Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Festival Leoše Janáčka bude také poctou Smetanovi a Dvořákovi

  11:09 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mezinárodní hudební festival (MHF) Leoše Janáčka bude letos probíhat ve slavnostní atmosféře. Na oslavách 170. výročí Janáčkova narození se od 30. května do 3. července potkává česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ivan Ženatý | foto:  MHFLJ

Slaví se také výjimečný Rok české hudby s připomínkou dalších velikánů: Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. K vrcholům letošního festivalového ročníku budou patřit nejen ostravské koncerty, ale také velký program „Vše nejlepší, Leoši!“, nové provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová nebo světová baletní premiéra „Návraty“ v Hukvaldech.

Pocta skvělým ženám

Do Ostravy přijíždí britská sopranistka Claire Booth, která se pyšní mimořádnou šíří repertoáru a mnoha oceňovanými operními výkony na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s vynikajícími symfonickými tělesy Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmonií. V Ostravě vystupuje na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který je 30. 5. v Divadle Antonína Dvořáka poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám interpretkám. Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra.

Jessica Cottis | foto: archiv umělkyně

Inovativní rezidenční umělkyně a prezident festivalu Tomáš Netopil

Program MHF Leoše Janáčka je letos připraven do sedmi míst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se mohou na koncerty těšit také posluchači v Opavě, kde 5. 6. proběhne „dvojprogram“ k 800. výročí založení města. Dále se festivalové dění uskuteční ve Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Příboře, v Ludgeřovicích a Hukvaldech. Rezidenční umělkyní festivalu je inovativní cembalistka Barbara Maria Willi. V příborském kostele sv. Valentina vystoupí s barokním souborem Collegium Colloredo, který povede a na barokní housle v něm bude hrát prezident festivalu Tomáš Netopil.

Varhany, viola a neznámé transkripce

Nejedno překvapení přinese i další z koncertů konajících se v kulisách kostela. Tentokrát půjde o kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, kde se spojí zvuk unikátních varhan s temnou barvou violy. Neznámé transkripce známých skladeb klasiků 8. 6. přednesou violistka Jitka Hosprová a Pavel Kohout. „Pokračujeme v naší snaze o znovuobjevení sólové violy pro naše posluchače. Po loňském neuvěřitelném výkonu Kristiny Fialové se letos neméně těšíme na Jitku Hosprovou, která se jako sólistka představila na řadě světových hudebních festivalů a zdobí ji sólová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Sofii, Santiagu de Chile, Brazílii, Curitibě, Honk Kongu, Washingtonu D.C a New Yorku. Na svých koncertech sklidila skvělé kritiky v řadě evropských zemí,“ doplnil ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Vynikající polské orchestry a luxusní sólisté

„Doporučuji také nevynechat koncerty dvou výborných polských symfonických orchestrů s českými sólisty. Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Na tom prvním přednese 6. 6. Karel Košárek za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém. Na tom druhém zaznějí houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podání Ivana Ženatého. Sinfonia Varsovia bude právě na tomto koncertu 19. 6. poprvé hrát pod taktovkou mladého českého dirigenta, laureáta mezinárodních soutěží Jiřího Habarta,“ říká ředitel Jaromír Javůrek. Podle něj si mají posluchači určitě všimnout i velkého narozeninového dne na počest Leoše Janáčka, který se uskuteční 29. 6. v Hukvaldech a nabídne například nositele Řádu britského impéria z roku 2023 tenoristu Nickyho Spence, a to v Janáčkově Zápisníku zmizelého.

Nicky Spence | foto: archiv umělce

Káťu Kabanovou ztvární vynikající Bree Nichols

Po dlouhých 39 letech se na Janáčkův festival vrací Janáčkova opera Káťa Kabanová. V provedení operního souboru Slezského divadla v Opavě, v nastudování Marka Prášila a s vynikající sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli uvidí návštěvníci letošního festivalového ročníku Káťu Kabanovou v sobotu 22. 6. v 19 hodin v amfiteátru hukvaldské obory.

Bree Nichols, sopranistka | foto: archiv umělkyně

Světová baletní premiéra

Hukvaldy budou patřit i skvostně mezinárodně obsazenému baletnímu představení „Návraty“. Skvělí sólisté z téměř celého světa se setkají v Janáčkově rodišti k jedinému představení v České republice, se kterým přijíždí slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková společně s hvězdami světové balení scény. Speciálně vytvořené baletní představení v choreografii Věry Kvarčákové a Jeremyho Galdeana bude mít světovou premiéru v Hukvaldech 28. 6.

Věra Kvarčáková | foto: MHFLJ

Závěrečný koncert od klasiky k lidovým písním se Štefanem Margitou

Premiéru, co do účasti na Janáčkově festivalu, bude mít také na zahraničních operních scénách hojně obsazovaný, ale i tuzemskému publiku velmi dobře známý Štefan Margita. V pestrém a nesmírně zajímavém programu, v němž nebudou chybět populární árie ani oblíbené lidové písně, vystoupí 30. 6. v hukvaldské oboře s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučery.

Štefan Margita | foto: Lenka Hatašová

Navíc se chystají výstavy: v Galerii výtvarného umění v Ostravě, v ostravském výtvarném centru Chagall, v Domě kultury Poklad v Ostravě - Porubě a také ve festivalové kavárně Sádrový ježek, která je příznačně na Janáčkově ulici v Ostravě. Chybět nebude obnovená premiéra legendárního firmu o Janáčkovi „Lev s bílou hřívou“, přednáška vizionářské umělkyně Barbary Maria Willi ani Mistrovské kurzy pro mladé umělce nebo zábavný program pro celé rodiny a Leošovy tvůrčí dílny.

Doprovodný program

Přednášky

Po 24/6, Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě - Přednáška prof. Barbary Maria Willi na téma „Ozdoba nebo pohroma? – úvahy o barokní interpretaci“

Výstavy

  • Út 4/6 v 17 hodin vernisáž, Galerie výtvarného umění v Ostravě - Jitka Válová- Na motivy Leoše Janáčka
  • Čt 6/6–30/6 Ostrava, vstupní vestibul DK POKLAD -Nadace Leoše Janáčka ve spolupráci TIC Brno – Janáčkovy cesty
  • Út 11/6 v 17 hodin vernisáž, Ostrava, výtvarné centrum Chagall - Jan Václav Sládek- Můj Janáček

Festivalové filmové představení

  • Pá 31/ 5 v 19:30 hodin Ostrava, Minikino - Lev s bílou hřívou
    Snímek režiséra Jaromila Jireše z roku 1986 o životní a tvůrčí cestě Leoše Janáčka s Luďkem Munzarem a Janou Hlaváčovou v hlavních rolích. Dramaturgický úvod Jiří Zahrádka.

Vstupenky na všechny koncerty lze zakoupit v Janáček pointu v Ostravě, na portálech colosseumticket.cz a mhflj.cz a v infocentrech v Moravskoslezském kraji.

MHFLJ-logolink partnerů 2024
  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...