Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dva dny v ráji - popíjejte Bordeaux, Champagne a Chateauneuf-du-Pape

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud si v květnu uděláte trochu času a zastavíte se v Ostravě, budete moci ochutnat něco, co vás dostane. Vína ze tří nejlepších regionů Francie. K tomu vás čeká výborné jídlo a báječná atmosféra. To vše v Dolních Vítkovicích na festivalu skvělých vín s názvem Bordeaux FEST.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je to akce, kterou jen těžko můžete jinde v Česku zažít. Představí se vám více než 100 vzorků vín ze třech proslulých oblastí Francie: Bordeaux, Champagne a Chateauneuf-du-Pape. A co víc - víno vám budou nalévat přímo majitelé vybraných vinařství. Cokoliv vás bude ohledně jejich vína zajímat, můžete se zeptat přímo jich. Chutě, odrůdy, klima, vinice, blending, zrání … až po lahvování.

Při vstupu dostanete bezplatně skleničku a karnet (tištěný seznam prezentovaných vín). Do něj si můžete dělat poznámky, jak vám to které víno chutná. Pro snadnější orientaci bude mít každá lahev své číslo. A pak si stačí vybírat, nechat si nalít vzorek a ochutnávat.

Bordeaux FEST je postaven hlavně na francouzských červených vínech z Bordeaux. Většina vzorků bude právě odtud. Kromě toho, že jich budete moci mnoho ochutnat, můžete se o nich i hodně zajímavého dozvědět. Festival má totiž i edukativní část. A nepůjde jen o tištěný materiál s mapou apelací (vinařských subregionů). Na vaše dotazy budou odpovídat čeští odborníci, kteří mají s víny z této části světa bohaté osobní zkušenosti. Díky nim se budete moci rychle zorientovat ve věcech, které vás zajímají.

Popíjet výborná vína, porovnávat je, povídat si o tom, jaký z nich máte dojem, a sem tam něco zakousnout. Krásný květnový den umocněn tím, že to vše sdílíte se svými přáteli.

Chcete-li na festival přijít, podívejte se na naše stránky www.bordeaux-fest.cz. Zde se dozvíte více a také si můžete vybrat, jakou vstupenku si koupíte. Jestli na pátek 17. května nebo na sobotu 18. května, zda na celý den nebo třeba jen na večer.

Možná pro vás budou vína z Francie začátek něčeho, co si na dlouhou dobu oblíbíte. Něčeho, co vám bude zpříjemňovat život. Výborné víno totiž dokáže mnohé …

… třeba napsat neuvěřitelný příběh. Ovšem tento příběh se opravdu stal a jeho hlavního hrdinu můžete na festivalu potkat a jeho dnes již ikonické víno i ochutnat.

V devadesátkách byl Jean-François Julien truhlářem, který o vinohradnictví nevěděl nic. Jediný kontakt s vinařským oborem byl ten, že opravoval nábytek hraběti Stephanu von Neippergovi, majiteli velmi prestižního vinařství Château Canon La Gaffelière.

Jednoho krásného dne se ve vesnici, kde Jean-François bydlel, místní zastupitelstvo rozhodlo postavit sociální byty. Radnice si vyhlédla pozemek, který toho času ležel ladem. A jako na potvoru patřil Jean-Françoisovi a jeho ženě Véronique. Vedení obce na ně naléhalo, aby se jich vzdali. „Nikdy!“ řekl muž s vizáží hráče rugby. „To tam radši vysadím vinohrad.“ A jak řekl, tak udělal.

O víně nevěděl nic. Aby se dozvěděl alespoň základní věci, koupil si příručku. V garáži svého tchána a s příručkou v ruce pak v roce 1999 vyrobil prvních 900 lahví svého vína La Fleur Morange.

Technické vybavení neměl prakticky žádné, takže všechno dělal ručně. A právě to, že neměl ani ten nejlevnější stroj na odstopkování, odstartovalo jeho neskutečnou vinařskou kariéru.

Jistý fotograf z místních novin si totiž jako kuriozitu vyfotil celou jeho „bláznivou“ rodinu, jak pečlivě rukama odděluje bobulky od stopek. Článku si všimnul jeden z obchodníků s vínem a jal se víno ochutnat. Bylo výjimečně dobré a přes několik svých známých dostal jednu láhev ročníku 2000 k toho času všemocnému americkému kritikovi vín Robertu Parkerovi. Ten jeho víno ohodnotil vysokou známkou a začaly se dít věci. Během dvaceti minut měl Jean-François celou produkci svého vína prodanou.

„Lidé si mysleli, že to musela být náhoda, ale já jsem za svůj ročník 2001 dostal další výborné hodnocení a zase jsem to všechno prodal,“ říká Jean-François.

Když si později nechal udělat průzkum půdy, kterou má pod svým vinohradem zjistil, že se nápadně podobá té, kterou má ikonický Petrus v Pomerolu. Není tedy divu, že si odborníci při slepých degustacích mysleli, že pijí víno z těch nejdražších Chateaux. Přitom bylo z „garáže“ Jean-Françoise.

A pointa?

V roce 2012 bylo víno z La Fleur Morange povýšeno na „Grand Cru Classé“ a dostalo se tak na stejnou úroveň, kterou mělo v době truhlaření víno od hraběte von Neipperga.  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...