Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dva dny v ráji - popíjejte Bordeaux, Champagne a Chateauneuf-du-Pape

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud si v květnu uděláte trochu času a zastavíte se v Ostravě, budete moci ochutnat něco, co vás dostane. Vína ze tří nejlepších regionů Francie. K tomu vás čeká výborné jídlo a báječná atmosféra. To vše v Dolních Vítkovicích na festivalu skvělých vín s názvem Bordeaux FEST.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Je to akce, kterou jen těžko můžete jinde v Česku zažít. Představí se vám více než 100 vzorků vín ze třech proslulých oblastí Francie: Bordeaux, Champagne a Chateauneuf-du-Pape. A co víc - víno vám budou nalévat přímo majitelé vybraných vinařství. Cokoliv vás bude ohledně jejich vína zajímat, můžete se zeptat přímo jich. Chutě, odrůdy, klima, vinice, blending, zrání … až po lahvování.

Při vstupu dostanete bezplatně skleničku a karnet (tištěný seznam prezentovaných vín). Do něj si můžete dělat poznámky, jak vám to které víno chutná. Pro snadnější orientaci bude mít každá lahev své číslo. A pak si stačí vybírat, nechat si nalít vzorek a ochutnávat.

Bordeaux FEST je postaven hlavně na francouzských červených vínech z Bordeaux. Většina vzorků bude právě odtud. Kromě toho, že jich budete moci mnoho ochutnat, můžete se o nich i hodně zajímavého dozvědět. Festival má totiž i edukativní část. A nepůjde jen o tištěný materiál s mapou apelací (vinařských subregionů). Na vaše dotazy budou odpovídat čeští odborníci, kteří mají s víny z této části světa bohaté osobní zkušenosti. Díky nim se budete moci rychle zorientovat ve věcech, které vás zajímají.

Popíjet výborná vína, porovnávat je, povídat si o tom, jaký z nich máte dojem, a sem tam něco zakousnout. Krásný květnový den umocněn tím, že to vše sdílíte se svými přáteli.

Chcete-li na festival přijít, podívejte se na naše stránky www.bordeaux-fest.cz. Zde se dozvíte více a také si můžete vybrat, jakou vstupenku si koupíte. Jestli na pátek 17. května nebo na sobotu 18. května, zda na celý den nebo třeba jen na večer.

Možná pro vás budou vína z Francie začátek něčeho, co si na dlouhou dobu oblíbíte. Něčeho, co vám bude zpříjemňovat život. Výborné víno totiž dokáže mnohé …

… třeba napsat neuvěřitelný příběh. Ovšem tento příběh se opravdu stal a jeho hlavního hrdinu můžete na festivalu potkat a jeho dnes již ikonické víno i ochutnat.

V devadesátkách byl Jean-François Julien truhlářem, který o vinohradnictví nevěděl nic. Jediný kontakt s vinařským oborem byl ten, že opravoval nábytek hraběti Stephanu von Neippergovi, majiteli velmi prestižního vinařství Château Canon La Gaffelière.

Jednoho krásného dne se ve vesnici, kde Jean-François bydlel, místní zastupitelstvo rozhodlo postavit sociální byty. Radnice si vyhlédla pozemek, který toho času ležel ladem. A jako na potvoru patřil Jean-Françoisovi a jeho ženě Véronique. Vedení obce na ně naléhalo, aby se jich vzdali. „Nikdy!“ řekl muž s vizáží hráče rugby. „To tam radši vysadím vinohrad.“ A jak řekl, tak udělal.

O víně nevěděl nic. Aby se dozvěděl alespoň základní věci, koupil si příručku. V garáži svého tchána a s příručkou v ruce pak v roce 1999 vyrobil prvních 900 lahví svého vína La Fleur Morange.

Technické vybavení neměl prakticky žádné, takže všechno dělal ručně. A právě to, že neměl ani ten nejlevnější stroj na odstopkování, odstartovalo jeho neskutečnou vinařskou kariéru.

Jistý fotograf z místních novin si totiž jako kuriozitu vyfotil celou jeho „bláznivou“ rodinu, jak pečlivě rukama odděluje bobulky od stopek. Článku si všimnul jeden z obchodníků s vínem a jal se víno ochutnat. Bylo výjimečně dobré a přes několik svých známých dostal jednu láhev ročníku 2000 k toho času všemocnému americkému kritikovi vín Robertu Parkerovi. Ten jeho víno ohodnotil vysokou známkou a začaly se dít věci. Během dvaceti minut měl Jean-François celou produkci svého vína prodanou.

„Lidé si mysleli, že to musela být náhoda, ale já jsem za svůj ročník 2001 dostal další výborné hodnocení a zase jsem to všechno prodal,“ říká Jean-François.

Když si později nechal udělat průzkum půdy, kterou má pod svým vinohradem zjistil, že se nápadně podobá té, kterou má ikonický Petrus v Pomerolu. Není tedy divu, že si odborníci při slepých degustacích mysleli, že pijí víno z těch nejdražších Chateaux. Přitom bylo z „garáže“ Jean-Françoise.

A pointa?

V roce 2012 bylo víno z La Fleur Morange povýšeno na „Grand Cru Classé“ a dostalo se tak na stejnou úroveň, kterou mělo v době truhlaření víno od hraběte von Neipperga.  • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Začtěte se do severských titulů

19. července 2024

Komerční sdělení Nakladatelství PRÁH vydalo titul VZPOMÍNKA NA VRAHA. Strhující sondu do Švédska devadesátých let....

Jak přežít pohřeb: Průvodce pro projevení úcty s grácií

19. července 2024

Komerční sdělení Stojíte před zrcadlem, upravujete si kravatu a cítíte, jak vám srdce buší. Za chvíli vyrazíte na...

Ústecký kraj: o přízeň voličů se utká 14 uskupení

18. července 2024,  aktualizováno  19.7

Komerční sdělení Čtrnáct uskupení podalo kandidátní listiny do podzimních krajských voleb v Ústeckém kraji. Termín...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...