Janáčkův festival přiváží velké koncerty s mezinárodními hvězdami

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos od 30. května do 3. července nabízí exkluzívní program, který je poctou a připomínkou 170. výročí Janáčkova narození a Roku české hudby – od Smetany přes Dvořáka po Janáčka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jessica Cottis | foto: archiv umělkyně

Posluchači se mohou mimo jiné těšit nejen na tři velké symfonické koncerty, ale také na doprovodné festivalové akce. Výstavy v Galerii výtvarného umění Ostrava, v ostravském výtvarném centru Chagall a v Domě kultury Poklad v Ostravě - Porubě. Budou i přednášky a festivalové kavárny v Ostravě a Hukvaldech a dokonce se uskuteční i obnovená premiéra jedinečného filmu o Janáčkovi „Lev s bílou hřívou“ (v ostravském Minikinu 31. května).

První dámy festivalu

Festival zahájí 30. května v ostravském Divadle Antonína Dvořáka skvělý Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedený špičkovou australsko-britskou dirigentkou Jessicou Cottis, která je mimo jiné uměleckou ředitelkou a šéfdirigentkou Canberra Symphony Orchestra. Ve stejném zahajovacím programu vystoupí britská sopranistka Claire Booth uznávaná pro mimořádnou šíři repertoáru a řadu operních výkonů na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s americkými tělesy Boston Symphony Orchestra a Chicago Symphony Orchestra či s Tokijskou filharmonií.

Rapsodie v modrém

Dalším velkým koncertem bude 6. června „Malé rendez-vous s velkým skladatelem“, tedy hudební setkání s Georgem Gershwinem. „V Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě si posluchači užijí procházku Gershwinovou tvorbou mezi jazzem a klasikou, mezi inspirací Amerikou, Karibikem a Evropou. Unikátní koncert má také skvělé umělecké obsazení. „Polskou Filharmonii Opole bude dirigovat Przemyslaw Neumann. Klavírní part, včetně velmi známé a populární Rapsodie v modrém, přednese virtuóz Karel Košárek,“ zve ředitel Janáčkova festivalu Jaromír Javůrek.

Karel Košárek

Przemyslaw Neumann

Ivan Ženatý, Jiří Habart a Sinfonia Varsovia

Do třetice zazní 19. června, opět v DK Poklad, symfonický koncert s luxusním obsazením: housle – famózní Ivan Ženatý, dirigent – soutěžními cenami ověnčený Jiří Habart, průvodní slovo – mezinárodní hvězda Vilém Veverka, který vládne nejen uměním hry na hoboj, ale také mnoha dalšími dovednostmi včetně moderace. „Společně se skvělým varšavským orchestrem Sinfonia Varsovia uvedeme koncert s podtitulem Klasicismus versus neoklasicismus. Klasicismus budou reprezentovat dva krásné houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta, které zazní v interpretaci stále skvělého Ivana Ženatého. Neoklasicismus zastoupí polská autorka Gražyna Bacewicz s koncertem pro smyčce napsaným roku 1948. A závěr koncertu bude patřit první symfonii Sergeje Prokofjeva zvané Klasická, a to díky inspiraci a reinterpretaci klasického stylu Josepha Haydna. Jsem moc zvědav, jak se nám vše bude dařit, a těším se na výsledek,“ říká Jiří Habart, který v roce 2023 exceloval na několika prestižních interpretačních soutěžích světového formátu. Po úspěchu na Donatella Flick Competition v Londýně uspěl i na Dirigentské soutěži Zoltána Kodályho v maďarském Debrecínu a je považován za vycházející dirigentskou hvězdu. Sinfonia Varsovia bude pod taktovkou Jiřího Habarta hrát poprvé, ale na festivalu se představí již podruhé.

Jiří Habart

Skvělé hukvaldské finále

Velký program se chystá také do dalších míst Moravskoslezského kraje. Festival vyvrcholí oslavami 170 let od Mistrova narození v Janáčkových rodných Hukvaldech, kde bude mít 28. června světovou premiéru skvostně mezinárodně obsazené baletní představení „Návraty“.

K premiérovému a současně jedinému představení v České republice se sjedou slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková a hvězdy světové balení scény. O den později, tedy 29. června, budou mít návštěvníci Hukvald jedinečnou příležitost slyšet tenoristu, nositele Řádu britského impéria Nickyho Spence. Na závěrečném koncertu 30. června pak v hukvaldské oboře ve festivalové premiéře vystoupí další slavný, především na zahraničních scénách vavříny získávající tenorista Štefan Margita, který vystoupí za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Jana Kučery.

Věra Kvarčáková

Nicky Spence

Vstupenky na MHF Leoše Janáčka lze zakoupit v Janáček pointu v Ostravě, na portálech colosseumticket.cz a mhflj.cz a v info centrech v Moravskoslezském kraji. Více informací na www.mhflj.cz Prodej vstupenek už běží.

MHFLJ - logolink partnerů 2024
  • Nejčtenější

Důchody po reformě dál porostou

24. května 2024

Komerční sdělení Husákovy děti už brzy vezmou důchody útokem. Kolik budou v penzi brát? Jak to ustojí státní...

Za překopnutí plynovodu milionové pokuty. Maléru zabráníte vytyčením

29. května 2024

Komerční sdělení V loňském roce zaznamenala skupina GasNet, největší český distributor plynu, 444 případů vnějšího...

Dotace fotovoltaika – jak fundovaně vybrat správné solární panely?

23. května 2024

Komerční sdělení Investice do fotovoltaického systému je minimálně na 30 let. Proto je důležité vše pořádně...

Lepidlo a pěna DEKFOAM TURBO 100

28. května 2024

Komerční sdělení V důsledku tlaku na termín při dokončování zakázek prakticky každá realizační firma nebo hobby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do města vína za vodními radovánkami

28. května 2024

Komerční sdělení Město na úpatí Národního parku Podyjí je neodmyslitelně spojené s historií a vínem. Návštěvníci...

Champagne Deutz sbírá v novém Průvodci champagne skvělá hodnocení

30. května 2024

Komerční sdělení V nejnovějším vydání prestižního průvodce světem šampaňského od renomovaného kritika vín Tysona...

Jsme na prahu nové éry anti-agingu

30. května 2024

Komerční sdělení O zázračných exozomech, které mají doslova schopnost zvrátit tok času, v poslední době napsala...

Zvažujete prodej zemědělského pozemku? Jak na nejlepší odhad ceny?

30. května 2024  14:10

Komerční sdělení Prodej zemědělského pozemku se může zdát komplikovaný. Obzvlášť, pokud s ním nemáte zkušenosti. A...

5 důvodů, proč je koloběžka skvělý parťák nejen pro vaše děti

30. května 2024

Komerční sdělení V dnešním hektickém světě hledáme způsoby, jak skloubit efektivitu, zábavu a zdravý životní styl....

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...