Erasmus+
Naše škola se zapojuje do projektu Erasmus od roku 2005 a je držitelem Certifikátu mobility v odborném vzdělávání a přípravě, který uznává, že škola řídí vysoce kvalitní projekty mobility a oceňuje úsilí naší školy. Získali jsme také akreditaci na další projektové období od 1. 3. 2021 do 31.12.2027, což nám umožňuje snadnější získávání projektů v dalších letech.
Máme dlouholetou zkušenost s vysíláním žáků na odborné stáže do zahraničí. Cílem školy je také vzdělávání vyučujících a nepedagogických pracovníků, kteří rovněž vyjíždějí přes program Erasmus+ na odborné pracovní stáže a na jazykové kurzy do zahraničí.
Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu, mládeže a neformálního vzdělávání. |
V letošním školním roce jsme opět přichystali výjezdy studentů. Na základě nově nastavených kritérií, ve kterých už nebyl kladen důraz na celkový prospěch, ale v potaz se braly také názory vyučujících a třídních učitelů, aktivita studentů pro školu, psaní motivačního dopisu a životopisu nebo také pohovor, na kterém jsme pokládali mimo jiné také otázky, jak by si studenti poradili v daných situacích, jsme vybrali účastníky mobilit.
Celkem bylo vybráno 22 studentů ze 3. ročníku na krátkodobé (třítýdenní) stáže a poprvé v historii naší školy také 2 studenti na dlouhodobé stáže (tříměsíční).
Studenti absolvují dlouhodobé stáže od května do července ve Španělsku (Seville) a dále absolvovali krátkodobé stáže v měsíci květnu v Itálii (Martina Franca), na Slovensku (Dolný Kubín), v Polsku (Krakov), Německu (Berlín), na Maltě.
Tato stáž bude studentům uznána v rámci povinné praxe, kterou mají všichni studenti ve třetím ročníku.
Cílem odborné praxe studentů v zahraničí je zlepšit se v praktických znalostech a dovednostech, dále také v komunikaci v cizím jazyce, poznat nové pracovní prostředí v cizině, rozdílnou kulturu a klimatické podmínky, ale i odlišný způsob bydlení a dopravy. Tato stáž také přispívá studentům k lepší orientaci a zodpovědnosti sám za sebe. Studenti si také uvědomí, že pracovat v cizině je úplně něco jiného, než jsou zvyklí u nás např. v souvislosti s brigádami, a je třeba respektovat tamní systém a danou kulturu. Ne vždy to je pro některé z nich jednoduché.
Být tři týdny bez svých kamarádů, rodiny a v jiném prostředí není pro studenty snadné, ale všichni se shodli na tom, že tuto zkušenost doporučují všem, protože stála za to!
A zde jsou jejich názory:
Naučil jsem se toho opravdu hodně z právního hlediska, jak funguje právo v dané administrativní oblasti, sociální podpora, zveřejňování a poskytování relevantních informací nebo například vyhledávat podrobněji v příslušných rejstřících. Znatelně se mi zlepšila mluvená angličtina, nabyl jsem větší sebevědomí a jistotu při konverzaci a zároveň poslech a mé asertivní, profesionální vystupování se posunulo na vyšší úroveň. Také jsem se zlepšil v mnoha školních dovednostech, například v práci a psaní na počítači, práci ve školním softwaru, jelikož ten samý se používal i v instituci, kde jsem svoji stáž vykonával. Štěpán Zadražil, student (Polsko, Krakov).
Na této mobilitě jsem zlepšila schopnost komunikovat v anglickém jazyce, samostatně vykonávat a učit se svou práci a více pracovat v týmu, umět dělat věci včas, ale zároveňd i poctivě a mít pocit, že jsem svou práci odvedla výborně. Také jsem zlepšila rychlejší psaní na počítači psaním všemi deseti prsty. Využila jsem své znalosti z účetnictví při kontrolování faktur. Získala jsem nové znalosti o invetuře a celkové znalosti o Martina France, místě, kde jsme strávili svou mobilitu (např. kultura, jídla, památky). Kateřina Zsilayová, studentka (Itálie, Martina Franca).
Na podzim v tomto školním roce vyjeli také 3 zaměstnanci školy na stínování do firmy či školy - 2 pedagogové (Polsko, Krakov), (Slovensko, Dolný Kubín) a 1 nepedagogický pracovník (Slovensko, Dolný Kubín). Mohli díky této zkušenosti poznat cizí pracovní prostředí, komunikovat v cizím jazyce a poznat novou kulturu. Všichni zaměstnanci stínovali v odvětví, které koresponduje s jejich prací a vykonávanými činnostmi. Tato zahraniční stáž je motivací pro jejich další práci.
Během své praxe jsem si rozšířil povědomí o systému a jednotlivých činnostech, které v průběhu školního roku IT technik a zaměstnanci co-workingového centra v tamní škole dělají. Během svého pobytu jsme si vyměňovali zkušenosti se zahraničními kolegy. František Kučera, správce IKT (Slovensko, Dolný Kubín).
Všichni účastníci mobilit získali ze svého pracovního pobytu Europass certifikát, ve kterém je zaznamenán seznam činností a dovedností, které na pracovních pozicích dělali. Zároveň také získali certifikát, který jim věnovala škola jako poděkování za její reprezentaci v zahraničí.
Děkuji všem svým kolegům, kteří mi s organizací pomáhali! Poděkování patří také Domu zahraniční spolupráce. Celý projekt je financován z prostředků Evropské unie. Ing. Petra Voplakalová (zástupkyně ředitele pro projektovou činnost a celoživotní vzdělávání).