Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ralsko roste s mladým starostou kulturně, sportovně i v číslech

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Starostou Ralska byl zvolen již v šestadvaceti letech a po pětiletém působení v úřadě je na sebe i kolegy náležitě pyšný. Miloslav Tůma vypráví o důležité roli sociálních sítí ve veřejné správě, dvojnásobně zvýšeném rozpočtu města, investicích i chystaných novinkách pro místní a turisty.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

RALSKO

RALSKO | foto: Město Ralsko

Starostou Ralska jste již pátým rokem. V čem se město změnilo od doby, kdy jste převzal jeho vedení?

Starosta města Ing. Miloslav Tůma

Nevím, jestli jsem ten nejobjektivnější člověk na tuto otázku, nicméně často slýchávám, že je vidět kus práce. Nejčastěji bývají skloňovány ty největší projekty z minulosti, například založení Hasičů Ralsko, oprava dopravního centra Kuřívody, oprava Hradčanského rybníka, cyklostezka Mimoň až Ploužnice pod Ralskem, školka Kuřívody nebo Park Kuřívody a poté se najde také řada menších projektů.

V posledních letech se zaměřujeme především na inovace a zlepšování služeb. Důkazem toho jsou naše investiční projekty v oblastech infrastruktury, dále budujeme optickou síť internetu a další inovací budou nabíjecí stanice pro elektrokola. Úspěšně jsme také načerpali dotaci na pořízení elektromobilu pro sociální služby, což je také poměrně pokrokové.

NOVÝ KRUHOVÝ OBJEZD-RALSKO KUŘÍVODY

CYKLOSTEZKA PLOUŽNICE-MIMOŇ

Jak by vypadalo takovéto ohlédnutí v číslech?

Myslím, že docela zajímavě. Před těmi pěti lety byl rozpočet města něco málo přes 50 milionů korun. Nyní je rozpočet každý rok přes sto milionů a největší položkou jsou vždy investice. Zároveň se snažíme hospodařit vyrovnaně nebo s přebytkem. Takže, když to tak shrnu, udělali jsme s kolegy kus dobré práce. Jsem pyšný.

To jste právem, stihli jste toho opravdu mnoho. Máte kolem sebe tedy asi velmi sehraný tým…

Odpovím jednoduše, mám. Jak zní heslo libereckých Bílých Tygrů – nikdo není větší než tým. To platí ve sportu, ale i v životě. Vzhledem k mému věku jsem vždy rád, když se můžu obklopit staršími a zkušenějšími kolegy. Zároveň mám rád zdravou kombinaci mládí a dravosti. Každý, kdo má dobré nápady a chce vybudovat ,,lepší“ Ralsko, je vítán.

Jakým směrem byste se společně chtěli ubírat v dalších letech?

Určitě bychom chtěli, aby Ralsko nebylo pouze ten „bývalý vojenský prostor“. Chceme tu udělat lepší místo pro život, což by mohlo přilákat nové občany. Zároveň chceme pracovat i s turistickým ruchem, který se snažíme řídit a cílit na zajímavá místa.

Velké téma je momentální energetická krize, která se Ralska dotýká ve všech směrech. V historii zde vyrostly velké solární parky fotovoltaických elektráren, dnes stojíme na začátku další vlny, která se asi nejspíš opět bude realizovat. V jaké podobě, to necháme na územním plánu a především na názorech lidí. Každopádně, pokud tu něco většího vyroste, tak by to mělo mít i pozitivní dopady především pro místní, přírodu a okolí.

Zmínil jste názory lidí, což mě přivádí k tomu, že jste za sebe i za město hodně aktivní nejen na webových stránkách, ale především na sociálních sítích. Zakládáte si na tom?

Ano, mám to rád. Nejsem úplně ten typ starosty, který chodí každý večer do hospody na pivo a tam promlouvá s občany, takže se lidem snažím přiblížit tímto směrem. Ralsko má rozlohu 171 kilometrů čtverečných a když jsme něco dělali na jedné straně, tak se nemuselo vždy vědět, že něco děláme. Chci tyto skutečnosti občanům přiblížit, aby si nemysleli, že sedíme v kancelářích a jen popíjíme kafe. Zatím mám převážně pozitivní ohlasy, zároveň ale stále udržuji i ten osobní kontakt, který je velice důležitý.

Jsou podle vás sociální sítě v dnešní době nezbytnost? Něco, co se přesunulo ze soukromé sféry podnikání právě i do veřejné správy a je to zkrátka potřeba?

Nevím, jestli jsou zrovna nezbytností, ale je to každopádně prostor, kde může člověk oslovit velké množství lidí, pokud o to stojí. Za sebe to beru jako pomůcku ve své práci. Občas na tyto sítě dám i něco soukromého, abych sobě i ostatním připomenul, že i přes všechno jsme my politici taky jen lidi.

Rok 2023 je téměř u konce, co považujete za letošní největší úspěch?

Letos bych rád vyzdvihl projekt výstavby vodovodu a kanalizace v Náhlově. Právě tento projekt si moji předchůdci a jejich kolegové psali do volebních letáků a nikdo s tím moc neudělal. My jsme to začali projektovat, sehnali jsme dotaci a nyní už stavíme. Zkrátka, když se chce, tak to jde.

Najde se něco, co se naopak nepovedlo?

Bohužel se nám zpozdilo již zmíněné zavedení optické sítě internetu na Hvězdově, kde jsme závislí na připojení do sítě ČEZ. Nakonec jsme sice našli shodu, ale ztratili jsme téměř půl roku papírováním. Věřím, že to nakonec bude stát za to.

A co rok 2024? Na co se místní i turisté mohou těšit?

V příštím roce budeme realizovat opravu Kulturního domu Kuřívody, kde bude nově otevřeno muzeum pyrotechnické asanace v Ralsku. Dále budeme v tomto objektu otevírat zázemí pro GEOPARK Ralsko a vnitřní i venkovní expozice k historii obce a zaniklých obcí, na což se všichni moc těšíme. Otevřít bychom také měli sportovní centrum, které bude obsahovat i sportovní klubovnu, kde najdou zázemí milovníci šipek, tenisu a minigolfu. Převratnou novinkou bude jeden kurt na paddle tenis, součástí komplexu bude i občerstvení. Konkrétně turisté se poté mohou těšit na nové karavanové stání u Hradčan, cyklostezky Kuřívody – Ploužnice a mnoho dalšího.

Blíží se Vánoce a tak se nabízí otázka na to, jak budou vypadat nejhezčí svátky v roce u vás v Ralsku?

Vánoce jsou u nás stejně jako všude jinde obdobím klidu a míru. Je to vždycky hezký čas plný radosti a očekávání. Rád bych tímto všem občanům, ale i návštěvníkům popřál úspěšný konec roku 2023, ještě lepší rok 2024 a především hodně zdraví.

  • Nejčtenější

Důchody po reformě dál porostou

24. května 2024

Komerční sdělení Husákovy děti už brzy vezmou důchody útokem. Kolik budou v penzi brát? Jak to ustojí státní...

Za překopnutí plynovodu milionové pokuty. Maléru zabráníte vytyčením

29. května 2024

Komerční sdělení V loňském roce zaznamenala skupina GasNet, největší český distributor plynu, 444 případů vnějšího...

Dotace fotovoltaika – jak fundovaně vybrat správné solární panely?

23. května 2024

Komerční sdělení Investice do fotovoltaického systému je minimálně na 30 let. Proto je důležité vše pořádně...

Lepidlo a pěna DEKFOAM TURBO 100

28. května 2024

Komerční sdělení V důsledku tlaku na termín při dokončování zakázek prakticky každá realizační firma nebo hobby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do města vína za vodními radovánkami

28. května 2024

Komerční sdělení Město na úpatí Národního parku Podyjí je neodmyslitelně spojené s historií a vínem. Návštěvníci...

Champagne Deutz sbírá v novém Průvodci champagne skvělá hodnocení

30. května 2024

Komerční sdělení V nejnovějším vydání prestižního průvodce světem šampaňského od renomovaného kritika vín Tysona...

Jsme na prahu nové éry anti-agingu

30. května 2024

Komerční sdělení O zázračných exozomech, které mají doslova schopnost zvrátit tok času, v poslední době napsala...

Zvažujete prodej zemědělského pozemku? Jak na nejlepší odhad ceny?

30. května 2024  14:10

Komerční sdělení Prodej zemědělského pozemku se může zdát komplikovaný. Obzvlášť, pokud s ním nemáte zkušenosti. A...

5 důvodů, proč je koloběžka skvělý parťák nejen pro vaše děti

30. května 2024

Komerční sdělení V dnešním hektickém světě hledáme způsoby, jak skloubit efektivitu, zábavu a zdravý životní styl....

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...