Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Největší science centrum v České republice, liberecká iQLANDIA

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Baví a vzdělává své malé i velké návštěvníky rovných deset let. O jednu dekádu déle pak slouží sousední iQpark, ze kterého iQLANDIA vzešla. Teď spolu oslaví narozeniny ve velkém stylu. Jak ale společný příběh začal?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia | foto: iQLANDIA, o.p.s.

Historie obou center se začala psát před dvaceti lety, kdy bylo v září 2004 slavnostně otevřeno Muzeum zábavného poznání. Toto muzeum, umístěné na ploše necelých 400 metrů čtverečních, byl první krok, který položil základy pro budoucí rozvoj největšího science centra v České republice.

V březnu 2014 se pak v Liberci otevřelo nové moderní science centrum iQLANDIA, které na šesti podlažích nabízí stovky interaktivních exponátů v deseti expozicích, programy planetária, lektorské programy pro školy, science show a mnoho dalšího.

„Cesta nebyla lehká, ale složitou cestou si musí projít každý úspěšný projekt. Kdyby to bylo lehké, dělali by to všichni a nešlo by o nic výjimečného. A iQLANDIA výjimečná je,“ vzpomíná manažer pro vědu a vzdělávání Petr Desenský, který stál u zrodu centra a vybavuje si i nečekané komplikace, se kterými si museli zaměstnanci v počátcích poradit. „Ze začátku jsme řešili, že naplánovaný počet personálu nestačí. Zájem byl obrovský a v některých dnech nám provoz kolaboval z důvodu vysoké návštěvnosti. Vzpomínám si, že první Noc vědců, kdy byl vstup zdarma, stály pětistupy od vchodu přes celé parkoviště až do sousední ulice. Všichni chtěli dovnitř a my se horko těžko snažili ten nápor návštěvníků zvládat.“

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia
Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia
Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia

A zájem nepolevil. Expozicemi iQLANDIE a iQparku prošlo více než 4,3 milionu návštěvníků. „Za tu dobu jsme se tak stali největším českým science centrem a nejnavštěvovanější destinací Libereckého kraje,“ upozorňuje Desenský.

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia

Jeho slova potvrzuje ředitel iQLANDIE Václav Dostál. „Trend návštěvnosti je v poslední letech pozitivní. Za rok 2023 jsme dosáhli čísla 485 tisíc, a to je meziroční nárůst o pět procent. Enormní návštěvnost jsme zažili o letošních jarních prázdninách, kde meziroční nárůst za únor byl 48 procent,“ vypočítává ředitel.

„Aktuálně se zaměřujeme na vybrané segmenty, kde vidíme potenciál růstu a kam chceme více šířit poslání, proč tu jsme. Jsou to například obyvatelé Liberce a okolí, kteří v zajímavém počtu využívají naši aktuální akci ‚Kdo šetří, jde od tří‘, kde máme výrazně zvýhodněné vstupné každý pátek. Tato akce trvá do konce dubna. Další skupinou jsou senioři, kde připravujeme pilotní koncepty ve spolupráci s Univerzitou třetího věku v Liberci a také s komunitním centrem Kontakt. V neposlední řadě hledáme způsoby, jak ještě více podpořit návštěvy škol.“

Nezřídka se stává, že mezi návštěvníky je i známá tvář. A to pak může vyvolat úsměvné situace. „Vždycky je veselé, když se na science show v publiku objeví nějaké známá osobnost. Jednou jsem měl na elektrostatické show, kde se často něco tře liščím ohonem, herce a komika Pavla Lišku. Zbytek si domyslete sami,“ vybavuje si veselou historku Petr Desenský.

Právě hravost a pestrost expozic a doprovodného programu jsou důvodem, proč se návštěvníci do iQLANDIE vracejí. „Věda, technika a příroda jsou úžasné a ještě úžasnější je, když chápu, jak věci fungují. Přinášíme poznání formou chytré zábavy s hlavním prvkem, a to je interaktivita. A to nejen individuální interaktivita návštěvníků s exponáty, ale i skupinová interaktivita v rámci všech programů, které přinášíme pro školy i širokou veřejnost,“ zamýšlí se ředitel Dostál.

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia

Centrum zaznamenalo za svoji dobu existence také několik stěžejních momentů. A to například otevření expozic Kosmo, TULaborka a Talent a jedné laboratoře pro školní skupiny. Dále šlo o otevření nového provozu iQfablab v roce 2019. „Nový vedoucí planetária astronom Martin Gembec pak vnesl do našich aktivit svěží vítr,“ zamýšlí se Desenský.

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia

Kromě expozic a jejich nejlákavějších exponátů mohou návštěvníci využít i aktivit nad rámec běžné nabídky, jako jsou experimenty v rámci Noci vědců, Late night, vědecké festivaly a science show.

Podle ředitele Václava Dostála je nyní iQLANDIA ve skvělé kondici. „Základem je výborný pracovní tým, a to jak z hlediska odbornosti, tak i ve vnímání poselství, proč zde jsme a co přinášíme a chceme přinášet malým i velkým badatelům. Samotné prostory a technologické vybavení je i po deseti letech díky moderním technologiím a důsledné údržbě rovněž ‚zdravé‘,“ míní.

A co by si přál do budoucna? „Naší ambicí je být třikrát nejlepší ve srovnání s dalšími science centry. V inovacích, v počtu návštěvníků a v jejich zkušenosti. Inovace jsou primárně o zdrojích, a to jak mentálních, tak i finančních. Jsme motor, co jede na 120 procent, a sháníme palivo,“ naznačuje ředitel, který by příští rok rád viděl projít branami centra půl milionu návštěvníků. „Návštěvnická zkušenost je pro nás zásadní, protože chceme, aby od nás malí i velcí badatelé odcházeli nadšení s pocitem, že to stálo za to a že se budou chtít brzy vrátit.“

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia

Narozeniny iQLANDIE a iQparku

Výročí připadá na Den učitelů 28. března. Oslavy obou center proto budou probíhat v období Velikonočních prázdnin od 28. března do 31. března. Návštěvníci se mohou těšit na plno aktivit a zábavy a badatelských workshopů a také na Velkou narozeninovou hru. iQLANDIA také přichází s novým filmem Voyager, který vypráví dechberoucí příběh jedné z nejdůležitějších vesmírných misí v lidské historii. Ten mají návštěvníci od března možnost vidět v libereckém iQplanetáriu.

Největší science centrum v České republice, liberecká iQlandia

Co můžete očekávat:

  • Interaktivní workshop „Očarované balonky“ v iQLANDII a balonkový workshop v iQparku.
  • Narozeninovou hru o zajímavé ceny, jako jsou permanentky do iQLANDIE, nová desková stolní hra iQLANDIA a další zajímavé ceny.
  • Oslavu plnou balónků a vědeckých experimentů ve vědeckém stylu.
  • Možnost prozkoumat nejmodernější expozice iQLANDIE a iQparku, které představují zábavný a interaktivní způsob, jak se dozvědět více o vědě a technice.
  • Projekci nového filmu Voyager.
  • iQTerralona na parkovišti před iQLANDII, tedy 5,5 metru velký model planety Země.
  • Nejčtenější

Důchody po reformě dál porostou

24. května 2024

Komerční sdělení Husákovy děti už brzy vezmou důchody útokem. Kolik budou v penzi brát? Jak to ustojí státní...

Za překopnutí plynovodu milionové pokuty. Maléru zabráníte vytyčením

29. května 2024

Komerční sdělení V loňském roce zaznamenala skupina GasNet, největší český distributor plynu, 444 případů vnějšího...

Dotace fotovoltaika – jak fundovaně vybrat správné solární panely?

23. května 2024

Komerční sdělení Investice do fotovoltaického systému je minimálně na 30 let. Proto je důležité vše pořádně...

Lepidlo a pěna DEKFOAM TURBO 100

28. května 2024

Komerční sdělení V důsledku tlaku na termín při dokončování zakázek prakticky každá realizační firma nebo hobby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do města vína za vodními radovánkami

28. května 2024

Komerční sdělení Město na úpatí Národního parku Podyjí je neodmyslitelně spojené s historií a vínem. Návštěvníci...

Champagne Deutz sbírá v novém Průvodci champagne skvělá hodnocení

30. května 2024

Komerční sdělení V nejnovějším vydání prestižního průvodce světem šampaňského od renomovaného kritika vín Tysona...

Jsme na prahu nové éry anti-agingu

30. května 2024

Komerční sdělení O zázračných exozomech, které mají doslova schopnost zvrátit tok času, v poslední době napsala...

Zvažujete prodej zemědělského pozemku? Jak na nejlepší odhad ceny?

30. května 2024  14:10

Komerční sdělení Prodej zemědělského pozemku se může zdát komplikovaný. Obzvlášť, pokud s ním nemáte zkušenosti. A...

5 důvodů, proč je koloběžka skvělý parťák nejen pro vaše děti

30. května 2024

Komerční sdělení V dnešním hektickém světě hledáme způsoby, jak skloubit efektivitu, zábavu a zdravý životní styl....

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...