Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. září 2023 Jaromír

Trend vývoje cen bytů se obrací, pro start projektů je ideální čas

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Objem hypoték meziročně klesl až o 80 %, zájem se od vlastnického bydlení přesunul k nájemnímu. Ceny starších nemovitostí v méně lukrativních lokalitách za uplynulý půlrok klesly. Developeři přesto nenabízejí slevy a očekávají návrat silné poptávky kupujících.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dan Vaško | foto: ČTK

„Drtivá většina developerů je ve velmi dobré finanční kondici a bez výraznějších problémů zvládne období do opětovného poklesu úrokových sazeb i s minimálními prodeji. Navíc vidíme na trhu v posledních týdnech již přechod od poklesů cen i starších nemovitostí pozvolna ke stagnaci.“ vysvětluje v rozhovoru Dan Vaško, výkonný ředitel fondu Silverline Real Estate, který se věnuje rezidenčnímu developmentu.

Fond nabízí možnost zhodnocení prostředků kvalifikovaným investorům, kteří si můžou dovolit investovat alespoň milion korun. Za rok 2022 dosáhl zhodnocení 10 %, což ho dle srovnávacích žebříčků řadí na první místo mezi rezidenčními developery a k pětici nejúspěšnějších nemovitostních fondů obecně. Minimálně takový výnos Vaško očekává i v letošním roce.

Vašeho fondu se ochlazení trhu nedotklo?

Ukazuje se, že kvalitní nemovitosti plní svou funkci bezpečného přístavu i během zhoršených podmínek na trhu. V uplynulých osmi měsících jsme mohli sledovat mírné poklesy cen starších nemovitostí, které se ale v posledních týdnech již zastavují. Na naší rozvaze se ale nacházejí stavební pozemky a novostavby, jejichž ceny jsou stabilní. Toto přechodné ochlazení přišlo v okamžiku startu a rychlého růstu našeho fondu, což nám naopak nabízí možnost benefitovat z výjimečných příležitostí, které se nyní vyskytují na trhu. Náš fond navíc netížilo současné pomalé tempo prodejů v minulém roce, jelikož se projekty nacházely v přípravné fázi.

Jak přemýšlíte o nových investicích? Řada investorů nyní čeká, jestli budou ceny nemovitostí klesat. Radil byste také vyčkávat?

Z našeho pohledu je nyní pro nové investice ideální čas. Developmentu na českém trhu věříme dlouhodobě, díky pomalému tempu výstavby je u nás velmi silný převis poptávky po kvalitních nemovitostech nad její nabídkou. Nyní sice krátkodobě poptávka poklesla, projekty zahájené letos ale půjdou na trh nejdříve v roce 2025, kdy se s poklesem úrokových sazeb odložená poptávka opět vrátí, a to ve velké síle.

Budoucí prodeje nemovitostí navíc podpoří současná kultivace trhu s jeho návratem k dlouhodobému rovnovážnému stavu. Díky vysoké míře inflace, resp. růstu příjmů, dochází k rychlému poklesu reálných cen nemovitostí a zvyšuje se jejich dostupnost z pohledu počtu ročních platů nutných k jejich zakoupení.

A co zájemci o nákup vlastní nemovitostí?

O čem jsem mluvil se netýká pouze fondů. Je jedinečná doba i na nákup vlastní nemovitosti, která ovšem může trvat také jen přibližně do poloviny letošního roku. Jakmile začnou úrokové sazby klesat, prodávající buď inzeráty stáhnou a budou čekat, nebo od slev ustoupí. A ceny i starších nemovitostí spíše opět pozvolna porostou.

Nemovitostním fondům svědčil rychlý růst cen v minulých letech. Nebojíte se, že se potenciál pro dvouciferné výnosy už vyčerpal?

Je jasné, že rychlý růst cen nemovitostí nebyl dlouhodobě udržitelný, v průměru by mělo tempo růstu nemovitostí přibližně kopírovat tempo růstu nominálních mezd. Fondy, které primárně generují marži skrz pronájem, přirozeně nebudou v tak silném postavení jako v minulosti, jelikož jim už nebude v takové míře pomáhat přeceňování aktiv. V tomto směru věříme spíše developmentu, který má na trzích tažených silnou poptávkou robustnější marži a nemusí tak pro dosažení dvouciferných výnosů dlouhodobě spoléhat na růst cen nemovitostí. Díky našemu přístupu tak můžeme investorům nabídnout zhodnocení 10 % p.a., navíc se silným ochranným mechanismem.

Mluvíte o specifickém přístupu k developmentu. Co to znamená?

Fond řídíme na základě zkušeností z poradenství pro nejprestižnější globální fondy privátního kapitálu. K výběru projektů přistupujeme koncepčně a analyticky, zakládáme si na hlubokém porozumění fundamentů trhu. Z desítek příležitostí zainvestujeme vždy jen pár vybraných s očekávanými vysokými maržemi a přijatelným rizikem. Investiční portfolio fondu diverzifikujeme jak z pohledu typů, tak lokalit projektů. Developerské projekty navíc řídíme přímo v rámci fondu, což nám umožňuje udržet marži finanční instituce i developera. Všechny tyto aspekty pak vytváří naši unikátní propozici, díky které jsme schopni nabídnout našim investorům nadprůměrná zhodnocení.

Můžete uvést příklad vašeho typického projektu?

V minulém roce jsme například přistoupili k akvizici bytového domu v Plzni, který nyní projde kompletní rekonstrukcí. Plzeň jsme zvolili, jelikož je jedním z několika krajských měst s pozitivním přírůstkem obyvatel, zároveň má i jednu z nejlepších dostupností bydlení v ČR z pohledu příjmů nutných k pořízení nemovitosti. Zaměřili jsme se na úplné centrum Plzně, kde je vyšší poptávka a tudíž možnost rychlejšího dokončení prodejů; v centru jsou navíc příležitosti pro novou výstavbu již velmi vzácné.

Akvizicí zajímavé nemovitosti za atraktivní cenu ovšem možnosti tvorby hodnoty nekončí – v rámci projektu budeme ve dvou fázích jednak rekonstruovat stávající objekt, kromě toho ale přistavíme další dvě patra moderních malometrážních bytů o něž je značný zájem. Možnost takové nadstavby a oddělení administrativně odlišných fází je to, co z projektu dělá ten skutečně zajímavý. Kromě obdobných projektů zaměřených na bytové domy se dále věnujeme přípravě stavebních parcel v okolí Prahy, kde obdobně jdeme naproti silné poptávce tažené nedostatečnými možnostmi kvalitního bydlení v hlavním městě. Není náhodou, že populace Středočeského kraj je za poslední dekádu zdaleka nejrychleji rostoucí v rámci ČR.

Jak hodnotíte minulý rok a co plánujete na rok 2023?

Minulý rok byl pro nás jednoznačně úspěšným. Ihned od počátku fungování fondu se nám díky probíhajícím projektům podařilo dodat slibovaný výnos 10 % p.a. investorům, což je pro nás nejdůležitějším měřítkem úspěchu a jako zakladatelé se za něj zaručujeme i na úkor vlastních výnosů, pokud by se nám náhodou nedařilo. Zároveň fond rychle rostl a zhruba zdvojnásobil svou velikost, aktuálně máme pod správou majetek v objemu přes 170 mil. Kč. Díky tomu jsme také mohli zahájit 2 nové projekty.

Rok 2023 se pro nás určitě ponese v obdobném duchu, rádi bychom opět zdvojnásobili velikost a dali tak našim investorům možnost využít investičně zajímavých příležitost na současném trhu. V závislosti na velikosti bychom tak rádi do portfolia zařadili 3-4 nové projekty. Z pohledu výnosů očekáváme stejné číslo jako loni, zároveň však chceme méně konzervativním investorům nabídnout i druhou investiční akcii, která bude mít nižší úroveň ochrany minimálního výnosu, zato by však v dlouhodobé perspektivě měla doručit 11-12 % p.a.

A jaký je váš dlouhodobý cíl?

Naší ambicí je vybudovat dlouhodobě úspěšný developerský fond, který bude stabilně dodávat dvouciferný výnos investorům a zároveň výstavbou přispěje k řešení nedostatečné nabídky kvalitního rezidenčního bydlení. Postupně budeme cílit na větší transakce v řádech nižších až středních stovek milionů korun, kterých bychom chtěli mít ve střednědobém horizontu více než pět. Zároveň se v rámci další diverzifikace portfolia plánujeme pustit do developmentu i v zahraničí, primárně v regionu CEE a dále poté v USA.

Jakmile vybudujeme dostatečně robustní developerský fond, rádi bychom se věnovali i dalším investičním segmentům, konkrétně privátnímu kapitálu, který nás zajímá na základě zkušeností z předchozího působení v poradenství právě pro fondy tohoto typu. To už ale mluvíme spíše o dlouhodobé perspektivě, v současnosti se plně soustředíme na nemovitosti.

  • Nejčtenější

Máte e-shop? Na allegro.cz oslovíte miliony potenciálních zákazníků

Komerční sdělení Máte vlastní e-shop nebo o něm přemýšlíte? Pak určitě dobře víte, že výdaje na jeho správu nejsou malé. Co ale dělat,...

Chcete nový dům na klíč? Na ForArchu se představí zcela nové modely

Komerční sdělení Pokud váháte, jestli tento týden vyrazit na pražský veletrh ForArch, rovnou se tam vydejte. Slevy, které tam můžete...

Češi si prodlužují letní sezonu a častěji cestují i v září

Komerční sdělení Češi se po pandemii naplno rozjeli do světa, a to i navzdory zdražování. Ukazují to data o uzavřených smlouvách...

Asekol - Pomáhejme společně recyklací nepotřebných mobilů

Komerční sdělení Věděli jste, že se na celé planetě už prodalo okolo 30 miliard mobilních telefonů? Pokud bychom uvažovali, že jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společensky odpovědné je i třídění odpadů!

Komerční sdělení CSR? Říkáte si, že už jste tuto zkratku někde viděli. Určitě ano. V překladu je to společenská odpovědnost firem...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Jak na energeticky úsporné bydlení? Pomůže vám webový rádce mBank

Komerční sdělení Trápí vás vysoké ceny energií a rádi byste přetvořili své bydlení na energeticky méně náročné? S praktickými tipy na...

Trend vývoje cen bytů se obrací, pro start projektů je ideální čas

Komerční sdělení Objem hypoték meziročně klesl až o 80 %, zájem se od vlastnického bydlení přesunul k nájemnímu. Ceny starších...

Pojištění půjčeného auta: Jak ušetřit a užít si dovolenou bez problémů

Komerční sdělení Je pro vás dovolená jen na pláži nuda? Ať už vás lákají památky či příroda, nejjednodušší cestou, jak je objevit, je...

Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí

V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...