Doporučujeme

Jak moc doma topit? Obvykle stačí méně, než si myslíme

Jak moc doma topit? Obvykle stačí méně, než si myslíme | foto: E.ON Česká republika, s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak moc doma topit? Obvykle stačí méně, než si myslíme

Nikdo vám samozřejmě nenařizuje, jakou teplotu máte v domácnosti udržovat. Záleží hlavně na tom, co je vám příjemné. Pravdou ale je, že vhodným snížením domácí teploty můžete ušetřit spoustu energie a peněz. Na jakou teplotu doma vytápět? Podívejte se.

Obecně se dá říct, že teplota vnitřních prostor by se měla pohybovat okolo 20 °C. Zdá se vám to málo? Tak si představte, že ještě před padesáti lety bylo podle ekologické organizace Veronica v anglických domácnostech běžné mít během zimy doma jen 14 °C. Dřív jsme zkrátka žili ve větším chladu. Teplo tehdy sloužilo hlavně k vaření. Lidé se běžně zahřívali tlustým oblečením a v noci pořádnou peřinou.

Dneska jsme mnohem zhýčkanější. Britské ministerstvo zdravotnictví v roce 2014 přišlo s analýzou, podle které se lidé doma cítí nejlépe při teplotě mezi 18–20 °C. Když se ale dostatečně obléknou, není problém ani 16 °C. V každém případě platí, že správným topením můžete hodně ušetřit.

V obýváku tepleji, v ložnici chladno

Teplotu je dobré nastavit v každé místnosti individuálně. V obývacím pokoji nebo v koupelně si klidně dopřejte větší teplo. Je ale asi zbytečné příliš vytápět obslužné prostory domu, jako je chodba nebo předsíň. Jaké teploty by vám v domě měly stačit?

  • Obývací pokoj: 20–21 °C
  • Ložnice: 16–18 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Chodba, schodiště: 10–15 °C
  • Koupelna: 24 °C
Jak moc doma topit? Obvykle stačí méně, než si myslíme

Chytré ovládání topení šetří energie

Kromě dodržování optimálních pokojových teplot je dobré myslet na snižování teploty v době, kdy nejste doma. Pokud máte doma chytré ovládání vytápění, můžete si teplotu zvýšit na dálku a přijít do příjemně vyhřátého domova. Topení ale nevypínejte úplně. Vychladly by vám totiž stěny a okenní rámy a zima by se vám doma držela déle.

Nepřetápějte. Je to nezdravé a stojí vás peníze

Spousta rodin má tendenci domácnost přetápět až na 25 °C. Když ale dlouhodobě pobýváte v takto přetopených místnostech, snižujete adaptabilitu svého organismu na chlad. To má pak negativní účinky na lidské zdraví – člověk bývá častěji nemocný.

Zbytečné přetápění vás také stojí peníze. Právě náklady na vytápění jsou největší položkou, kterou běžná domácnost v souvislosti s energiemi ročně platí. Obvykle se uvádí, že snížením teploty o jeden stupeň snížíte energetické nároky vaší domácnosti zhruba o 6 %.

Při v Česku běžných nákladech na vytápění 60 000 ročně, může tato změna ušetřit 3 600 Kč. Pokud navíc přestanete vytápět ložnici, budete nejen lépe spát, ale váš účet za vytápění bude o několik tisícikorun ročně menší. Snížíte totiž svou spotřebu energie na vytápění třeba o 10 % a více.