Nově plánovaný EQUS Park Stonava představuje revoluční krok v oblasti obnovy průmyslového dědictví v Moravskoslezském kraji.
Moravskoslezský kraj se stává stále atraktivnější destinací pro investory. Revitalizace brownfieldů, jakožto klíčových prvků v rozvoji, představuje jednu z výzev, které se kraj prostřednictvím své regionální rozvojové agentury MSID snaží aktivně řešit. Jedním z projektů, které pomáhají tuto proměnu realizovat je právě EQUS Park Stonava, který bude postaven na území pohornické krajiny na Karvinsku. Díky své poloze se tedy stává významným i z hlediska celkové transformace území, která probíhá v rámci ambiciózního programu POHO 2030.
O tom, jaké překážky je třeba překonat při proměně tohoto brownfieldu a jaký přínos nový park přinese regionu, jsme diskutovali s Tomášem Míčkem, partnerem ve společnosti Ungelt Group a výkonným ředitelem nově vzniklé dceřiné společnosti EQUS.
Můžete nám přiblížit, kde přesně EQUS Park Stonava vyroste?
Jak už sám název napovídá, EQUS Park Stonava se nachází mezi obcí Stonavou a Horní Suchá. Budoucí moderní průmyslový areál je náš nejnovější projekt na Ostravsku. Jedná se o brownfield o rozloze téměř 37 hektarů, který kdysi představoval zázemí pro černouhelný důl 9. květen. Na 130 tisících m2 zastavěné plochy chceme přivítat první zákazníky v půlce příštího roku.
Jaký byl důvod rozhodnutí postavit park právě ve Stonavě v Moravskoslezském kraji?
Ostravsko je atraktivní lokalita. Umístění v Baltsko-jaderském koridoru a dostupná pracovní síla činí z regionu dobré strategické území z pohledu businessu. Také jsem chtěl zúročit své zkušenosti z projektu, který jsem v přímo v Ostravě realizoval. Takže v případě EQUS Park Stonava se sešlo více pozitivních faktorů.
Jaké jsou podle vašeho názoru hlavní výhody a výzvy spojené s přípravou projektu na brownfieldu?
Brownfield je rozhodně výzva, protože nikdy nemůžete přesně predikovat časový plán projektu. Původní území, zejména to, které sloužilo průmyslu, bývá rozsáhlé a zatížené toxickými látkami. Jeho revitalizace je proto velmi náročná a samozřejmě nákladná. Výhodou je bezesporu, že obnovujete místo, které v minulosti již svůj účel plnilo, a vy mu opět „vdechnete“ život.
Trvale žijete v Praze. Jak vnímáte současnou kulturní a sociální atmosféru regionu? Můžete proměnu regionu nezávisle zhodnotit?
Opustil jsem Ostravsko v 90. letech a proměna za těch 25 let je vskutku zásadní. Ostrava se stala kulturním centrem s novými zařízeními a pravidelnými akcemi, obohacující životní styl a lákající nové návštěvníky. Podnikatelský sektor prošel výrazným rozvojem, vytvářející pracovní příležitosti a přispívající k ekonomickému růstu. Je zde mnoho kvalitních vysokých škol a větší diverzita, alespoň z mého pohledu, také přispívá k rychlejšímu rozvoji regionu.
Celkově lze konstatovat, že Ostravsko směřuje k pozitivnímu vývoji, s úspěchy ve všech klíčových oblastech, přispívajícími k rozkvětu a kvalitě života obyvatel.
Plné znění rozhovoru si můžete přečíst také na webových stránkách MSID.