Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa

Extra
Vítejte v italském Římě, kde ulice vyprávějí dechberoucí příběhy a obdivuhodné stavby vás s každým krokem vtáhnou hlouběji do tajuplné minulosti. Ocitnete se nejen v obklopení poutavých příběhů historie, ale i úžasného jídla, záplavě voňavých těstovin, pizzy, lasagní a nekonečných kopečků zmrzliny.

Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa | foto: Shutterstock.com

Dobrodružství začíná už na letišti

Letiště Fiumicino a Ciampino jsou hlavními vstupními branami do italského hlavního města. Letiště Fiumicino leží přibližně 34 kilometrů jihozápadně od centra Říma. Z letiště se do centra můžete dostat rychlíkem Leonardo Express za pouhých 32 minut a cenu 14 EUR. Ekonomičtější variantou je autobus, který stojí okolo 6 EUR a cesta trvá kolem 50 minut. Menší letiště Ciampino se nachází asi 15 kilometrů jihovýchodně od centra. Nejpřístupnější je prostřednictvím autobusu, který vás do centra zaveze za 40 minut za cenu okolo 7 EUR.

Tip: Užitečné cestovní průvodce plné informací, praktických rad a tipů nejen o Římě, ale i o dalších oblíbených destinacích, najdete v cestovním magazínu na Letuška.cz.

Legenda vzniku Věčného města

Podle starověké legendy byl Řím založen 21. dubna 753 př. n. l. dvojčaty Romulem a Remem. Jejich matka, zbavena práva na vdavky, se setkala s bohem Marsem a porodila dva syny, Romula a Rema. Její strýc se obával pomsty, nechal Rheu pohřbít zaživa a její syny odsoudil k smrti. Chlapci byli napospas smrti odloženi u řeky, kde se jich ujala vlčice.

Když dospěli, zjistili, že jsou královského původu, a popadlo je nutkání kralovat. Jelikož nebylo čemu, rozhodli se založit nové město. Při hádce o jeho jméno Romulus Rema zabil a město pojmenoval po sobě – Roma, tedy Řím, a stal se také jeho prvním králem. Vlčice, která chlapce zachránila, je dodnes maskotem Říma.

Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa

Dědictví Říma přetrvává dodnes

Od monumentálních staveb až po pokročilé právní systémy a jazyky formoval římský vliv moderní civilizace. Římané vytvořili první poštu, stavěli silnice a zlepšili hygienu prostřednictvím akvaduktů a kanalizace. Vynalezli také cement, který umožnil výstavbu slavných památek jako Pantheon, Koloseum a Forum Romanum.

Řím je domovem více než 900 kostelů a 280 fontán. Pokud byste počítali i veřejná pítka s lahodnou pitnou vodou, pak je jich dokonce přes 2 000. Na žízeň v Římě tedy rozhodně neumřete, osvěžující voda teče proudem na každém rohu, a to úplně zdarma.

Nejslavnější římská čtveřice

Pantheon

Pantheon, v překladu z řečtiny „všichni (pan) bohové (theos)“, je jedna z nejzachovalejších římských památek. Jedná se o kostel, ačkoliv by se to na první pohled nemuselo zdát. Postavit ho ale nebylo jen tak – první jeho předchůdce shořel a nešťastný osud čekal i další dvě stavby. Do čtvrtice všeho dobrého to už nakonec vyšlo a Pantheon, jak ho dnes známe, zdobí město už více než 1 800 let! Po vstupu dovnitř si nejde nevšimnout, zvláště pokud zrovna prší, v průměru asi 9metrového otvoru v kopuli, který symbolizuje spojení mezi božským a smrtelným světem. Celá kopule navíc drží rekord pro největší nevyztuženou betonovou kopuli na světě. Ukrývá se zde také hrobka královny Margherity, která podle legendy inspirovala vznik první pizzy, pojmenované právě po ní. Ingredience této pizzy – rajčata, mozzarella a bazalka – navíc symbolizují barvy italské vlajky: červenou, bílou a zelenou.

Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa

Koloseum

Koloseum v roce 2023 navštívilo neuvěřitelných 12 milionů návštěvníků, což je stejně jako obyvatel Rwandy nebo chcete-li o něco více než obyvatel České republiky. Když se Koloseum v roce 80 n. l. otevřelo, císař Titus uspořádal obří oslavu s hrami, které trvaly 100 dní v kuse. To byla jen jedna z mnoha velkolepých a měsíce se táhnoucích akcí, které se zde konaly. Krátce poté hostilo Koloseum dokonce i námořní bitvu, kvůli které museli arénu naplnit vodou.

Většina akcí v Koloseu byla zdarma, jen bylo potřeba získat lístek, protože každá společenská vrstva měla své vyhrazené místo. Písek na podlaze arény poskytoval gladiátorům stabilitu a absorboval krev, moč, zvratky a jiné tekutiny, s nimiž se bojovníci při zápasech často potýkali. Oblouky Kolosea byly zase oblíbeným místem pro tajné schůzky a prostituci. Během 350 let, kdy bylo Koloseum využíváno pro krvavé sporty, zde zahynulo asi až 400 000 gladiátorů, otroků, trestanců, vězňů a dalších bavičů, stejně jako tisíce zvířat.

Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa

Tip: Abyste se vyhnuli dlouhým frontám, zarezervujte si vstup do Kolosea předem on-line.

Forum Romanum

Forum Romanum bylo za dob starověkého Říma epicentrem veškerého politického, administrativního i náboženského dění. Právě římský senát učinil toto fórum tím nejdůležitějším. Uzavíraly se zde smlouvy a dohody, součástí byla i státní pokladna a další důležité budovy. Na náměstích probíhala veřejná shromáždění a řečnické projevy. Najdete zde také pozůstatky méně i více dochovaných chrámů či bazilik. Díky římskému zvyku stavět nové budovy na základech starších ruin jsou zde ke spatření stavby z různých období. Forum Romanum bylo znovu objeveno až v roce 1803, kdy archeolog Carlo Fea zahájil vykopávky, které trvaly více než 100 let. Díky jeho úsilí dnes můžeme tímto rozsáhlým komplexem procházet ve stopách Julia Caesara a nahlédnout pod pokličku tohoto fascinujícího místa, které bylo svědkem mnoha klíčových momentů římské civilizace.

Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa

Fontána di Trevi

Fontána di Trevi je bezesporu jedna z nejkrásnějších fontán v Římě či dokonce na celém světě. Za její vznik vděčíme nejen architektu Nicolovi Salvi, ale i znovuzavedení loterie v Římě, jelikož právě z ní byla tato úchvatná stavba financována.

Říká se, že když hodíte minci přes rameno do Fontány di Trevi, tak se jednou do Říma vrátíte. Házení dvou mincí přes rameno má zase symbolizovat nalezení pravé lásky, zatímco tři mince jsou spojeny se šťastným manželstvím. Každý den se ve fontáně díky této legendě objeví zhruba 3 000 EUR, tyto peníze Řím pravidelně daruje na charitativní účely.

Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa

Vatikán

Vatikán, sídlo papeže a zároveň nejmenší nezávislý stát na světě, leží u západního břehu řeky Tibery. Vatikán disponuje vlastní armádou, poštou a železnicí o délce 300 m, a také hojnou zásobou dobrého vína. Ve Vatikánu se spotřebuje asi 54 litrů vína na osobu ročně, čímž patří mezi světové rekordmany. Navzdory své malé rozloze je Vatikán domovem také největšího kostela na světě. Překrásná Bazilika svatého Petra je dokonce přístupná zdarma. Americký spisovatel Mark Twain kdysi poznamenal: „Z kupole sv. Petra je vidět každý pozoruhodný objekt v Římě... Můžete vidět panorama, které je rozmanité, rozsáhlé, krásné na pohled a v historii slavnější než kterékoli jiné v Evropě.“

Čtvrť Trastevere

Ulice a rozsáhlá náměstí plná monumentálních staveb se rázem promění v malé uličky s tak akorát ošuntělými domy, že je na ně krásné pohledět a zároveň mají svou duši, stejně tak jako prádlo pohupující se vysoko na stěnách domů pod okny s barevnými okenicemi. Místo zástupu turistů s fotoaparáty zde lidé posedávají a popíjejí lahodná italská vína a usrkávají pivo z obrovských tupláků. Skupinka místních se opodál dělí o prkénko italských antipasty, lahodných sýrů a uzenin. Ačkoliv se jeden přes druhého italsky překřikují a všelijak máchají rukama, na výrazu očí a úsměvech je znát, že jde o normální přátelskou konverzaci, typickou pro páteční večer. Naproti do sebe ládují pizzu s perfektně propečeným okrajem. Ulice jsou plné života, vůně italského jídla, ruchu a hudby, linoucí se z místních barů a hospůdek utváří kouzelnou atmosféru. Čtvrť Trastevere nabízí dokonalý odpočinek od jinak rušného centra Říma a je ideálním místem, kam zajít po náročném dni na skleničku.

Řím: Město, kam vedou všechny cesty světa

O Římě se nedá vyprávět, to se musí vidět, cítit, zažít a také ochutnat. Koneckonců všechny cesty vedou do Říma, tak ať i ta vaše.

Vyberte si svoji letenku na Letuška.cz a poleťte Řím obdivovat na vlastní oči. V e-shopu navíc pořídíte vše potřebné na cestu a s věrnostním programem od Letušky na vás čeká spousta slev a výhod.

  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...