Doporučujeme

Zima je tady! 5 rad, jak ušetřit na topení

Zima je tady! 5 rad, jak ušetřit na topení | foto: Česká peleta, z.s.p.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zima je tady! 5 rad, jak ušetřit na topení

Když přijde Advent a teploty klesnou k nule, zatopit musí i největší otužilci. Ceny tepla přitom v posledních letech zažily zemětřesení a vytápění každého rodinného domu značně podražilo. Jak na vytápění ušetřit a čím se řídit, když vybíráte nový zdroj tepla?

Příliš vysoké účty za teplo se dají srazit mnoha způsoby. Můžete zavírat okna, nastavit nižší teplotu nebo vypínat topení, když nejste doma. Dnes se podíváme na to, jak ušetřit i při zachování příjemné teploty v obýváku. Někdy stačí objednat jiné palivo, jindy je třeba vyměnit i kotel, ale nebojte se – investice se brzy vrátí.

V českých kotelnách dnes pozorujeme doslova revoluci. Vyměňují se zastaralé kotle na uhlí, které se od září 2024 už nesmí používat. Od začátku války na Ukrajině jdou do šrotu často i plynové kotle, protože ceny plynu i dodávky z Ruska jsou nejisté. Jak tedy postupovat, pokud chcete i vy letos ušetřit a zajistit si spolehlivý zdroj tepla?

1. Spočítejte, kolik za teplo platíte

Když chcete šetřit, musíte vědět, kolik za teplo platíte. Kolik vás stojí jedna kilowatthodina? Využít můžete kalkulačku nákladů na vytápění, která srovnává uhlí, plyn, dřevo, brikety, pelety, tepelná čerpadla i elektrické přímotopy. Aktuálně nejlevněji vychází vytápění dřevem.

A nezáleží jenom na palivu, důležitý je i typ kotle. Třeba staré kotle na pevná paliva mají výrazně nižší účinnost. Co to znamená? „Abyste doma dosáhli příjemné teploty 21 stupňů, musíte spálit mnohem více dřeva ve starém kotli než v moderním zplyňovacím, který má účinnost vyšší,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z národní asociace Klastr Česká peleta.

Zima je tady! 5 rad, jak ušetřit na topení

2. Zvažte, jestli chcete přikládat

Když se rozhodnete koupit nový kotel, promyslete si, kolik času chcete věnovat jeho obsluze, tedy zapalování, přikládání a čištění. Vytápění nejlevnějším dřevem vás totiž bude stát poměrně hodně času a sil – úspora finanční bude vykoupena investicí časovou. Naopak komfort a automatické vytápění umožňují dřevěné pelety.

„Pelety přinesly revoluci ve vytápění dřevem. Jsou to malé válečky lisované z dřevěné piliny, které se dopravují do kotle automaticky. Už žádné další přikládání,“ říká Stupavský, když nás provádí moderní peletovou kotelnou. Kotle na pelety se samy zapalují, přikládají si palivo i se samy čistí, a ovládají se jen přes pokojový termostat nebo mobilní telefon.

3. Využijte dotace, dokud jsou

S výměnou starého kotle vám pomůže stát. Kotlíkové dotace proplatí až 95% nákladů a jsou určeny pro domácnosti s nízkými příjmy, jako jsou příjemci příspěvku na bydlení, starobního nebo invalidního důchodu. Řada lidí přitom splňuje podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení, i když ho zatím nepobírá – vyplatí se to zkusit.

Ostatním je otevřený program Nová zelená úsporám, kde můžete získat na nový kotel 100 tisíc korun. „Nově si můžete přes Novou zelenou úsporám proplatit i náklady na nová kamna na dřevo nebo pelety, kde stát přispívá 45 tisíc korun. Teplovodní peletová kamna přitom můžou být hlavním zdrojem tepla, zvládnou vytopit menší rodinný dům,“ líčí Stupavský.

4. Zjistěte, odkud vozíte palivo

Obvykle platí: čím delší vzdálenost, tím dražší doprava. Když dovážíte palivo ze zahraničí, může nastat i problém s dodávkami. Zažili jsme to během covidové pandemie, kdy byly zavřené hranice a stála kamionová doprava. A znovu jsme se o tom přesvědčili během války na Ukrajině, kdy Rusko začalo hrozit přerušením dodávek plynu a ceny raketově stouply.

Hlavním heslem ve vytápění se proto stala nezávislost. Tisíce lidí se rozhodly raději pro domácí palivo, tedy dřevo z českých lesů. Toho máme dost, problémy s dodávkami nehrozí a můžete si vybrat: kusové dřevo, brikety nebo automatické vytápění s dřevěnými peletami.

Zima je tady! 5 rad, jak ušetřit na topení

5. Vybírejte si jen kvalitní palivo

Když máte vybraný kotel, musíte si ještě pohlídat kvalitu paliva. Když objednáte od neznámého dodavatele, můžete dostat dřevo, brikety i pelety horší kvality, proto byste neměli vybírat jen podle ceny. Nekvalitní palivo dává při spalování méně tepla, takže ho spotřebujete víc a účet za celou topnou sezonu ve výsledku nižší nebude.

Kvalitu pelet hlídá mezinárodní certifikace ENplus, proto hledejte toto kulaté razítko na každém sáčku nebo na webu výrobce. Spolehlivého dodavatele můžete najít přes národní vyhledávač Koupitpelety.cz, který vám ukáže nejbližší peletárnu nebo obchodníka, abyste ušetřili za dopravu. Peletárny už dnes najdeme ve všech krajích České republiky.