Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Podpojištění

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podpojištění může vznikat hned z několika důvodů. Jedním z nich je snaha klienta ušetřit na pojistném. Nižší ocenění hodnoty pojišťovaného předmětu totiž vede k nižší hodnotě pojištění, a tedy i nižšímu pojistnému. Podobně dochází k podpojištění v případě nesprávně oceněné hodnoty předmětu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Předmět bývá velmi často podpojištěn v případě, že jeho cena vzrostla během trvání pojištění. Například na růst cen nemovitostí by měl majitel zareagovat zvýšením částky, na kterou je nemovitost pojištěna. Obdobně by měl postupovat i po rekonstrukci nemovitosti, kdy zpravidla dochází ke zhodnocení takové nemovitosti, a tím i k růstu její ceny.

  • Současná hodnota domu = 4 miliony Kč.
  • Pojištění domu = 2 miliony Kč (= dům je podpojištěn).
  • Dům lehl popelem. Protože byl o polovinu podpojištěn, pojišťovna také o polovinu snížila pojistné plnění. Takže místo očekávaných 2 milionů Kč (na které je dům pojištěn), dostal majitel 1 milion.

Podpojištění je tedy stav, kdy je pojistná částka menší než skutečná hodnota pojištěného majetku. Pojišťovna má právo snížit pojistné plnění v poměru, v jakém je pojistná částka ke skutečné hodnotě. Pojišťovny používají určitou toleranci. Obvykle se jedná o 15–20 %.

Kde se u pojištění nemovitosti můžeme s podpojištěním setkat?

 • Pojištění rodinného domu nebo rekreačního objektu,
 • pojištění bytu,
 • pojištění domácnosti,
 • pojištění bytových domů.

Jak může k podpojištění docházet?

Především z důvodu růstu cen nemovitostí. Tento jev za posledních několik let výrazně zrychlil. Současná situace zdražování cen stavebních materiálů a prací nekomplikuje jen výstavbu a rekonstrukce nemovitostí, ale přináší také riziko podpojištění nemovitostí. Opravit nebo postavit vaši nemovitost je dnes mnohem dražší než dříve. K podpojištění může také dojít v případě špatně určené částky při zakládání pojištění.

Možná se teď ptáte, jak tedy správně stanovit pojistnou částku. To je totiž často kámen úrazu. Pojistnou částku určuje klient pojišťovny. Jestliže chcete mít přesně stanovenou pojistnou částku vaší nemovitosti, využijte služby odhadců. Pokud ovšem budete chtít aktualizovat svoji pojistnou smlouvu jednou za dva roky, pojištění se může kvůli nákladům na znalecký odhad pohybovat v řádech tisíců korun. Neváhejte se proto zeptat finančního poradce. Ten vám díky nástrojům od pojišťoven může pomoci určit pojistnou částku vaší nemovitosti. Finální rozhodnutí pojistné částky už je ovšem pouze na vás. Doporučujeme vám pojištění aktualizovat každé 2 roky. A v případě změny na nemovitosti (rekonstrukce, pořízení solárních panelů či tepelného čerpadla) aktualizovat pojištění ještě dříve.

Nadpojištění

Opakem podpojištění je nadpojištění. V tomto případě však pojišťovna vyplatí maximálně reálnou hodnotu pojištěné věci. Záměrné nadpojištění a následné nahlášení škody, která je vyšší než škoda reálná, je dokonce trestným činem označovaná trestním zákoníkem jako pojistný podvod.

Podpojištění nesouvisí jen s majetkem.

K podpojištění dochází i v životním, havarijním či cestovním pojištění a samozřejmě i ve stanovení pojistných částek na občanskou odpovědnost nebo pojištění z vlastnictví nemovitosti.

Špatně nastavená úrazová nebo životní pojistka, která v případě pojistné události neplní funkci ochrany klienta, způsobuje potom dojem, že je k ničemu. Je to samozřejmě vázané částkou, kterou je klient ochoten platit a tu chce co nejnižší. Potom ale v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti, vážného onemocnění či invalidity klientovi není vyplacena žádaná finanční náhrada a klient je odkázán na čerpání úspor, protože si tato rizika klient nesjednal, vzhledem k tomu, že by musel platit mnohem více.

V případě totální škody nebo odcizení vozu v havarijním pojištění dochází ke krácení plnění, jestliže celková hodnota vozidla je vyšší než pojistná částka, která je zase nastavena z důvodu placení nižšího pojistného.

U cestovního pojištění může být problém v pojištění léčebných výloh v zahraničí a občanské odpovědnosti. Lidé si neuvědomují, že se zdravotní péče musí přepočítat na měnu dané země, kam cestují. Lišit se také může i výše za lékařské úkony. To se týká především komplikovaných zlomenin, které vyžadují operativní zákrok a hospitalizaci v zahraničí. K tomu všemu dochází z důvodu úspory za pojistné. Klienti si neuvědomují, že sice ušetří 200 Kč na pojistném, ale ve finále mohou celý život splácet lékařskou péči anebo odškodné za způsobenou škodu jinému občanovi cizí země.

Pokud se u nás či v zahraničí chystáte lyžovat, je důležité mít sjednanou občanskou odpovědnost za škodu na zdraví i majetku jiné osobě. V případě, že srazíte na sjezdovce jiného člověka, jemuž způsobíte zranění, jste povinni mu uhradit ušlý zisk, trvalé následky a škodu na majetku.

Můžeme si uvést příklad, kdy rodina s malým dítětem jede na výlet na kolech. První jede otec, syn a poslední matka, za níž jede auto. Dítě se vyhýbá kaluži, kterou ale objede velkým obloukem a dostane se do protisměru, v němž jede auto. Řidič má v autě svoji rodinu, snaží se nepřejet dítě na silnici a tak strhne volant do protisměru, kde se srazí s protijedoucím vozidlem. Výsledkem tohoto střetu jsou dva mrtví a tři těžce zranění. Odpovědnost za tuto nešťastnou událost nesou rodiče dítěte. Celková škoda se vyšplhala přes 2 000 000 Kč, rodiče však měli uzavřenou odpovědnost pouze na 1 000 000 Kč.

V odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti se hovoří o tom, že se musíte starat o svou nemovitost tak, abyste nezpůsobili škodu sousedovi. Jestliže požár vašeho domu přeskočí na sousedův dům, který stejně jako ten váš shoří, pojištění na 1 000 000 Kč vám určitě stačit nebude, protože hořet začalo u vás.

Pečlivě si rozmyslete, zda šetříte na správném místě a ušetřené peníze na pojistném stojí za riziko, jemuž každý den můžeme čelit. Správně nastavené pojištění vás dokáže spolehlivě ochránit.

Více na: www.totalbrokers.cz

 • Nejčtenější

Důchody po reformě dál porostou

24. května 2024

Komerční sdělení Husákovy děti už brzy vezmou důchody útokem. Kolik budou v penzi brát? Jak to ustojí státní...

Za překopnutí plynovodu milionové pokuty. Maléru zabráníte vytyčením

29. května 2024

Komerční sdělení V loňském roce zaznamenala skupina GasNet, největší český distributor plynu, 444 případů vnějšího...

Dotace fotovoltaika – jak fundovaně vybrat správné solární panely?

23. května 2024

Komerční sdělení Investice do fotovoltaického systému je minimálně na 30 let. Proto je důležité vše pořádně...

Lepidlo a pěna DEKFOAM TURBO 100

28. května 2024

Komerční sdělení V důsledku tlaku na termín při dokončování zakázek prakticky každá realizační firma nebo hobby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do města vína za vodními radovánkami

28. května 2024

Komerční sdělení Město na úpatí Národního parku Podyjí je neodmyslitelně spojené s historií a vínem. Návštěvníci...

Champagne Deutz sbírá v novém Průvodci champagne skvělá hodnocení

30. května 2024

Komerční sdělení V nejnovějším vydání prestižního průvodce světem šampaňského od renomovaného kritika vín Tysona...

Jsme na prahu nové éry anti-agingu

30. května 2024

Komerční sdělení O zázračných exozomech, které mají doslova schopnost zvrátit tok času, v poslední době napsala...

Zvažujete prodej zemědělského pozemku? Jak na nejlepší odhad ceny?

30. května 2024  14:10

Komerční sdělení Prodej zemědělského pozemku se může zdát komplikovaný. Obzvlášť, pokud s ním nemáte zkušenosti. A...

5 důvodů, proč je koloběžka skvělý parťák nejen pro vaše děti

30. května 2024

Komerční sdělení V dnešním hektickém světě hledáme způsoby, jak skloubit efektivitu, zábavu a zdravý životní styl....

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...