Cena pelet klesla pod 8 Kč za kilo, další výkyvy už nepřijdou

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vytápění dřevěnými peletami je levnější než elektřina, plyn i tepelné čerpadlo. Aktuálně lze pelety pořídit již pod 8 Kč za kilo a cena dále klesá. Dlouhodobě jsou ceny pelet v Česku hodně stabilní, jen krizový rok 2022 přinesl nečekaný výkyv kvůli energetické krizi a válce na Ukrajině.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přikládání pelet z 15kg sáčků | foto: EPC

Předtím se cena pelet držela 10 let na úrovni 5-7 Kč za kilo.

K šesti korunám za kilo se ceny pelet už zřejmě nevrátí, ale na úrovni 7-8 Kč se budou držet i v následujících letech, pokud nedojde k žádné nečekané události. Cena pelet bude kopírovat inflaci. Shodují se na tom experti z Klastru Česká peleta, výrobci pelet i mezinárodní certifikační organizace ENplus.

Proč došlo k cenovému výkyvu v roce 2022

„Když se podíváme na vývoj cen pelet, tak ta politická a energetická krize v létě 2022 byla první dramatickou událostí, která způsobila větší výkyv. Ceny se dostaly na pár měsíců na dvojnásobek. Velmi rychle se však vrátily zpátky na normální úroveň,“ komentuje vývoj cen pelet předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.

Kdo se dostatečně zásobil na jaře 2022, kdy pelety ještě byly v prodeji za 9 Kč, ten si mohl opět následující jaro 2023 pořídit pelety za 8 Kč za kilo. Větší problém měli lidé, kteří nakupovali pelety až v létě nebo na podzim, kdy jejich ceny hnala energetická krize nahoru.

„Mnozí čeští zákazníci se v tu chvíli rozhodli, že si objednají dvoj i trojnásobek pelet, aby se předzásobili. Báli se, že ceny porostou ještě výš a na dlouho, ale v tom se spletli. Tahle panika a umělá poptávka naopak ještě vyhnala ceny výš, protože byl navíc problém s dostupností. Vidíme ještě letos, že se nakupovalo méně, protože část lidí má ještě pořád plné sklady z předešlé sezóny,“ komentuje Stupavský tehdejší dynamiku na trhu.

Vývoj ceny pelet

Ceny pelet už zůstanou nízké (7-8 Kč za kilo)

Takové obavy se však ukázaly jako zbytečné, protože ceny pelet klesaly kontinuálně už od začátku roku 2023 a dostaly se během dvanácti měsíců z lednových 15 Kč na současných 7,6 Kč za kilo. „Cenový pokles bude ještě pokračovat do jara 2024, kdy bývají pelety tradičně nejlevnější, protože končí topná sezona. Každý rok doporučujeme nakupovat v dubnu nebo květnu, kdy bývají pelety až o 20 % levnější než na podzim,“ komentuje Stupavský.

Potom se cenový pokles zřejmě zastaví někde na úrovni 7-8 Kč za kilo pelet. V letech 2013 – 2021 byly ceny pelet velice spolehlivé a stabilní a podobný vývoj se dá opět očekávat v následujících letech, pokud nedojde k nějaké nečekané události. „Na příkladu energetické krize ale vidíme, že i takhle dramatické události dokáže trh s peletami ustát a vrátit se poměrně rychle zpět na běžnou cenovou hladinu,“ komentuje Stupavský.

K šesti korunám za kilo se zřejmě pelety už nevrátí, a to ze dvou důvodů:

  1. INFLACE - Jako všechny komodity i pelety jsou zasažené vysokou inflací posledních dvou let, takže nemohou stát stejně jako v roce 2020.
  2. DPH – V rámci konsolidačního balíčku zvedla vláda DPH na dřevo a dřevní paliva z 15 na 21 %, přestože protestovali experti na vytápění i výrobci. To znamená 6% zdražení.

Pelety jsou zpátky na nízkých cenách | foto: EPC

Vytápění peletami je nejlevnější po dřevě, přitom komfortnější

Současné ceny dělají z peletového vytápění nejlevnější zdroj tepla po kusovém dřevě. Vytápění peletami je levnější než elektřina, plyn i tepelná čerpadla. Nižší jsou jen ceny palivového dřeva a uhlí. Klastr Česká peleta provozuje zdarma online kalkulačku, kde si mohou lidé srovnat náklady na vytápění podle typu paliva i podle účinnosti kotle. Kalkulačka běží na adrese https://ceska-peleta.cz/porovnani-nakladu-na-vytapeni/ a na základě ceny paliva, kterou si může každý upravit na míru, vypočítá cenu jedné kWh tepla.

„Jedině takový výpočet má smysl. Nestačí srovnávat, kolik stojí kilo dřeva, nebo kubík plynu, když nevíte, kolik spálíte za topnou sezonu. Je třeba kombinovat cenu tepla s údaji o účinnosti kotle, abyste viděli, jestli by nový zdroj tepla přinesl úsporu,“ vysvětluje Stupavský.

Výměny kotlů jsou v plném proudu

Hlavní rozdíl mezi kotlem na dřevo a kotlem na pelety je v náročnosti obsluhy. Peletové kotle jsou bez práce, protože malé lisované válečky se dopraví do kotle automaticky. Kotel se sám zapíná, přikládá si a sám se i čistí. Oblíbené jsou i kombinované kotle na dřevo a pelety. Když dřevo dohoří a nikdo nepřiloží, automaticky se zapíná peletový hořák a zapálí se pelety.

V září 2024 vstoupí v platnost zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy, nejčastěji starých ručně plněných uhelných kotlů. Od září mohou dostat domácnosti, které si v nich zatopí, velké pokuty. „Zbývá vyměnit ještě asi 200 tisíc těchto kotlů, proto budou mít letos topenáři na pilno. Očekáváme, že velká část lidí zvolí jako náhradu právě kotel na pelety,“ uvažuje Stupavský. Pelety tak představují budoucnost komfortního vytápění na českých vesnicích.

  • Nejčtenější

Ridera: Máme důkaz o návozu kontaminovaného materiálu

28. února 2024

Komerční sdělení Společnost Ridera Bohemia získala videozáznam, který dokazuje, že skutečně probíhal návoz...

EQUS Park Stonava promění bývalý důl na moderní průmyslový areál

26. února 2024

Komerční sdělení Ve Stonavě na Karvinsku vznikne moderní průmyslový areál. Brownfield o rozloze téměř 37 hektarů,...

I ke konci jarních prázdnin má smysl jet na české hory

27. února 2024

Komerční sdělení Na únor nezvyklé počasí pochopitelně provoz lyžařských areálů v ČR ovlivnilo, ale na desítkách míst...

Nejlepší destinace na světě: Jak v Dubaji zabavit ty nejmenší?

29. února 2024

Komerční sdělení Dubaj je jediným městem na světě, které potřetí za sebou získalo ocenění nejlepší světové destinace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Buďte kreativní s revolučním notebookem ASUS Zenbook DUO

26. února 2024

Komerční sdělení ASUS právě přináší na český trh revoluční notebook Zenbook DUO UX8406, který budete milovat, ať už...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jsme v tom spolu: vyšetření spermií pro klienty Clayo Clinic zdarma

1. března 2024

Komerční sdělení Neplodnost je strašákem mnoha párů. O miminko se pokouší muž i žena společně, neschopnost otěhotnět...

Pořiďte si solární panely a tepelná čerpadla a šetřete na energiích

1. března 2024

Komerční sdělení Také se po zimě hrozíte účtu za vytápění? Řešením pro vaše potřeby mohou být tepelná čerpadla a...

Švadlenka továrnicí: příběh eŽeny 2023 Evy Šedinové by vydal na knihu

1. března 2024

Komerční sdělení Její příběh by mohl být inspirací pro knihu nebo film. Když její manžel po revoluci zprivatizoval...

Dovolená v srdci Lipna. Kde hledat odpočinek i aktivně strávený čas

1. března 2024

Komerční sdělení Lipno nad Vltavou je v létě oblíbeným turistickým cílem.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...