Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Atypická řešení vyžadují masivní zdivo s velkou únosností

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přijít včas a být otevřený. Dvě pravidla, která lze vztáhnout na mnoho životních situací. Pokud od svého domu očekáváte, že splní i to, o čem zatím nevíte, že to potřebujete, držte se těchto zásad i při spolupráci s architektem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Atypická řešení vyžadují masivní zdivo s velkou únosností | foto: Master Design

Může vás provést celou cestou od návrhu přes výběr klíčových materiálů a technologií klidně až po kolaudaci.

Mít dům s podpisem od architekta? Už dávno nejde o luxus. Získávate totiž službu s velkou přidanou hodnotou. V konečném důsledku přitom architekt nepředstavuje náklad navíc. Efektivní využití podlahové plochy vždy ušetří pár čtverečích metrů. Peníze investované do odborníků se tak vrátí prakticky okamžitě…

Rozpoznáte limity pozemku?

Takže, kdy je ten správný čas si domluvit schůzku s architektem? „V ideálním případě v okamžiku, kdy vybíráte pozemek. Je to zásadní krok. Běžně pozemky posuzujeme, klidně na místo i zajedeme osobně. Člověk bez znalosti hlubších souvislostí si totiž může zadělat na budoucí omezení či dokonce problémy,“ říká spoluzakladatel a jednatel architektonického studia a projekční kanceláře Master Design Jan Jadrníček. V první řadě je nutné posoudit přístup na pozemek, přítomnost přírodních prvků, trasy liniových staveb nebo charakter okolní zástavby.

„Mít pozemek u potoka nebo lesa je častý sen. Nicméně v obou případech existují ochranná pásma, v nichž se nesmí umisťovat trvalá stavba. Totéž platí pro trasy vedení elektřiny nebo plynu. Problematické pak mohou být i developerské parcely. V mnoha případech jsou malé. Kupující si neuvědomí, že nelze stavět kdekoliv na pozemku. Neví, že existuje koeficiet zastavěnosti nebo třeba nutnost dodržet vzdálenost od sousedových oken,“ vysvětluje Jan Jadrníček možná úskalí.

Atypická řešení vyžadují masivní zdivo s velkou únosností

Zadání? Mluvte o všem

„Čím více informací, tím větší šance na úspěch,“ shrnuje stručně Jan Jadrníček nejdůležitější zásadu komunikace mezi klientem a architektem. K tomu, aby dům byl skutečně na míru, nestačí znát jen počet osob a jejich věk, případně zájmy a celkový životní styl. Rozhodovat mohou i detaily, o kterých si myslíte, že nikoho nezajímají. Nebo že si je následně vyřešíte sami.

„Důležitá je upřímnost. Vzpomínám si na projekt, kdy klient požadoval pochozí podkroví, které přitom bylo jen obtížně využitelné. Celá konstrukce domu se tím komplikovala, vůbec to nedávalo smysl. Až po několika konzultacích vyšlo najevo, že tam chce mít místo, kde se občas zašije a bude mít klid. To je ukázkový příklad informace, jejíž nesdělení může výsledný dojem z domu pokazit,“ dodává.

Z čeho stavět?

Toto dilema je nutné vyřešit hned v úvodu. Každý materiál má totiž svá specifika. Například pokud uvažujete o uspořádání na patro, případně zvažujete atypické prvky, je vhodnější upřednostnit zdivo. „Čím těžší je použitý zdicí materiál, tím více možností máme. Platí to třeba v případě využití velkých prosklených ploch,“ říká Jan Jadrníček.

Architektonické studio Master Design v projektech často pracuje s vápenopískovými bloky Sendwix od českého výrobce KM Beta. Důvodem je jejich vysoká objemová hmotnost. „Únostnost je na podobné úrovni, jako v případě betonu. V létě se nepřehřívá, v zimě dlouho drží teplo. Tepelný komfort je přitom jedním z rozhodujících faktorů pro kvalitu bydlení,“ popisuje Jan Jadrníček vlastnosti materiálu Sendwix, který si zvolil i pro svůj vlastní dům.

Vysoká objemová hmotnost zdiva Sendwix skýtá i další výhodu – bez problémů lze jako nosné zdivo použít bloky s tlouštkou 240 milimetrů. To na jedné straně snižuje náklady na hrubou stavbu, na druhé pak pomáhá s vytvořením většího prostoru na stejné zastavěné ploše. „V projektu lze pracovat i s tloušťkou 200 milimetrů. Pokud se bojuje doslova o každý metr, jde kolikrát o jedinou možnost,“ dodává architekt.

Atypická řešení vyžadují masivní zdivo s velkou únosností

Změna během realizace? To snad ne…

Navrhnout dokonalý domov. K tomu, aby se návrh povedlo převést do reality, je nutné držet se projektu. „Na stavbách se s tím lze potkat často – od dodavatelů, dělníků a někdy i přímo klientů přicházejí návrhy na zlepšováky. A ty mohou vést k degradování výsledné stavby“ přidává architekt zkušenost z praxe.

Druhým důvodem, proč dům nakonec nesplní očekávání, je samotná realizace. Nerespektování technologických lhůt a pokynů výrobců materiálu, snaha usnadnit si práci, šetřit na nepravém místě nebo prostě nedostatečná profesní zdatnost řemeslníků a zaměstnanců realizačních firem. „Chyby mohou být fatální,“ uzavírá Jan Jadrníček. I v tomto směru mají vápenopískové bloky Sedwix co nabídnout. S ohledem na technologii výroby mají velmi přesné rozměry a na lícové straně jsou drážky, které usnadňují zdění na vazbu. Navíc disponují integrovanými elektrokanálky, což také elimuje značnou část rizik během realizace.

A na co si dát pozor v dalších krocích stavby? Vše najdete přehledně v Manuálu pro stavbu KM Beta. Manuál je komplexním průvodcem, který ukazuje jak má vypadat základní úvaha o pořízení vlastního bydlení, co si pohlídat u pozemku, poradí jaké konstrukční prvky pro svou stavbu zvolit. Věnuje se také stavební dokumentaci a průběhu stavby samotné. Ke stažení zde.

  • Nejčtenější

Víte, jak spoří úspěšní Češi? Odpověď vás překvapí

18. dubna 2024

Komerční sdělení Úspory jsou základem finanční stability a zajištění do budoucna. Vytváříme si rezervy pro případ...

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice.

16. dubna 2024

Komerční sdělení Lékaři brněnské soukromé nemocnice SurGal Clinic začali jako první v České republice využívat...

Pojišťovna úspěšně propojuje osobní kontakt a digitální služby

17. dubna 2024

Komerční sdělení Generali Česká pojišťovna se dlouhodobě etabluje jako klientsky nejdostupnější pojišťovna a klade...

Kolagen, opravdová pomoc, nebo další podvod?

15. dubna 2024

Komerční sdělení Kolagen? Reklama na každém kroku. Také si pokládáte otázku, proč to tak je? Skutečně funguje, nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chrášťany u Prahy v bublině dezinformací a plné negativních emocí

12. dubna 2024

Komerční sdělení Vypjatá a emotivní situace kolem realizace casina v Chrášťanech u Prahy je nepřehledná a plná...

Hezká prsa i po dvou dětech a dlouhém rozhodování, JOY!

19. dubna 2024

Komerční sdělení Povídali jsme si se Šárkou, maminkou dvou dětí, která se po dlouhém váhání před rokem rozhodla pro...

Chystáte dítě do 1. třídy? Zjistěte, jak předejít školní nezralosti

19. dubna 2024

Komerční sdělení Až 30 % dětí má při nástupu do první třídy nedostatky ve školní připravenosti. To může vést k...

Startupy a firmy mají nového parťáka pro podnikání

19. dubna 2024

Komerční sdělení Pro menší výrobní firmy a začínající start-upy v České republice a na Slovensku přichází na trh...

Chybí vám sklep? Nemusí!

19. dubna 2024

Komerční sdělení Spousta rodinných domů, hlavně moderních dřevostaveb, není podsklepená. Jejich obyvatelům pak chybí...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...