Doporučujeme

Tužme se! Objevte historii Sokola na jihu Čech

Tužme se! Objevte historii Sokola na jihu Čech | foto: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tužme se! Objevte historii Sokola na jihu Čech

Nová výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích „Lví silou, vzletem sokolím“, která se koná pod záštitou a za finanční podpory Ministerstva kultury, průřezově mapuje historii a práci Sokola v rámci příslušných žup v jihočeském regionu od založení organizace v ČB roku 1869 do současnosti.

Výstava prezentuje nejen základní činnost jednotlivých sokolských jednot při rozvoji tělesného cvičení na jihu Čech či při sletech v Praze, ale rovněž širokou škálu dalších sportovních, společenských a kulturních aktivit v uvedeném období. Poukazuje také na vznik a práci sokolských zařízení (sokoloven, plováren, biografů). Nevyhýbá se ani politické úloze této organizace především v přelomových obdobích našich dějin. Zmíněna je i současná činnost Sokola po jeho obnovení v roce 1990. Nejen děti potěší ve výstavě interaktivní stanoviště nebo tělocvična, kde si vyzkouší své dovednosti.

Výstava je rozdělena do několika základních bloků, které poukazují jednak na široké pole působnosti a na jednotlivé činnosti této organizace. První blok je vyhrazen vzniku Sokola, jeho základní ideové funkci, osobnostem Tyrše a Fügnera a vzniku a rozvoji tělovýchovné činnosti v oblasti jižních Čech (včetně pořádání okrskových a župních sletů) zhruba do počátku 20. století.

Druhý blok se věnuje jeho politickým aktivitám, poukazuje na důležitou roli, kterou hrál především při vzniku a ideovém formování Československé republiky.

Třetí blok poukazuje na společenskou a kulturní úlohu Sokola, všímá si jeho aktivit z hlediska účasti na celostátních společenských akcích, pořádání různých oslav (především pak Trocnovských slavností) šibřinek, bálů, divadelních představení (například loutkářských), osvětových programů či dalších podobných záležitostí.

Čtvrtý blok je primárně určen činnosti a historickým předělům organizace po roce 1945 s tím, že větší část je věnována především znovuobnovení činnosti Sokola v roce 1990.

Pátý blok se věnuje příslušným sokolským zařízením, ať už se jedná o vlastní tělocvičny (sokolovny), cvičiště, stadiony, plovárny nebo biografy.

Šestý blok poukazuje na širokou škálu jednotlivých sportů, které Sokol pěstoval především v období 1. republiky, ať už šlo například o lehkou či těžkou atletiku, plavání, volejbal, tenis, lyžování nebo kopanou.

Sedmý blok je zaměřen na průběh a doprovodné akce jednotlivých všesokolských sletů v Praze od roku 1882 po současnost (2018).

Tužme se! Objevte historii Sokola na jihu Čech

Výstava je určena široké veřejnosti všech věkových kategorií a zaměření, neboť výběr a struktura vystavených předmětů se týká nejen tělovýchovné (sportovní) činnosti Sokola, ale i již zmíněných společensko-kulturních a politických aktivit. Cílem výstavy je tak nejen představit návštěvníkovi širokou škálu zajímavých dobových artefaktů, kterými se Sokol přímo či nepřímo prezentoval, ale i poukázat především na velice významné postavení, jež tato organizace zaujímala v rámci naší společnosti v průběhu sledovaného období.

Na výstavě mohou především nižší věkové kategorie využít i část s aktivními cvičebními prvky, dospělí se zase mohou seznámit v informačních boxech s bohatým fotografickým a dokumentačním materiálem, který se nemohl z prostorových důvodů prezentovat přímo ve vitrínách. K dispozici budou návštěvníkům i vybrané filmové dokumenty k dané problematice.

Vystavené předměty pocházejí jednak ze sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, jednak od T. J. Sokol České Budějovice, Sokolské župy Jihočeské a doplněny jsou i od dalších sokolských jednot v kraji. Vedle bohatého fotografického a dokumentačního materiálu se na výstavě objeví například historické sokolské kroje, cvičební ošacení, historické prapory, různé technické pomůcky ke cvičení, artefakty vztahující se k otevření budějovické sokolovny, součást loutkového divadla Sokola I, různé upomínkové předměty ke sletům, busty a obrazy se sokolskou tematikou a řada dalších předmětů. Zajímavé trojrozměrné sbírkové předměty rovněž zapůjčilo Muzeum sportu (součást Národního muzea) v Praze, týkající se především počátků vzniku Sokola (například starou sokolskou kajdu) či jednotlivých sportovních odvětví, které Sokol pěstoval (především se jedná o různé historické sportovní potřeby, nářadí či náčiní).

Výstava je přístupna široké veřejnosti v hl. budově Jihočeského muzea (Dukelská 1, Č. Budějovice) až do 15. září 2024 (úterý – neděle, svátky 9:00 – 17:30 hodin).