Doporučujeme

Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích

Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích | foto: PŘEMYSL VESELÝ invest, s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích

O smart projektech se mluví především v souvislosti s městy. V České republice však existuje i projekt chytré vesnice. A je natolik zdařilý, že získal druhou cenu v pátém ročníku soutěže Chytrá města 2021 v kategorii Projekty pro stát.

Fotovoltaické solární panely na střeše, díky nimž budete mít vlastní elektrickou energii, a tepelné čerpadlo vzduch – voda, které zajistí teplo a teplou vodu, to jsou z energetického hlediska dva páteřní prvky rodinných domů, které vznikly v I. etapě ve Starovicích poblíž Hustopečí.

Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích

Fotovoltaické panely s výkonem 3,6 kWp obstarávají energii pro vlastní spotřebu domu, ale také pro provoz tepelného čerpadla. Celá soustava FVE je připravena na připojení fyzické baterie. „Stejně tak je v každém domě připravena dobíjecí infrastruktura pro elektromobily, ke které v garáži postačí připojit wallbox,“ říká Přemysl Veselý ml., majitel investiční a developerské společnosti PŘEMYSL VESELÝ invest, s.r.o., která za celým projektem stojí.

Aby byly energetické zisky z fotovoltaických panelů co největší, je FVE osazena technologií SolarEdge. „Jedná se o technologii, která je postavena na použití optimizérů pro jednotlivý panel. Každý panel se pak chová jako samostatný prvek, není ovlivněný ostatními panely, které mohou být třeba zašpiněné nebo zastíněné, a vždy vyrábí dle svých maximálních možností. Díky tomuto je tedy možné v průběhu roku získat z panelů jako celku až o zhruba deset procent více energie než s běžnými systémy,“ vysvětluje Veselý ml. a dodává: „Domy jsou v pasivním provedení bez rekuperace, což je při současných cenách energií zcela zásadní věc.“

Oba hlavní energetické zdroje má mít na povel chytrá řídicí jednotka, která zajistí optimální balanc. Maximum vyrobené energie nasměruje do aktivních spotřebičů v domě, druhá v pořadí bude výroba tepla a ohřev teplé vody. K tomuto účelu bude mít každý dům dvě nádrže, první s objemem 500 litrů má „obsluhovat“ teplovodní podlahové vytápění, druhá dvěstělitrová bude fungovat jako bojler a bude v ní teplá voda pro spotřebu v koupelně či v kuchyni. „Primárním energetickým zdrojem je FVE, teprve v okamžiku, kdy nebude energie z panelů stačit, uvede řídicí jednotka do provozu tepelné čerpadlo,“ připomíná developer.

Údaje z řídicí jednotky jsou k dispozici majitelům domů a ti tak mohou sledovat výrobu elektřiny i svou spotřebu a přes aplikaci v mobilu či tabletu ji v budoucnu třeba také ovlivňovat. Na tuto jednotku je možné připojit i další systémy jako třeba stahování a vytahování venkovních žaluzií podle intenzity slunečního svitu, zabezpečení domu a další prvky chytré domácnosti. Vše je možné ovládat i na dálku z mobilní aplikace. Projekt ovšem disponuje i dalšími „zelenými technologiemi“. U každého domku je retenční nádrž o objemu pět tisíc litrů na dešťovou vodu, kterou můžete zalévat zahradu anebo třeba pokojové květiny. Nechybí ani takové „vychytávky“ jako automatický změkčovač vody, který efektivně eliminuje vodní kámen, či bezpečnostní prvek Aquastop, jenž při úniku vody uzavře hlavní uzávěr vody. Cihelné zdivo s tloušťkou téměř jeden metr vyplněné minerální vatou (pouze řadové domy mezi sousedy) a venkovní žaluzie udrží v zimě uvnitř domu teplo a v létě naopak nebude potřeba dům dodatečně chladit klimatizací za dodržení základních pravidel větrání.

Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích
Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích

Bydlení s využitím nejmodernějších technologií ovšem není to, co z domu dělá domov. Samostatně stojící i rodinné domy se proto pyšní promyšlenými dispozicemi, ideálními pro rodiny s dětmi, a špičkovými zařizovacími předměty, především značky německé výroby. Prostě chcete-li ekologicky žít a přitom si užívat všech krás života, jsou pro vás Starovice ukryté ve vinařském srdci jižní Moravy to pravé.

Cílem projektu bylo maximální využití vyrobené energie pro vlastní spotřebu RD za účelem co největší soběstačnosti a velmi nízkých provozních nákladů RD, což nám zpětně potvrzují majitelé domů, kteří již dům plně využívají. Za měsíc květen je energetická bilance domů téměř vyrovnaná viz níže uvedený graf - RD 150m2 a RD 200m2 (instalovaný výkon FVE panelů 5,76 kWp). Nutno podotknout, že domy fungují pouze na elektrickou energií, kterou si z větší části samy vyrábějí. Na příkladu RD 150m2 je vidět, že rodina, která obývá tento dům, má odběr z distribuční sítě za měsíc květen pouze 101kWh, což při průměrné ceně 8 Kč / kWh zaplatí pouze 808 Kč za celý dům včetně veškeré energie, kterou v domě spotřebuje (vytápění, vaření, svícení apod.). Přebytek energie ca 81 kWh/ květen, pro kterou již uživatel neměl uplatnění, může prodat do distribuční sítě. Celkové náklady jsou tedy reálně ještě o něco nižší. Dalším příkladem je dům o užitné ploše 200m2 viz níže uvedený graf, kde navíc 140 kwh byl ještě dobit elektromobil.

Partnerem projektu je společnost EG.D, a.s., která zajišťuje jeho distribuční část. Pilířem je samozřejmě inteligentní energetická síť – Smart Grids, která umí komunikovat a pracovat s daty, sleduje jednotlivé součásti sítě v reálném čase. Proto nechybí ani nově vybudovaná optická síť, chytrá trafostanice a chytré elektroměry.

Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích

www.chytravesnicestarovice.cz
www.premyslinvest.cz

Co je chytrá trafostanice?

Na první pohled vypadá jako každá jiná trafostanice. Technologicky je ovšem vybavena chytrým rozvaděčem vysokého i nízkého napětí, rozvaděčem pro komunikaci a prvky pro vzdálený dohled a řízení. Společně tyto technologie v distribuční trafostanici umožní nejen rychle odhalit a následně lokalizovat a vymezit poruchu, ale i pružně reagovat na změny toků elektrické energie v distribuční soustavě a minimalizovat počty přerušení dodávek elektřiny koncovým zákazníkům. Manipulace a parametrizace je prováděna dálkově z dispečerského pracoviště prostřednictvím bezpečně šifrované komunikace, která je zajištěna pomocí optických tras anebo LTE modemu. Nedílnou součástí chytré trafostanice je i zajištění fyzické bezpečnosti a monitorování jednotlivých vstupů do vnitřních prostor.

O projektu

            • 41 řadových a rodinných domů
            • dispozice 4+kk, 5+kk
            • užitná plocha 151 až 206 m2
            • pozemky 270 až 971 m2
Bydlete chytře, bydlete v 1. české chytré vesnici ve Starovicích