Doporučujeme

Techplastu se vyplatila prozíravost. Několikrát

Techplastu se vyplatila prozíravost. Několikrát | foto: ARCHIV FIRMY

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Techplastu se vyplatila prozíravost. Několikrát

O tom, že v podnikání potřebujete nejen něco umět, ale mít také pořádný kus prozíravosti, dobrá rozhodnutí a také trochu štěstí, není sporu. V Techplastu, tradiční české firmě se závody v České Třebové, Rybníku a Moravské Třebové, mají všechno.

Ing. František Seknička - ředitel společnosti

Techplast vznikl už v roce 1990 v garáži svého majitele a zakladatele Josefa Škrkoně. Když se firma začala rozvíjet, bylo třeba si vybrat, pro jaký průmysl bude vyrábět. A tehdy padlo zásadní rozhodnutí – bude se produkovat napůl pro elektrotechnický průmysl a napůl pro automotive. „I přes svou velikost je Techplast stále rodinnou firmou. A rodinné firmy podle mnoha průzkumů procházejí krizemi nejlépe. Je to díky tomu, že mají konzervativní a dlouhodobé řízení,“ říká ředitel firmy Techplast Ing. František Seknička. Rozdělit výrobu na dva hlavní směry nebyl jediný prozíravý krok, který Techplastu zaručil stabilní a jistou pozici v nejisté době. Je to i včasný nákup elektřiny nebo stavba nového závodu firmy krátce před příchodem pandemie covidu 19.

Mnoho firem se v této době dostává do problémů kvůli vysokým cenám energií. Pro vás je elektřina zcela zásadní komoditou. Máte ji zajištěnou?

Je to zajímavý příběh, který pro nás měl šťastný konec. Je to skoro přesně rok, kdy jsme byli odběratelem jedné z menších firem patřící do skupiny Bohemia Energy a její krach nás zasáhl. Což pro nás v první chvíli vypadalo jako velký problém. Tehdy jsme začali nakupovat elektřinu na burze za aktuální ceny. Hledali jsme ale jistější řešení, elektřina je pro naši výrobu zcela zásadní. Dlouho jsme diskutovali o tom, jakým způsobem nakoupit a kdy. Byla to doba, kdy cena elektřiny neustále stoupala. Nakonec jsme se rozhodli 100 % naší potřeby pro rok 2022 koupit v listopadu 2021. Rok 2023 zůstal v řešení na pozdější dobu. Byl 22. únor a zprávy o případné válce nabývaly na intenzitě. Po krátké diskusi bylo rozhodnuto, že koupíme 100 % potřeby pro rok 2023, a hned po otevření burzy jsme tak učinili. Dva dny nato začala válka a co se s cenami elektřiny potom dělo, všichni víme.

Dobrý čich na investice jste ale prokázali i jinde, třeba se stavbou nového závodu v České Třebové. Ten byl dokončen v roce 2019.

I zde se nám podařilo najít ten správný čas. O stavbě nového závodu jsme přemýšleli dlouho. Původní budova, která se také nachází v České Třebové v Benátkách, nám postupně přestávala stačit. Řešilo se to různými dostavbami a přístavbami. Po čase se nám podařilo najít vhodný pozemek, a to pouze dva a půl kilometru od stávajícího výrobního závodu. Měli jsme poměrně jasnou představu o tom, jak by měl závod vypadat. Aby to nebyla pouze průmyslová budova, ale aby byla i architektonicky zajímavá, aby zapadla do okolního prostředí. To se nám povedlo, byli jsme oceněni i v soutěži Stavba roku. Navíc se nám podařilo dostavět právě včas. Kdybychom začali jen o pár měsíců později, stavba by se výrazně prodražila.

Jak jste se v novém závodě zabydleli? A jak složité bylo stěhování?

Nová budova splňuje opravdu všechno, co jsme si od ní slibovali. Byla postavena přímo pro nás a pro naše stroje.

Zaměstnanci mají k dispozici prostornou světlou jídelnu. Open space, který využívá například obchodní oddělení, byl v původní budově hodně těsný. Nyní mají všichni dostatek místa, instalovány jsou protihlukové prvky. Ke snížení energetické náročnosti výrazně přispělo efektivní využívání odpadního tepla z výrobní technologie. Ještě v letošním roce navíc budeme na střechu instalovat fotovoltaickou elektrárnu, což pokryje naši spotřebu asi z 8 %. Na první pohled to nemusí vypadat jako velké číslo, ale při naší spotřebě je to opravdu významná úspora. Stěhování bylo náročné, museli jsme na pět týdnů přerušit provoz. Předtím ale bylo třeba se předzásobit, aby byly zajištěny kontinuální dodávky našim zákazníkům. Stěhovali jsme i velké stroje, ten největší vážil k dvaceti tunám. Ale vše se podařilo. A nová budova nám přinesla další spolupráce i rozšíření zakázek.

Výrobní hala

Které zakázky to jsou?

Máme tři nové klienty z oblasti automotive, mezi které patří i Škoda Auto. To nás velice těší. Naši stávající velcí klienti, jako je společnost Siemens či Schneider Electric, navýšili objednávky a nově jim dodáváme do čtyř dalších závodů. Po otevření budovy jsme naše klienty pozvali na prohlídky a byli velice spokojení. Nejen s vizuální stránkou a účelností, ale také s využíváním energií. Celosvětově je velký tlak na snižování produkce CO2. A k tomu se nám nyní daří přispět. Naše původní budova navíc nezůstala neobydlená, nyní tam působí v nájmu výrobce elektrokol.

Máte nějaké další plány na rozšiřování, nebo už budete investovat pouze do automatizace?

Když jsme se stěhovali, měli jsme 20% kapacitní rezervu. S tím, jak pořizujeme roboty a automatické buňky, místa ubývá. Proto už začínáme uvažovat o využití dvou dalších budov, které v areálu máme. Zatím se ale vejdeme.

Mnoho firem vyhlíží budoucnost s obavami. Jak se do ní díváte vy?

Jsme připraveni. Díky našim rozhodnutím zůstáváme stabilním zaměstnavatelem. Pokud je v současné době pokles hodin v automotive sektoru 20 až 30 %, my takový propad nemáme. Na výrobní hodiny registrujeme zhruba 10% pokles. Platy jsme zaměstnancům zvyšovali nejen v minulém roce, kdy pandemie covidu-19 byla v plném proudu, ale i letos v květnu, protože víme, že situace je a bude pro všechny velmi složitá.

Co můžete nabídnout těm, kteří u vás pracují nebo by pracovat chtěli?

Benefitů máme celou řadu. Nejdůležitější ale v současné době je stabilita a dostatek práce. A to máme a mít budeme.

Zasedací místnost

TECHPLAST Společnost se celým názvem jmenuje Josef Škrkoň – Techplast. Je firmou s dlouholetou historií zabývající se výrobou technických plastových dílů včetně konstrukce a výroby vstřikovacích nástrojů. Od roku 2019 působí v novém výrobním závodě v České Třebové s plochou 12 000 m2 . Disponuje moderními technologiemi v oblasti výroby, kvality a logistiky. Výrobky dodává nejen do zemí Evropské unie, ale také do střední a jižní Ameriky a Asie. Firma má celou řadu certifikátů kvality a mezi její zákazníky patří významné světové společnosti z automobilového a elektrotechnického průmyslu, jako jsou například Brose, Siemens či Schneider Electric

logo