iDNES.cz

K sedmdesátce naděluje ostravská filharmonie knihu, která (si) hraje

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Janáčkova filharmonie Ostrava oslavuje sedmdesátileté jubileum stylově. Svým posluchačům nadělila unikátní knihu plnou fotografií, příběhů a vzpomínek. Publikace, která vznikla pod vedením vizuální umělkyně Dity Pepe, čtenáře uvítá nahrávkou Lašských tanců a rozbalovat si ji mohou jako dárkový koš.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Limitovaná edice knihy Janáčkova filharmonie *70 vznikala pět let a příznivcům orchestru přináší jedinečný umělecký zážitek. „Ačkoli jsme klasické hudební těleso, publikaci jsme pojali netradičně jako vzpomínkové fotoalbum. Vyzpovídali jsme pamětníky i současné členy orchestru, čtenáře necháváme nahlédnout do zákulisí hudebního tělesa, které se dnes řadí mezi nejvýznamnější v Evropě. Osobnosti, které jsou spojeny s Janáčkovou filharmonií, s námi prostřednictvím otevřených rozhovorů sdíleli své neopakovatelné příběhy,“ říká Petra Javůrková, vedoucí oddělení marketingu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Vizuální překvapení, hry a oslava

Kniha je plná vizuálních překvapení, historických i současných fotografií, které pořídila oceňovaná fotografka Dita Pepe, a obsahuje autorské rozhovory, jež s pamětníky i nynějšími členy orchestru vedla spisovatelka Jana Poncarová. Obsah je pak zabalený do působivého designu z dílny uznávaného grafika Štěpána Malovce. „Nejcennější jsou podle nás osobní vzpomínky, které se s odchodem lidí často vytrácejí. Pro účely publikace jsme tak v uplynulých letech postupně vyzpovídali přes padesát osobností a zhruba třicet z těchto příběhů čtenářům knihy nabízíme,“ dodává Petra Javůrková.

Netradiční pojetí publikace umocňuje řada prvků, jedním z nich je zabudovaný hrací strojek – po otevření knihy si tak čtenáři mohou poslechnout nahrávku Lašských tanců pořízenou přímo Janáčkovou filharmonií v roce 2016. „Přáli jsme si, aby kniha poskytovala nejen vizuální a čtenářský zážitek, ale i ten hudební. Od nápadu k realizaci hudebního strojku vedla poměrně trnitá cesta, ale díky nasazení tvůrčího týmu se nám vše podařilo zdárně vyřešit,“ dodává Dita Pepe.

Video: Podívejte se, jak kniha vznikala

Neobyčejné příběhy nejen hudebníků

Nepostradatelnou součástí publikace jsou vzpomínky pamětníků, stejně jako rozhovory se současnými členy orchestru. Svůj příběh v knize představil například nejdéle působící zaměstnanec Janáčkovy filharmonie Vladislav Klíma, někdejší hráč na bicí a současný kronikář a archivář orchestru. Poetické je i vyprávění jednoho z nejstarších žijících hráčů orchestru Karla Kaderky. Tvůrčí tým vyzpovídal také mladší členy orchestru, například manžele Barciokovy, kteří se do sebe zamilovali právě v Janáčkově filharmonii.

„Zajímaly nás ale i příběhy lidí, kteří stojí v zákulisí organizace. Působivý je například rozhovor s Marcelou Marmolovou, asistentkou ředitele, která do filharmonie nastoupila hned po maturitě a pracuje tady už šestadvacet let. Vedle toho publikace přináší i rozhovory s lidmi, kteří pečují o Janáčkův odkaz – patří mezi ně například Jiří Zahrádka. Pochopitelně nechybí ani povídání s ředitelem filharmonie Janem Žemlou, který nás nechává nahlédnout nejen do minulosti a přítomnosti, ale i budoucnosti orchestru,“ vysvětluje autorka textů Jana Poncarová.

Video: Někdejší hudebník filharmonie a současný kronikář orchestru Vladislav Klíma je studnicí příběhů

Limitovaná edice 800 kusů

Jednou z nosných linek knihy je oslava. V tomto duchu se neslo i uvedení publikace, kterou 7. prosince v ostravském Centru Pant pokřtili ředitel Janáčkovy Filharmonie Jan Žemla společně s náměstkyní primátora statutárního města Ostravy Lucií Baránkovou Vilamovou, náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Lukášem Curylem a pamětníkem a nejdéle působícím zaměstnancem filharmonie Vladislavem Klímou.

První výtisk knihy pak od Janáčkovy filharmonie obdržel houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, který na konci listopadu společně s ostravským orchestrem oslavil své životní jubileum sedmdesát let. „Z knihy máme velikou radost. Vychází v limitované edici 800 kusů a věřím, že se stane sběratelským kouskem. Oslavovat budeme i celý následující rok 2024, a to celou řadou jedinečných koncertů a uměleckých vystoupení,“ doplňuje Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Publikace Janáčkova filharmonie *70 má 400 stran a stojí 990 korun. Pořídit ji můžete na e-shopu Janáčkovy filharmonie Ostrava anebo ji zakoupit v prodejním místě JFO – Janáček point, stejně jako na vybraných pobočkách Ostravainfo!!!. Kniha je skvělým dárkem pro milovníky hudby, historie i neobyčejných lidských příběhů.

zpět na článek