iDNES.cz

Jak fungují moderní plynové kotle a jak se v nich vyznat?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rekonstruujete bydlení, nebo stavíte nové a řešíte vytápění? Nebo vám jen dosloužil váš starý kotel a vy nevíte, jaký teď pořídit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak fungují moderní plynové kotle a jak se v nich vyznat? | foto: ČTK

Jak k vytápění menších či větších prostor, tak k ohřevu vody vám může posloužit plynový kotel, který dnes už na trhu neobjevíte v jiné variantě než plynový kondenzační kotel. Nevíte, zda je pro vás tím pravým řešením? Pak čtěte dál, pokusíme se odpovědět na všechny vaše otázky.

Co je kondenzační kotel

V dnešní době se ve všech oblastech dbá na to, aby používaná řešení byla nejen moderní, ale také ekologická. Platí to i u plynových kotlů. Svůj podíl na tom má také vyhláška z roku 2015, která zpřísnila podmínky a požadavky na plynové kotle, které musí být účinnější, přitom ale musí produkovat méně emisí.

A přesně takové plynové kondenzační kotle jsou. Pořád slouží k ohřevu vody na potřebnou teplotu tak, aby se dala využít pro vytápění nebo k užitkovým účelům. Oproti běžnému kotli ale ten kondenzační navíc využívá vodní páru, která je přirozenou součástí zplodin ze spalování plynu. Ta by jinak odešla nevyužitá pryč komínem, kondenzační kotel z ní ale dokáže dostat dodatečné teplo.

  1. V otopné soustavě obíhá voda, kterou kotel průběžně ohřívá. Ta dál proudí například do radiátorů nebo do podlahového topení, kde své teplo vydá.
  2. Zchlazená voda se vrací zpátky do kotle. V jeho výměníku se setká s horkou vodní párou. Tím se voda ohřeje a pára přitom zkapalní neboli zkondenzuje.
  3. Předehřátou vodu kotel dál už jen dohřeje na požadovanou teplotu. Dochází tak k úspoře plynu.

Jaká je účinnost kondenzačního kotle

Kondenzační plynový kotel umí zpracovat teplo z odpadních spalin tím, že je zkondenzuje. Spaliny proudí do sekundárního výměníku tepla, kde zkondenzují a předají další část tepla do topné vody. Tento proces umožní získat až 11 % účinnosti plynového kotle navíc, což ve výsledku znamená, že kondenzační plynové kotle slibují účinnost až 110 %.

Jak fungují moderní plynové kotle a jak se v nich vyznat?

Přednosti kondenzačního kotle

  • Energeticky úsporný provoz.
  • Při správném používání je návratnost investice do kondenzačního kotle zhruba 4-5 let.
  • Kotel se dá instalovat i bez zděného komínu.
  • Máte široké možnosti regulace výkonu.
  • Nemusíte řešit a zajišťovat palivo.

Jaké typy kondenzačních kotlů se dají pořídit

Kondenzační kotel si můžete pořídit jak do novostavby, tak do stávajícího bydlení, které rekonstruujete, nebo do něj jen potřebujete nový plynový kotel. Je na vás, který typ si vyberete. K pověšení na zeď jsou určeny závěsné kondenzační kotle s minimálními prostorovými nároky.

Pro rodinné domy jsou ideální naopak kompaktní kondenzační kotle, jejichž součástí je integrovaný zásobník na ohřev teplé vody. Zapotřebí je ale dostatečný prostor, protože kotel bude stát na zemi.

Velkým vodním objemem se vyznačují stacionární kondenzační kotle, které se hodí k vytápění větších objektů. Pořídit si můžete také kaskádovou kotelnu. Jde o celou soustavu do sebe zapojených kotlů, které mají různou kapacitu. Vy tak můžete reagovat na momentální situaci. Místo, abyste měli jeden velký kotel, jehož kapacitu většinu času nevyužijete naplno, máte víc menších kotlů, které se zapínají postupně podle potřeby.

Víte, že díky modernímu kondenzačnímu kotli můžete ušetřit až 30 % vašich nákladů na plyn? To se v dnešní době rozhodně vyplatí.

zpět na článek