iDNES.cz

Digitální revoluce v práci po 50

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Projekt DIGI-net: Digitální revoluce nám přináší nové výzvy i příležitosti v pracovním životě po 50. Jak se starší generace vyrovnává s technostresem a co můžeme čekat od budoucnosti práce?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Martina Rašticová | foto: Mendelova univerzita v Brně

Na co se připravit odhaluje Martina Rašticová, odbornice z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity zabývající se mimo jiné nerovnostmi na trhu práce.

Představujete projekt DIGI-net, který se zabývá dopadem digitalizace na nerovnosti v práci v pozdějším věku. Jak byste popsala, jak digitalizace ovlivňuje práci lidí ve věku 50 let a více?

Na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně koordinujeme mezinárodní projekt DIGI-net, do kterého je zapojeno 39 evropských i mimoevropských zemí, který se zaměřuje na zkoumání dopadu digitalizace na pracovní nerovnosti u lidí ve vyšším věku. Domníváme se, že digitalizace přináší zásadní změny v požadavcích na dovednosti, což může být pro starší pracovníky výzvou. Neustálé vzdělávání a adaptace jsou klíčové, aby se předešlo riziku vyloučení těch, kteří se s novými technologiemi neztotožní. Na druhou stranu, digitalizace může nabídnout nové příležitosti, jako je práce na dálku, která může být pro starší pracovníky přínosem. A právě projekt DIGI-net může pomoci najít efektivní způsoby, jak tyto nerovnosti řešit, a to prostřednictvím propojení různých oborů a spolupráce s širokým spektrem odborníků a organizací.

V rámci projektu DIGI-net je zdůrazněn i technostres,, tedy nemožnost vyrovnat se s novými informačními a komunikačními technologiemi, ten je problémem zejména pro věkovou skupinu lidí nad 50 let. Proč?

Tento stres často pramení z omezených zkušeností s digitálními technologiemi a rychlým technologickým vývojem, který může být pro starší pracovníky obtížně sledovatelný. Je důležité, aby byly vytvořeny podpůrné a vzdělávací programy, které pomohou starším pracovníkům lépe se adaptovat na technologické změny a eliminovat míru technostresu. Z případových studií víme, že takové vzdělávací programy jsou funkční, když jsou strategické a založené na praktické ukázce a zkušenosti.

Martina Rašticová

Studie naznačují rozdíly ve vnímání digitálních technologií napříč národnostmi. Jak hodnotíte přizpůsobení České republiky a podniků působících u nás digitálním změnám v pracovním prostředí?

Na našem trhu lze hodnotit přizpůsobení digitálním změnám jako postupné a rozvíjející se. Pandemie COVID-19 urychlila přijetí flexibilních pracovních modelů a využívání digitálních nástrojů. Nicméně, stále existují výzvy zejména v oblasti digitální gramotnosti pracovní síly a připravenosti starších pracovníků na technologické změny. Domnívám se, že vládní iniciativy a vzdělávací programy jsou klíčové pro podporu digitální transformace v České republice.

Takže, jak říkáte, je třeba zapojení státu v nastávající digitální transformaci. Jakou roli by měla hrát další složka pracovního trhu – zaměstnavatelé?

V současném technologickém pokroku mají zaměstnavatelé klíčovou roli v podpoře svých zaměstnanců, zejména těch starších, aby drželi krok s neustálými změnami. Je nezbytné vytvářet prostředí, které podporuje učení a adaptaci na nové technologie. Poskytování školení, mentoringů, pravidelných zpětných vazeb, flexibilních přístupů k učení a investic do technologické infrastruktury jsou nezbytné pro úspěšnou integraci nových technologií. Jsem přesvědčena, že podpora pracovní kultury otevřené změnám a zapojení starších zaměstnanců do plánování a rozhodování jsou klíčové pro budování inkluzivního a udržitelného pracovního prostředí.

https://mendelu.cz/

zpět na článek