iDNES.cz

Vlastníte fotovoltaickou elektrárnu? A ví o tom už vaše pojišťovna?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Prudký nárůst cen energií vyvolal enormní zájem domácností i firem o zhotovení vlastních solárních elektráren. Instalace ale s sebou nese řadu potenciálních rizik a navíc mění parametry pro výpočet pojistky. Proto fotovoltaika na vaší střeše zajímá i pojišťovnu, která za danou nemovitost ručí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Před instalací solárních panelů si nejprve důkladně prověřte dodavatele, pak o úpravě nemovitosti neprodleně informujte pojišťovnu. To je postup, který každému, kdo o fotovoltaice uvažuje, doporučuje Zdeněk Přibyl z makléřské pojišťovací společnosti SATUM CZECH s.r.o. Rozhodně se nejedná o malichernost ani hnidopišství ze strany makléřských společností. Jde primárně o váš majetek, ale i bezpečnost. „Pokud instalaci fotovoltaické elektrárny klient podcení tím, že ji namontuje neodborná firma, a nadměrně tak třeba zatíží střechu, může dojít ke krácení nebo až odmítnutí pojistného plnění. Pojišťovna totiž řeší právě odbornou instalaci, revize, dodržení nosnosti střechy apod. Je dobré na to myslet s předstihem,“ upozorňuje Zdeněk Přibyl.

Běžní ničitelé

Plánujete-li si fotovoltaiku pojistit, pak se budete pohybovat v podmnožině majetkového pojištění, pojištění elektroniky. Solární panely přitom zdaleka neohrožuje jen neprofesionální instalace. Nejčastějšími příčinami škod na fotovoltaikách jsou živel, vichřice, krupobití, zkraty a přepětí, požár. Pokud je elektrárna instalovaná na zemi, tak i povodeň a záplava. Všechny tyto nepříznivé faktory se dají v pojistce zohlednit. „Konkrétně v Satumu se zaměřujeme na všechna potenciální rizika včetně přerušení provozu, které je důležité primárně pro firmy. Krátkodobý výpadek sice provoz zásadním způsobem neovlivní, ale pokud trvá několik dnů, týdnů nebo měsíců, znamená to pro firmu i citelnou finanční ztrátu,“ připomíná Zdeněk Přibyl, že se vyplácí myslet takzvaně na zadní vrátka a počítat při pojištění i s těmi nejhoršími scénáři.

Specifickou skupinou jsou v oblasti pojištění solární elektrárny zhotovené v období prvního solárního boomu, který gradoval kolem let 2006 až 2010. Životnost takových panelů se může přelévat do závěrečné fáze. Přesto i v těchto případech lze uvažovat o dodatečném pojištění. „Musí tomu předcházet náležitá analýza dosavadního stavu fotovoltaiky,“ zmiňuje první podmínku Zdeněk Přibyl. „V Satumu používáme pro takovou analýzu moderní technologie a inovace, díky nimž jsme schopni zajistit pojištění fotovoltaické elektrárny, tím myslím elektrárny včetně fotovoltaických panelů, které jsou takzvaně nepojistitelné,“ říká s tím, že jim v tomto efektivně pomáhají termokamery umístěné na dronech. „Zajišťují takzvaný pasport elektrárny. Provedeme analýzu instalace a předáme inspekční protokol o aktuálním stavu fotovoltaických panelů. Pojišťovna tím získá přesné informace o stavu elektrárny a v případě škod zohlední pouze ty, které vzniknou po dobu pojištění,“ nastiňuje postup šetření.

Užitečná revize

Podle Zdeňka Přibyla může majitel ocenit inspekci ale i z jiných důvodů. Starší fotovoltaické elektrárny totiž v současné době mohou vykazovat negativní anomálie, o nichž by se majitel za běžných podmínek pravděpodobně nedozvěděl. „Právě takové odhalí inspekce s pomocí termokamer. Má preventivní charakter, protože upozorní na místa či panely, které jsou problematické. Inspekční protokol tím pádem může sloužit i pro servis a údržbu solárních panelů,“ vysvětluje Zdeněk Přibyl a dodává: „U menších instalací do cca 200 kWp inspekční protokol slouží k identifikaci poškozených panelů a jejich výměně. U složitějších instalací nad 200 kWp se využije výkresová dokumentace fotovoltaické elektrárny a výměna panelů se může komplexněji naplánovat,“ uvádí. Data z inspekcí neslouží tedy jen pro pojišťovny a jejich informovanost o stavu instalací, ale rovněž ve prospěch klientů makléřské společnosti Satum.

zpět na článek