iDNES.cz

Kvalitní pitná voda není samozřejmost. Proč je její regulace důležitá?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vaření, praní, horká sprcha. Voda je zkrátka každodenní potřeba. Co všechno je ale nutné k tomu, aby z kohoutku tekla proudem?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Samotná voda už dávno nestačí. Ačkoli si mnozí lidé všímají její hodnoty jen ve chvíli, kdy dojde k opravě vodovodního řadu nebo havárii, stává se voda vzácnou komoditou. Důležitý význam dostatku kvalitní pitné vody si v České republice uvědomují zejména obyvatelé menších obcí. V letních měsících nebo v obdobích bez srážek je totiž čeká smutný pohled na vyschlou studnu. A pro vodu do přivezených cisteren vyrážejí klidně už od dubna.

Vody je zkrátka čím dál méně. A aby z kohoutku začala téct pokaždé, kdy jím člověk otočí, je nutná její regulace. Cesta vody od pramene až do sklenice, průmyslové továrny nebo elektrárny je totiž dlouhá a složitá. A vůbec ne samozřejmá. O tom, že se s vodou musí správně hospodařit a šetřit, není pochyb. Smysluplnou regulaci nabízí HUTIRA, česká společnost s více než 33letou historií, spolehlivý partner pro vodárenství a hospodaření s vodními zdroji.

Tlak ve vodovodním řadu umí potrápit

HUTIRA jako jediná v Česku a na Slovensku prodává a poskytuje servis regulačních ventilů CLA-VAL. Automatické ventily se starají o to, aby byl ve vodovodním řadu správný tlak vody. „Tlak vody odpovídá výškovému rozdílu odběrového místa a nejvyššího místa vodovodní sítě, případně výkonu čerpací stanice. Maximální přetlak v nejnižších místech vodovodní sítě nesmí převyšovat hodnotu 0,6 MPa. V odůvodněných případech se ale může zvýšit na 0,7 MPa,“ vysvětluje Aleš Krkoška, vedoucí divize VODA - Prodej vodárenského sortimentu společnosti HUTIRA.

Pokud je tlak v řadu nízký, může se stát, že v některých částech domu či bytu teče voda slabým až žádným proudem. Na vině mohou být ucpané rozvody i neodhalený únik vody. U vysokého tlaku zase dochází k rychlejšímu opotřebování těsnění, potrubí, nebo dokonce k havárii. Ani proměnlivý, tedy kolísající tlak vody není ideální. Objeví se, když je poddimenzovaná vodovodní přípojka, která v odběrové špičce nemá dostatečnou kapacitu.

Pomáhají regulační ventily CLA-VAL

Regulační ventily pomáhají tlak vody stabilizovat a udržovat konstantní, čímž snižují poruchovost vodovodního řadu. Prevence poruch je totiž zcela podstatná. Obzvlášť u potrubí, které je na hranici životnosti, se efekt rychle projeví i malou úpravou. Ventily CLA-VAL fungují autonomně a pyšní se dlouhou životností. Navíc nabízejí celkové koncepční řešení zohledňující celý vodovodní systém.

Ventily slouží jako regulační zařízení pro snižování tlaku ve vodárenských soustavách. Samozřejmostí je prohlášení o shodě výrobku. Lze je také úspěšně použít pro tlakové třídy PN 25, PN 40 a PN 50. Nejvyužívanějším typem je Typová řada 90, která se používá pro redukci tlaku.

Spolehlivost a uplatnění ventilů

Široké uplatnění mají regulační ventily CLA-VAL i díky své funkci v oblasti požární bezpečnosti. „Každý uzavřený areál, výrobní i průmyslové závody potřebují v uzavřeném prostoru řešit požární bezpečnost zařízením, které v případě potřeby dokáže okamžitě pod požadovaným tlakem napustit vodu. A to autonomně, nezávisle na lidském faktoru. Právě ventil CLA-VAL dokáže pustit nárazově a okamžitě vodu do suchovodu,“ říká Aleš Krkoška.

Spolehlivost ventilů CLA-VAL se skrývá i v možnosti snadného řešení nepříjemných situací. Pokud dojde k výpadku sítě, je možné využít naprogramovatelný ventil s vlastní baterií. Při blackoutu pomůže udržet ventily v provozuschopnosti turbína CLA-VAL, která dokáže vyrobit elektřinu pro přenos dat ze zařízení.

Kvalita CLA-VAL v Česku i ve světě

A kde se kvalitní červenohnědé ventily CLA-VAL vyrábějí? Vznikají s pověstnou hodinářskou pečlivostí ve výrobním závodě americké společnosti CLA-VAL v Lausanne ve Švýcarsku. Odborníci ze společnosti HUTIRA navíc získali od výrobce vyškolení, díky kterému mohou své znalosti o servisu a údržbě ventilů předávat pracovníkům vodárenských společností. Školení spojené s ventily CLA-VAL je tak nedílnou součástí služeb společnosti HUTIRA. Servisní středisko je akreditovaným servisním střediskem pro regulační ventily CLA-VAL EUROPE. Má oprávnění provádět návrhy, opravy, údržbu, seřizování a instalace těchto ventilů.

V České republice fungují redukční ventily CLA-VAL instalované zaměstnanci společnosti HUTIRA na stovkách lokalit. Jsou umístěny v Bystrci, Líšni, Švařci, Moravském Krumlově, Velkém Meziříčí nebo např. u Lipna. Zajímavý status si ventily CLA-VAL drží i globálně. Jsou totiž instalovány v nejvyšší budově na světě Burdž Chalífa. Své místo mají regulační ventily CLA-VAL také u městských a zámeckých fontán. Příkladem je ikonická fontána Jet d´Eau, která je jednou z nejznámějších zajímavostí švýcarské Ženevy. Také je v hojné míře využívají síly NATO a jsou nedílnou součástí leteckých základen po celém světě. Na jejich špičkovou kvalitu sází také Air Force One – letadlo zajišťující bezpečnost americkým prezidentům.

zpět na článek