iDNES.cz

Inflace v ČR: Aktuální stav, predikce a dopady na běžné občany

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Inflace má vliv na každodenní život běžných lidí a jejich úspory. Sledujte vývoj a přizpůsobte investiční strategii.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Inflace v ČR: Aktuální stav, predikce a dopady na běžné občany | foto: ČTK

Inflace je ekonomický jev, kterým se vyjadřuje průměrný dlouhodobý růst cen spotřebního koše zboží a služeb. Měří se procentuálním zvýšením cenové hladiny. V České republice má na výši inflace vliv řada faktorů, včetně globálních ekonomických podmínek, měnové politiky České národní banky (ČNB) a domácích ekonomických faktorů.

Aktuální vývoj inflace v ČR a výhled do budoucna

Nejčastěji se v médiích můžeme setkat s mírou inflace, která je vyjádřena přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku. Meziroční inflace se v prosinci 2023 pohybovala ve výši 6,9 %, tzn., že v prosinci 2023 byly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 6,9 % vyšší než ve stejném měsíci roku 2022.

Nárůst inflace je způsoben několika faktory, jako jsou zvýšené náklady na energie, suroviny a dopravu. Ovlivňuje to ceny zboží a služeb, což má důsledky na každodenní život běžných občanů. Česká národní banka se snaží udržet inflaci na stabilní úrovni v souladu se svým inflačním cílem, který činí 2 %. Banka může využít nástroje měnové politiky, jako je nastavení úrokových sazeb, k dosažení tohoto cíle.

„Inflace v Česku je od června 2023 jednociferná. Ačkoli jsme po většinu minulého roku sledovali trend jejího postupného poklesu, celková výše meziroční míry inflace se i nadále nachází na nepřijatelných hodnotách. Trend poklesu meziroční inflace byl totiž v posledním čtvrtletí minulého roku dočasně přerušen vlivem statistického efektu úsporného tarifu. Bez tohoto technického faktoru by v prosinci meziroční růst cen dosáhl 4,2 %. Na začátku roku 2024 po odeznění vlivu úsporného tarifu se meziroční inflace skokově sníží k horní hranici tolerančního pásma 2% inflačního cíle ČNB,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl.

Vliv inflace na každodenní život a jak se bránit

Inflace má významný dopad na každodenní život běžných lidí. Rostoucí ceny znamenají, že občané si mohou za své peníze koupit méně zboží a služeb. Zejména v oblasti potravin, bydlení a energií mohou lidé pocítit zvýšený tlak na svůj rozpočet. Navíc, pokud inflace překračuje úrokové sazby, které lidé dostávají na své úspory, jejich reálná hodnota může klesnout.

Existuje několik strategií, jak se chránit proti inflaci. Jedním z takových nástrojů jsou firemní dluhopisy.Ty často nabízejí stabilní výnosy, které dalece převyšují aktuální míru inflace. Investoři, kteří drží firemní dluhopisy, obvykle dostávají pravidelné platby v podobě úroků a po uplynutí doby splatnosti obdrží svůj původní kapitál zpět. Investování do firemních dluhopisů může být jednou z cest, jak se chránit před dopady inflace a zároveň dosahovat stabilních výnosů. Je však vždy důležité konzultovat své investiční rozhodnutí s finančním odborníkem, aby byla zohledněna individuální situace a cíle investora stabilních výnosů.

zpět na článek