iDNES.cz

Valmez provoněný kávou: továrna JDE navazuje na tradici Arnošta Dadáka

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tradice pražení kávy a výroby kávových specialit ve Valašském Meziříčí sahá až do roku 1905. Od té doby se sice mnohé změnilo, ale voňavé aroma a prostředí rodinné firmy v továrně JDE zůstává. Nyní vyváží do více než 20 zemí světa. My se podíváme na to, jak tehdy s kávou začínal Arnošt Dadák.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Valmez provoněný kávou: továrna JDE navazuje na tradici Arnošta Dadáka

Valmez provoněný kávou: továrna JDE navazuje na tradici Arnošta Dadáka | foto: JACOBS DOUWE EGBERTS OPS CZ s.r.o.

Dadák si již ve svých osmnácti letech otevřel ve Valmezu spolu se svým bratrem první obchod se smíšeným zbožím, a protože pití kávy začalo být moderní, Dadákův obchod nabízel i čerstvě upraženou kávu.

Valmez provoněný kávou: továrna JDE navazuje na tradici Arnošta Dadáka
Valmez provoněný kávou: továrna JDE navazuje na tradici Arnošta Dadáka

Po první světové válce se kávový nadšenec rozhodl své filiálky prodat a koupil pozemek na Sokolské ulici, kde začal stavět továrnu. Nový závod byl tehdy rozdělený do tří divizí. Nejen, že začal Dadák pražit kávu ve velkém, soustředil se i na dovoz čaje, koření nebo rozinek a ořechů. „Čaj a káva ho prostě uchvátily, dokonce si začal ve sklenících v blízkosti závodu pěstovat vlastní kávovníky a čajovníky,“ popisuje kávové kořeny ve Valmezu HR manažerka Jitka Pospíchalová.

Valmez provoněný kávou: továrna JDE navazuje na tradici Arnošta Dadáka

Pracovat u Dadáka v pražírně, to byla ve třicátých letech velká prestiž. I dnes jsou zaměstnanci JDE jednou velkou rodinou, kterou spojuje nejen pražení a balení kávových specialit, ale především nadšení pro kvalitní kávu. V současné době ve Valmezu pracuje okolo tří stovek lidí a pro mnohé z nich je práce v JDE srdcovou záležitostí. Třeba Line Leader Vladislav Dobiáš má život spojený s vůní kávy již od svých osmnácti let. „Začínal jsem jako brigádník, a když jsem ve dvaceti dokončil střední školu, neváhal jsem. Začínal jsem jako obsluha míchacího zařízení kávových specialit a postupně se ze mě stal seřizovač balicí linky. Ale upřímně, vždycky jsem snil o pozici pražiče,“ popisuje začátek své kariéry Vladislav Dobiáš, který v závodě pracuje už devatenáct let.

Valmez provoněný kávou: továrna JDE navazuje na tradici Arnošta Dadáka

V minulosti to byla káva ARDA a čaj INDA, dnes si mohou lidé vychutnat výběrovou kávu z Valmezu pod značkou Senseo, Jacobs či L’Or. „Sáček vyrobený u nás si mohou koupit lidé například v Jihoafrické republice či Turecku. Jsme opravdu světoví,“ říká Jitka Pospíchalová. Kávová tradice tedy ve Valašském Meziříčí stále žije. Proto až si příště budete připravovat šálek kávy, vzpomeňte si nejen na Arnošta Dadáka, ale i na zaměstnance JDE a jejich společný voňavý odkaz.

zpět na článek