iDNES.cz

Jak nechybovat při výběru fotovoltaiky na komerční objekty?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Fotovoltaické elektrárny nemusejí mít pouze podobu obrovského solárního parku na poli, nebo se naopak skládat z několika málo panelů na střeše rodinného domu. Budoucnost fotovoltaiky leží někde uprostřed — na střechách továrních hal, obchodních center, kancelářských budov, škol nebo sportovišť.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Fotovoltaika nachází uplatnění i na komerčních objektech | foto: Shutterstock

Ani velká, ani malá

Důvody dynamického rozvoje instalací fotovoltaiky na komerčních objektech jsou zřejmé: autonomní výroba elektrické energie dokáže pokrýt značnou část spotřeby elektřiny daného subjektu a dlouhodobě snižovat provozní náklady. Zároveň se ale jedná o ekologicky šetrný — a přitom efektivní — koncept energetického fungování, na nějž lze od státu získat i dotace na fotovoltaiku, jež zájemcům cestu k pořízení solárních systémů usnadňují.

Panelová konstrukce

I když návrhy a konkrétní realizaci komplexního řešení solárních systémů je vhodné nechat na odbornících, není na škodu mít přehled alespoň o základních komponentech — jako například solárních panelech, jež tvoří jádro každé fotovoltaické elektrárny.

Při jejich výběru přitom zdaleka nestačí řídit se pouze cenou, ale je zapotřebí zohlednit jejich technické parametry. Poměr ceny a výkonu se totiž může výrazně lišit jak v závislosti na použitých technologiích, tak na tom, jaké vlastnosti a výkon od panelů požadujete.

Není panel jako panel

Nejméně účinnou variantu představují tenkovrstvé panely amorfní, u nichž je na skleněnou tabuli nanesena vrstva amorfního křemíku. Jejich výhodou je, že se v horkých letních měsících méně zahřívají, i když pro dosažení stejného výkonu je třeba pokrýt až dvojnásobnou plochu než u panelů výkonnějších.

Vyšší výkon nabízejí typicky modré polykrystalické panely vyráběné lisováním rozemletého křemíku. A i když mají o něco nižší výkon než panely monokrystalické, jsou díky nižším výrobním nákladům oblíbené pro svou cenu. Mívají navíc vyšší účinnost v situacích, kdy je není možno umístit v ideálním směru, neboť umějí zužitkovat i světlo dopadající pod větším úhlem.

Technologicky nejpokročilejší monokrystalické panely, jež jsou vyrobeny tažením taveniny jednoho kusu křemíku, nabízejí nejvyšší výkon při přímém oslunění, ale s ohledem na vyšší výrobní náklady jsou také nejdražší.

Za zmínku stojí ale též stále oblíbenější tzv. poločlánkové moduly (half-cell), jejichž výhodou je především delší životnost a také schopnost vyrábět elektřinu i v polostínu a horších světelných podmínkách.

Při výběru vhodných panelů pro váš projekt nicméně do hry vstupují i další faktory. A proto není nikdy na škodu obrátit se s volbou na specialisty – například ty ze společnosti Elfetex, kteří vám pomůžou se v široké nabídce jednotlivých komponent pro fotovoltaické systémy zorientovat.

zpět na článek