iDNES.cz

Co bude dál s jabloneckou nemocnicí?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rozhovor s ředitelem nemocnice Vítem Němečkem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vít Němeček | foto: SOUKROMÝ ZÁKAZNÍK

Téma dalšího vývoje jablonecké nemocnice poměrně výrazně rezonovalo mezi zdravotníky i veřejností letos na jaře. Dokonce vznikla petice proti transformaci na akciovou společnost. Zaměstnanci měli zcela logickou obavu o své platy a zaměstnanecké výhody. Pacienti se obávali o kvalitu poskytované péče. Důvodem byla otázka, jíž se zabývalo vedení města a nemocnice na svých interních jednáních a která už je na stole mnoho let: Co bude dál s jabloneckou nemocnicí?

Od té doby uplynuly tři měsíce. Pane řediteli, jaká je současná situace?

V první řadě chci říci, že jablonecká nemocnice je v současné době po všech stránkách stabilní. Je finančně zdravá, nemá žádné dluhy, nečerpá žádný úvěr. Dlouhodobě generuje provozní zisk v řádu desítek milionů korun ročně a má slušnou investiční aktivitu. Má dobré personální pokrytí. Samozřejmě průběžně řešíme řadu problémů, ale to je normální.

Tato stabilita je však relativně křehká vlivem zhoršujících se vnějších podmínek (inflace, vývoj úhrad zdravotní péče, situace na trhu práce, dopady pandemie atd.). Navíc ostatní akutní nemocnice v našem regionu vlastní nebo spoluvlastní kraj a ten jim ze svého rozpočtu přispívá a bude přispívat na investice relativně vysokými částkami.

Jako zodpovědný manažer se musím dívat dopředu. Neplatí teze „když to funguje, proč to měnit“. Je to jako s autem, také jedete k pumpě dřív, než vám dojde benzín. Jablonecká nemocnice potřebuje nové zdroje peněz, aby zajistila svůj rozvoj a aby vůči ostatním nemocnicím v našem okolí neztrácela.

Co bude dál s jabloneckou nemocnicí?

Jaká existují řešení?

Veřejné vlastnictví naší nemocnice považuji za její silnou stránku a v žádném případě by se na tom nemělo v budoucnu nic měnit, jakékoliv forma privatizace nepřichází v úvahu.

Můj návrh byl transformovat naší nemocnici na akciovou společnost a následně prodat její 20% podíl za 300 milionů korun Libereckému kraji, který měl o takovou operaci zájem. Nemocnice by tak získala nový významný zdroj peněz na svůj optimální rozvoj, posílila by svoji konkurenceschopnost na trhu práce i na trhu zdravotních služeb. Mimo to by nemocnice nadále zůstala plně ve veřejném vlastnictví, pod silnou kontrolou města. Šlo by o standardní operaci. 80 % okresních nemocnic má v naší zemi formu akciové společnosti a současně jsou ve veřejném vlastnictví.

Tuto cestu však většina politické reprezentace našeho města odmítla, což považuji za chybu, ale samozřejmě toto rozhodnutí respektuji. Je však nutné najít jiné cesty, jak pro naši nemocnici získat nové zdroje finančních prostředků.

Co bude dál s jabloneckou nemocnicí?

A jaké řešení jablonečtí zastupitelé zvolili?

Naše nemocnice je příspěvkovou organizací města. O jejím dalším směřování proto rozhodují zastupitelé Jablonce. Dostal jsem za úkol zpracovat scénáře dalšího rozvoje naší nemocnice v horizontu příštích 5 až 10 let. Tento materiál jsem zpracoval a projednalo jej červnové zastupitelstvo, které schválilo střední cestu, tzv. realistický scénář dalšího rozvoje naší nemocnice včetně nezbytných investic. Tento scénář mimo jiné předpokládá nový zdroj finančních prostředků, a to 25 milionů korun každý rok v dnešních cenách.

Pravděpodobně to budou peníze uvolněné z rozpočtu města.

Rozvoj se tedy nezastaví …

Rozvoj se nezastaví, ale bude pomalejší než v tzv. optimistickém scénáři, který mimo jiné počítal s finančními zdroji z rozpočtu kraje. Když se vrátím k oné na začátku našeho rozhovoru zmíněné petici, věřím, že nám všem jde o to samé. Zachovat přinejmenším stávající stav. To znamená nemocnici, která poskytuje péči na velmi dobré úrovni, má spokojené zaměstnance i pacienty, která je rozvíjena a modernizována. A to je v první řadě o penězích.

zpět na článek