iDNES.cz

22. březen - Světový den vody

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Víte, kolik je na světě vody? Proč se České republice přezdívá střecha Evropy? Co mají společného Hamburk, Vratislav a Bukurešť a jaký má voda vliv na sousedské vztahy mezi státy? Pojďme se na vodu u příležitosti Světového dne vody podívat trošku jinak.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Světový den vody | foto: Severočeská vodárenská spolčenost a.s.

Podle průzkumu amerických geologů se na planetě Zemi nachází přibližně 1,33 miliardy kubických kilometrů vody. To se na první pohled může zdát jako nepředstavitelné množství vody, pravda je ale jiná.

Světový den vody

Plných 97 % objemu tvoří voda slaná, tedy nevhodná k pití. Zbývající množství, které tvoří voda sladká, je z téměř tří čtvrtin vázáno v ledovcích a poslední čtvrtina je z velké části těžko přístupná. Pro potřeby téměř osmi miliard lidí a suchozemský život tak zůstává k dispozici pouhé procento sladké vody, která je navíc rozložena velmi nerovnoměrně.

Světový den vody

Přibližně polovina obyvatel Země zažívá každoročně období vážného nedostatku vody a asi 2,2 miliardy lidí pije vodu, která není bezpečně zpracovaná. Přístup k vodě se tak – jak upozorňuje letošní ročník Světového dne vody s podtitulem Voda pro mír – stává příčinou mezinárodních konfliktů. V těžké situaci se v oblastech sucha nachází zejména země závislé na zahraničních zdrojích vody.

Světový den vody

Co se týká naší země, nemusíme se tohoto scénáře obávat. V oblasti vodního hospodářství má Česká republika v rámci Evropy unikátní roli: na hoře Klepáč v pohoří Králický Sněžník se nachází hlavní evropské rozvodí. Veškerá voda z Česka tak odtéká do Severního, Černého nebo Baltského moře a cestou se stává součástí toků zásobujících vesnice, městečka i města. Obyvatelé výše uvedených metropolí se tak alespoň v malé míře setkávají s vodou, která pochází z naší malé země v srdci Evropy, které se proto v zeměpisné hantýrce říká střecha Evropy.

Než však voda překročí naše hranice, je veškerá péče o ni v rukou našich vodohospodářů a vodárenských společností. Odborníci na správné nakládání s vodou se starají o její zadržení v krajině, zdravotní nezávadnost, spolehlivé dodávky do domů více než deseti milionů obyvatel Česka, ale také o vodárenskou infrastrukturu.

Největší vodohospodářskou společností u nás je skupina Severočeská voda, která pečuje o vodovodní a kanalizační potrubí, úpravny vody, vodojemy a čistírny odpadních vod pro 458 obcí v Libereckém a Ústeckém kraji a zásobuje pitnou vodou 1,1 milionu obyvatel.

Pečlivý dohled expertů a pravidelné investice do majetku a vybavení jsou zárukou, že máme k dispozici vodu v té nejlepší kvalitě. Také voda, která odtéká z našeho území, je v nejlepším stavu a přispívá tak k dobrým vztahům s okolními zeměmi.

www.svs.cz
www.scvk.cz

zpět na článek