iDNES.cz

Beton a jeho speciální druhy

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Toto téma se dá uchopit z mnoha pohledů. Pokud se budeme držet základního rozlišení, bude zde určitě vhodné postupovat podle typu konstrukce, do které bude beton ukládán.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zde se druhy dělí na základové pasy a desky, stropní konstrukce, monolitické konstrukce, do nichž se započítávají i spodní stavby takzvané bílé vany, dále betony pro spodní stavby vozovek, výplně a obsypy, svrchní části vozovek, podklady dlažby a obrubníků. Samostatnou kapitolou jsou průmyslové podlahy, lehce zhutnitelné a samozhutnitelné betonové směsi pro finální konstrukce betonových podlah. Dalším požadavkem z architektonického hlediska jsou pohledové betony.

Jiným pohledem by mohlo být rozlišení podle vlastností betonové směsi, kam spadají např. snadnozhutnitelné a samozhutnitelné směsi, pěnobetony, vysokopevnostní betony, vláknobetony za použití ocelových, případně polypropylenových či skelných vláken, vodostavební betony, lehké betony, válcované betony, ale také vymývaný nebo drenážní beton.

Pohledů pro rozlišení speciálních vlastností betonu se nabízí mnoho a aby toho nebylo málo, přidáme ještě další fenomenální téma poslední doby. Tím je snižování uhlíkové stopy při výrobě betonových směsí. Pravdou je, že uhlíková stopa při výrobě cementu je opravdu vysoká, pro ty kteří nejsou úplně v obraze, se tak udává, že se při výrobě jedné tuny cementu vyprodukuje 0,6 + 1 tuna CO2 . Dalším faktorem je nedostatek přírodních zdrojů kameniva, které se začíná postupně nahrazovat recyklovatelnými materiály, jako jsou předrcené betonové směsi, cihlový a směsný recyklát.

Dalším faktorem pro rozdělení betonových směsí je jeho zpracovatelnost. Konzistence je dána mimo jiné poměrem vody k cementu a určuje jakou hybnost má betonová směs. Zde betonové směsi dělíme na suché a zavlhlé směsi v konzistenci S, následují těžkozpracovatelné betony v konzistenci S2, S3, následují průměrně zpracovatelné betony v konzistenci S4 a snadno zpracovatelné betony v konzistenci S5. Ani to není vše, zde ještě přicházejí na scénu lehce zhutnitelné směsi označující se třídou F5, F6 a samozhutnitelné směsi v třídě F7. Vysoká tekutost u těchto směsí eliminuje potřebu dodatečných vibrací a dodává betonové směsi samonivelační schopnosti.

Konzistence betonu je důležitá pro ukládku čerstvé směsi do požadované konstrukce. Způsoby, které se nejčastěji používají pro ukládku betonu, jsou buď ruční ukládkou, nebo za pomoci využití autodomíchávačů, čerpadel betonů, bádií, finišerů, laser screedů a dalších. Prostě každý druh konzistence je důležitý pro jiný druh konstrukce.

Tímto bychom základní rozdělení betonových směsí mohli ukončit a vrhnout se na speciální druhy betonu, a tak se pojďme na ně podívat. Začneme s nejnovější vlaštovkou v portfoliu této společnosti a tím je:

ZAPA NEXT – Betonové výrobky s garantovanou nižší uhlíkovou stopou pomocí recyklovaných kameniv a cementu s nižším podílem slínku.

A můžeme pokračovat s některými dalšími:

ZAPA SLIM – Cementový samonivelační litý potěr pro podlahové konstrukce bytových a administrativních staveb prováděných v tenkých vrstvách 4,5 – 7 cm s omezeným smrštěním pro eliminaci trhlin a vzniku efektu zvedání rohů. Je vhodný do vnitřních prostor, kde proti anhydritu nabízí rychlejší nárůst pevností a vysychání, a lze ho použít i v místech s trvalou vlhkostí.

ZAPA AQUASTOP - Beton navržený pro konstrukce bílých van a podzemních konstrukcí se sníženým vývinem hydratačního tepla, menším smrštěním a minimálním průsakem tlakové vody. Navržená směs v možných mezích následuje rakouskou směrnici pro bílé vany díky Technickým pravidlům ČBS 02 pro Bílé vany.

ZAPA TOP - Architektonický beton určený pro významné a exponované konstrukce. Pro docílení povrchů a výsledků požadovaných architektem je nutná specifikace a konzultace s technologem. Návrh betonové směsi probíhá s přihlédnutím k Technickým pravidlům ČBS 03 pro Pohledový beton.

ZAPA DROP - Drenážní beton pro finální pochozí nebo pojezdovou vrstvu. Zajišťuje odvod dešťové vody do podloží a nabízí tak mimo architektonické funkce možnost značné úspory za poplatek za dešťovou vodu zastavěného území.

ZAPA MILKMALT - Tekutá provzdušněná nízko-pevnostní malta pro výplně zemních dutin, kanalizací, výkopů s možností jejího snadného odtěžení bez dodatečného sedání.

Veškeré technické listy ke zmíněným produktům naleznete na stránkách www.zapa.cz

zpět na článek