iDNES.cz

Šicími stroji žiji, říká šéf ráje švadlenek

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Z malé prodejny v nehezké části Brna dovedl Martin Zubatý společnost Strima do největšího showroomu a skladu šicích strojů v republice.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šicími stroji žiji, říká šéf ráje švadlenek | foto: STRIMA CZECH s.r.o.

Čím je pro děti prodejna hraček, tím je pro švadleny království jménem Strima. Šicí stroje v něm lákají k zasednutí a tvorbě, voní to zde látkami, hraje barvami nití. I na policích vystavené polštářky, tašky a další předměty, zhotovené pomocí techniky dodávané touto brněnskou společností, vybízejí k šití.

„Když jsem zde, pociťuji hrdost, na jakou úroveň jsme se dostali. Jsme ve svém oboru největší firmou v republice, a když k nám přijedou naši zahraniční partneři nebo zástupci firem, s nimiž spolupracujeme, bývají v šoku, jak jsme velcí a jak máme všechno dobře zorganizované,“ říká Martin Zubatý, jednatel společnosti Strima Czech.

Sídlí v areálu v průmyslové zóně na okraji Brna na ploše o rozloze čtyř tisíc metrů čtverečních, s nímž kromě kanceláří sousedí také showroom a sklad. „Jde o největší sklad pro šicí stroje v Česku a na Slovensku,“ sděluje Zubatý.

Šicími stroji žiji, říká šéf ráje švadlenek

Hrdost, o níž mluví, je namístě. Před dvaceti lety začínal ve firmě s jedním zaměstnancem v malé prodejně na brněnském Cejlu, tedy v lokalitě, která ve městě pod Špilberkem nepatří k nejatraktivnějším. „Založil jsem společnost Zumax. Zabývala se prodejem parních vyvíječů, žehlicí techniky a jejich servisem. Obsluhovali jsme ji ve dvou,“ vzpomíná na svoje začátky Martin Zubatý.

Možná tou dobou ještě netušil, že pokládá základy k práci, která se stala jeho životem. Zmíněný spolupracovník je s ním dodnes, kdy má podnik přes pětadvacet zaměstnanců, zastupuje více než sto čtyřicet značek z celého světa a v nabídce má přes sto tisíc položek. Odrazovým můstkem k tomu byl v roce 2006 vstup polské společnosti Strima do firmy Zumax, čímž vznikla společnost Strima Czech. Postupně se stala lídrem v oblasti šicích strojů a příslušenství v České republice a na Slovensku. „Letošní rok byl pro nás výjimečný, oslavili jsme dvacet let od našeho založení. Musím se přiznat, že jsem v minulosti nikdy nepomýšlel na to, že se stanu součástí tak velkého projektu. Společnost jsem budoval krok za krokem a snažil jsem se zachovat osobní a kamarádský kontakt se zaměstnanci,“ ohlíží se za výsledky své práce Zubatý.

Proto dnes může říct: „Šicí stroje jsou pro mne prací, která mne baví. Šicí stroje jsou můj život.“

Šicími stroji žiji, říká šéf ráje švadlenek

Netají se ani tím, že kdyby mu někdo v dobách začátků podnikání v 90. letech minulého století naznačil, že se bude šicím strojům věnovat, zřejmě by jeho odhadu nepřikládal moc velkou váhu. Nakonec však šéf firmy Strima Czech připouští, že cesta k nim byla vcelku logická.

„Začínal jsem s žehlicí technikou či parními vyvíječi. Odtud je to k šicím strojům a do dílen kousek. Zákazníci se ptali: Šicí stroje nemáte, neděláte?“ usmívá se.

Jedním z klíčů k úspěchu je pro Martina Zubatého zvídavost a ochota učit se. S ní se z provozovny na Cejlu zvedl a vydal se poznávat nové trendy do zahraničí. „Postupem času jsem získával nové kontakty. Začal jsem rozšiřovat sortiment společnosti o díly pro domácí a průmyslové šicí stroje,“ sděluje. V roce 2004, v roce vstupu naší země do EU, se rozhodl vytvořit jeden z prvních e-shopů v Česku se sortimentem strojů a příslušenství pro textilní a oděvní výrobu. „Počátky tohoto podnikání nebyly jednoduché. Protože jsem nebyl z oboru, musel jsem se vše učit sám. Měl jsem ale velké štěstí na skvělé lidi, kteří mladého nadšence učili a předávali mu své zkušenosti. Ty jsem hltal a na jejich základě jsem postupně budoval společnost, s níž jsem byl konkurencí mnoha větším hráčům,“ pyšní se Zubatý.

Definitivním zlomem byla pak v témže roce 2004 výstava textilu v Brně, kde Zubatý navštívil stánek polské společnosti Strima. Po zhruba dvouleté spolupráci přišla z polské strany nabídka na upevnění vazeb vstupem Strimy do Zumaxu.

„V této době jsme už fungovali v počtu pěti pracovníků. Vždy jsem se snažil budovat firmu na rodinném základu, prakticky si se všemi zaměstnanci tykám. Můj polský obchodní partner a společník Pawel Bronski mne vždy podporoval a učil, jak rozvíjet podnikání, jak hospodařit ve velké firmě. Postupem času jsme výrazně rozšířili sortiment a také jsme získali zastoupení několika prémiových značek šicích strojů a dalších výrobků a zařízení určených pro textilní výrobu,“ bilancuje brněnský jednatel.

Šicími stroji žiji, říká šéf ráje švadlenek

Díky poptávce po šicích strojích v začátku koronavirové pandemie v roce 2020 se tržby společnosti přehouply přes hranici 100 milionů korun. „Jeden den na internetu proběhla reportáž, jak si paní doma ušila první roušku. Druhý den vypuklo šílenství, před naší pražskou prodejnou stály fronty,“ vypráví Zubatý. „V dalším období jsem společnost za pomoci zaměstnanců a rodiny posunul ještě dále a díky neustálým změnám a rozšiřování nabídek jsme poskočili k obratu atakujícímu 200 milionů korun,“ konstatuje.

Zájem českých domácností o šití, mohutně probuzený nutností vyrábět si doma roušky, ho motivoval k obnovení kurzů šití, které firma také nabízí na pobočkách v Brně, Praze a Jihlavě. Zájemci, většinou ženy, se mohou naučit i patchwork, tedy sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory.

Je znát, že pro Zubatého se stal svět šicích strojů kromě práce i koníčkem. Sám se může za stroj bez obav posadit. „Jde o to stroj navléct, nachystat, nastavit. Základní šití zvládnu. A co ne, na to mám šikovné lidi kolem sebe,“ říká.

Šicími stroji žiji, říká šéf ráje švadlenek

www.sicistroje-shop.cz

zpět na článek