iDNES.cz

„Kvůli energetické krizi jsme naši kapacitu ztrojnásobili“

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Oblasti fotovoltaiky se společnost bc engineering z Velké Bíteše věnuje 18 let. Převážně pro rodinné domy už naistalovala více než pět tisíc solárních elektráren.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jakub Vrastyák

Jakub Vrastyák | foto: bc engineering s.r.o.

Poslední rok a půl znamenal pro oblast fotovoltaiky obrovský boom. Pád některých dodavatelů energií a poté válečný konflikt na Ukrajině vystřelily ceny elektřiny do extrémních výšin a zvedly obrovskou vlnu zájmu o obnovitelné zdroje energie.

S nebývalým nárůstem poptávky se musela popasovat také bítešská společnost bc engineering s.r.o., která se právě poskytováním zařízení přeměňujících sluneční záření na elektřinu věnuje. „Pomohlo nám, že jsme stabilní firma s dlouholetými zkušenostmi, proto jsme i novou situaci zvládli,“ konstatuje výrobní ředitel ing. Jakub Vrastyák.

Více informací k produktu najdete na našich stránkách ZDE:

Znamená to, že se u vás zákazníci v současné době nemusejí bát odmítnutí nebo zařazení do nekonečné fronty čekatelů na fotovoltaickou elektrárnu?

Teď už je opravdu výrazně klidněji než loni, hlavně díky tomu, že se nám povedlo naši kapacitu ztrojnásobit. A bavíme se nejen o navýšení kapacity montáží, ale i projekčního zázemí, počtu dotačních specialistů, obchodníků a v neposlední řadě skladových zásobách… Novým podmínkám jsme opravdu museli přizpůsobit veškerý náš chod a chování. Vypořádat jsme se totiž museli nejen s kapacitními problémy, ale rovněž s nedostupností materiálu, kde se asi nejvíc projevil rozdíl mezi jednotlivými společnostmi z naší branže. Tam se ukázalo, kdo je schopný se k němu i v těžké době dostat.

„Kvůli energetické krizi jsme naši kapacitu ztrojnásobili“

Když budeme konkrétní, jaké jsou vaše aktuální dodací lhůty?

Od podpisu smlouvy o dílo mají zákazníci provedenou instalaci zhruba do čtyř měsíců. Instalaci předchází schválení dotace a administrativní kroky související s připojením u lokálního provozovatele distribuční soustavy, následuje administrativa spojená s vyplacením dotace a oficiálním připojením ze strany distributora. Někdy se samozřejmě může vyskytnout nějaká komplikace, ale i ve složitém loňském roce se nám nestalo, že bychom nebyli schopni nějakou zakázku dokončit.

Jak jsem se dočetl na vašem webu bce.cz, zákazníkům nejen poskytujete zařízení a staráte se o jeho montáž, ale zajistíte jim celý proces od návrhu elektrárny přes vyřízení dotace až po následný servis. Proč jste se rozhodli jít cestou komplexní služby?

Naším cílem je budovat pro zákazníky důvěryhodnou značku právě s komplexními službami. Fotovoltaická elektrárna, jak s oblibou říkáme, není rychlovarná konvice, kterou zapojíte do zásuvky a odcházíte. Je to komplexní řešení, které vyžaduje kromě samotné instalace doma u zákazníka také řadu legislativních kroků potřebných pro bezpečné užívání a v neposlední řadě i nutných pro získání dotace. Proto si na rozdíl od jiných firem sami zajišťujeme také už zmíněnou projekční činnost nebo energetické posouzení, abychom nebyli v tomto směru závislí na externích subdodavatelích. A abychom všechny administrativní úkony zajistili zákazníkovi pod jednou střechou. S důvěrou souvisí i to, kdy a za co zákazník platí. Na rozdíl od jiných firem nevybíráme od zákazníka žádné zálohy po podpisu smlouvy, první zálohu platí až po schválení dotace z programu Nová zelená úsporám, tedy do jednoho až dvou měsíců po objednání.

Na jak vysokou investici se zákazník musí připravit a jak velkou část mu pokryje dotace?

U rodinných domů dá v průměru ze své kapsy 420 tisíc korun a získá dotaci 205 tisíc korun, pořízení ho tedy vyjde na zhruba 215 tisíc korun. Roční úspora za elektřinu potom u takové investice vychází při průměrné ceně 6 korun za 1 kWh nakoupené elektřiny až na 33 tisíc korun.

Do kolika let se zákazníkovi investované peníze vrátí?

Dříve bývala návratnost mezi 10 až 15 lety, ale při současných cenách energií se už dolní hranice snížila na rozmezí 5 až 7 let. Troufneme si říct, že žádné další zařízení v domácnosti nemá takovou návratnost, pokud vůbec nějakou návratnost má.

Zmínil jste rodinné domy, jsou právě jejich majitelé vašimi nejčastějšími klienty?

Převažují právě oni, i když je máme také mezi firmami. Co se týká rodinných domů, často se jedná o starší stavby, případně ty, které procházely v posledních letech nějakou energetickou rekonstrukcí, zateplením nebo výměnou zdroje vytápění. Mezi zájemci jsou ale také majitelé novostaveb, kteří se od počátku výstavby zaměřovali na energetickou náročnost budovy a její snižování.

„Kvůli energetické krizi jsme naši kapacitu ztrojnásobili“
„Kvůli energetické krizi jsme naši kapacitu ztrojnásobili“

Jak dlouho už se na fotovoltaiku specializujete a proč jste se kdysi rozhodli věnovat právě jí? A dá se řádově vyčíslit, kolik solárních elektráren jste za dobu své činnosti zákazníkům dodali?

Fotovoltaice se společnost bc engineering s.r.o. věnuje od roku 2005 a počet instalací už se od té doby přehoupl přes pět tisíc. Počátky fungování jsou spojené především s projekčními pracemi a prováděním staveb, po krátkém čase se přidaly obnovitelné zdroje, především potom fotovoltaika. Mimochodem první vznikla na kolegově rodinném domě. Fotovoltaika a s ní spojená problematika úspor energií postupně zvítězila a získala si energii celého týmu. Prostě zdravý vývoj – nejsme žádní zlatokopové, kteří by chtěli v nyní hodně exponované oblasti jen rychle vydělat. (usmívá se)

Když můžete porovnávat, v čem se oblast fotovoltaiky za ty roky nejvíc změnila?

Velký rozdíl je v kvalitě technologií. Ne že by ty dřívější nebyly dobré, ale kromě mnohem většího výběru je znát zvyšující se důraz na efektivitu systémů a kvalitu bateriových úložišť. Zároveň se na českém trhu stabilizoval počet špičkových výrobců a dodavatelů jednotlivých komponent a je vidět, že pro zahraniční výrobce jsme trhem, kvůli němuž se vyplatí investovat do dalšího vývoje.

www.bce.cz

„Kvůli energetické krizi jsme naši kapacitu ztrojnásobili“
zpět na článek