Na Moravě má centrum zcela výsadní postavení a zásadní význam. V roce 2021 získalo v celorepublikové anketě nejvyšší ocenění od hospitalizovaných pacientů. Pravidelně obhajuje evropské akreditace v oblasti transplantací
„Za 30 let činnosti, kdy bylo u nás provedeno 35 000 srdečních operací a téměř 3000 transplantací -693 srdcí, 859 jater a 1380 ledvin ,“ vypočítává s pýchou v hlase ředitel CKTCH Petr Němec,“ mimo tyto výkony ještě provádíme cévní operace a např. i operace pro nádory, které souvisejí se srdcem a velkými cévami.“
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je jediné pracoviště na Moravě, které poskytuje zcela kompletní sortiment srdečních operací včetně implantací mechanických srdečních podpor. Jako jediné transplantační centrum na Moravě provádí mimo transplantací ledvin i transplantace srdce a jater. Důkazem nadregionální působnosti je fakt, že ze všech transplantovaných pacientů je jen třetina z Jihomoravského kraje, čtvrtina z Moravskoslezského kraje a po 15 % tvoří pacienti z kraje Vysočina a Zlínského kraje. Pacienti z jiných než moravských krajů tvoří 3% nemocných. Podobná situace je u pacientů se srdečními chorobami, kdy polovina nemocných přichází k operaci z jiného než z Jihomoravského kraje.
„Chirurgové, kteří zvládají celý tento program jsou celosvětově zcela výjimeční. Výhodou je, že i pooperační intenzivní péče je v rukou stejných lékařů, kteří dokáží přesně skloubit potřeby těchto komplikovaných pacientů,“ doplňuje Němec.
Co vlastně dělá lékaře skvělých kardiochirurgem? A jaké by měl mít talenty, schopnosti a dovednosti?
„ Vzdělávání v kardiochirurgii je dlouhodobý proces. Po prvních dvou letech po promoci a složení zkoušky z tzv. základního kmene je lékař schopen základních úkonů. Dalších 5 let trvá než složí atestační specializační zkoušku z kardiochirurgie. K tomu, aby chirurg mohl samostatně provádět všechny operace je třeba ještě 3 – 5 let. K tomu jsou potřeba specifické vlastnosti. Každou operaci musí mít chirurg dopředu rozmyšlenou včetně alternativních řešení, během operace musí být rozhodný ale současně i velmi pečlivý až trochu puntičkářský. Další důležitou vlastností je schopnost spolupráce, neboť výsledek operace je dílem celého kolektivu „ vysvětluje Němec.
Centrum dnes zaměstnává více než 60 lékařů specialistů v oborech kardiochirurgie, cévní chirurgie, kardiologie, anesteziologie a intenzivní medicína a transplantologie. Součástí centra je i genetická laboratoř s 20 zaměstnanci. Na péči o pacienty se podílí přes 270 pracovníků nelékařských zdravotnických profesí.
CKTCH patří také mezi finančně stabilní instituce. Jedním z důvodů je, že menší specializované pracoviště se lépe řídí a kontroluje.
„V roce 2008 jsme jako první v ČR vybudovali hybridní operační sál. Ten umožňuje současné intervenční výkony na srdci a srdeční operace. Letos projde sál kompletní rekonstrukcí, pořizujeme nejmodernější rentgenové přístroje. K dispozici máme kvalitní 3D echografické přístroje, a 3D video věž s možností plastického vidění operovaných orgánů,“ říká o nejmodernějším vybavení pracoviště Němec.
IT odborníci dokonce vyvinuli vlastní program umožňující vzdálený kontakt s pacientem po implantaci mechanické srdeční podpory a změny léčby na dálku, což je také český unikát. .
Prostorové možnosti centra jsou však omezené, chybí adekvátní prostory pro současný způsob léčby zejména na jednotkách intenzivní péče a transplantačním oddělení.
„Pracujeme na získání prostředků z Národního plánu obnovy, což jsou evropské peníze. Věříme, že stavba nové budovy v hodnotě 1,5 miliardy korun bude znamenat naprostý zlom v rozvoji CKTCH. Výrazně se zlepší komfort pro pacienty , zvýší se kapacita pracoviště, otevřou se další možnosti v rozvoji transplantací orgánů,“ uzavírá Němec.
Více na https://www.cktch.cz/ze-zivota-cktch-brno/t2285