Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Z PET lahví díly do elektroniky a nerecyklovatelný odpad namísto uhlí

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Budování center pro repasování, energetické popílky jako náhrada primárních zdrojů nebo využívání plastových recyklátů pro výrobu náhradních dílů ve spotřební energetice. To je jen pár příkladů praxe cirkulární ekonomiky, o kterou se v posledních letech zvyšuje zájem podnikatelů, obcí i státu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

INCIEN se věnuje i fyzickým analýzám odpadů, které určují, jaký potenciál má daná obec ve zlepšení úrovně třídění. | foto: INCIEN

Navracení odpadů zpět do oběhu namísto škodlivého skládkování vytváří nová pracovní místa a je v souladu s novou Zelenou dohodou pro Evropu, kterou 66 % Čechů považuje za skvělou příležitost pro zvýšení ochrany životního prostředí. V Jihočeském kraji je už dnes několik projektů, jež jdou s tímto trendem ruku v ruce.

Analýzy odpadů jako zrcadlo pro nastavení odpadového hospodářství budoucnosti

V rámci dílčích analýz směsného komunálního odpadu realizuje Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) v rámci celé České republiky výzkumné aktivity, které trošku netradiční cestou ukazují obcím i podnikům, jaký potenciál se skrývá v dnes skládkovaných odpadech. Prakticky jde o rozebrání směsných odpadů a definování podílu recyklovatelných složek i zbytkového nerecyklovatelného odpadu, který skýtá energetický potenciál. Tento zbytkový odpad může nahradit dnes hojně využívané uhlí, od něhož se celá Evropa včetně České republiky postupně odklání. „Data hovoří jasně: z analýz nám dlouhodobě vychází, že zhruba 70 – 80 % odpadů se dá materiálově využít,“ říká Petr Novotný, odborník na energetiku z týmu INCIEN.

I proto INCIEN na začátku roku 2019 spojil síly s Teplárnou České Budějovice, jež se v posledních letech věnuje restrukturalizaci palivové základny a hledá alternativy pro hnědouhelné zdroje. Teplárna zvažuje mimo jiné využití kombinace tepla z Temelína, energie z biomasy a zbytkového odpadu. Kolem energetického využívání odpadů ale panuje obecná obava o správně nastavených kapacitách, aby se nestalo, že jeho využívání ohrozí recyklaci. „Správné nastavení kapacit je jedno z nejožehavějších témat. Proto jsme od února zkoumali možné scénáře jdoucí v souladu s českou i evropskou legislativou, jež se orientuje například na snižování množství jednorázových plastů a definuje jasné cíle pro recyklaci. V roce 2035 bychom totiž měli recyklovat 65 % komunálních odpadů a maximálně 10 % jich skládkovat, což je oproti dnešnímu 46% podílu skládkování a 38% podílu recyklace zásadní posun,“ dodává Novotný.

Tým INCIEN tak vytvořil tři scénáře, podle nichž propočítal množství energeticky maximálně využitelných odpadů. Diskuze je ale nutné vést i nad dostupností biomasy, kterou v současnosti definuje kůrovcová kalamita. Může se totiž stát, že dnes běžně dostupná dřevní hmota nebude do pěti let ve stejné míře k dispozici.

Výsledná studie ukazuje, že ve všech třech variantách, lišících se odhadem vývoje produkce odpadu na hlavu, bude v roce 2035 na území Jihočeského kraje vznikat ročně více než 200 000 tun odpadu vhodného pro energetické využití. Jedná se především o směsný komunální odpad a tzv. výmět z recyklace, tedy nerecyklovatelný vytříděný odpad. Ve všech případech se počítá s tím, že 65 % komunálních odpadů bude recyklováno a na skládce jich skončí pouhých 5 %. Odkloněním odpadu ze skládek Jihočeského kraje tak region získá zdroje pro výrazné navýšení recyklace i pro energetické využití. Díky energii z odpadu – spolu s využitím biomasy a tepla z Temelínské elektrárny – bude Teplárna České Budějovice schopna zcela opustit spalování uhlí, které je dnes hlavním zdrojem energie.

Škvára, popílky a kovy jako náhrada primárních surovin

Ani po energetickém využití odpadů ale není s materiálem konec: vedlejší energetické produkty jako například škvára se v západním světě běžně používají ve stavebnictví jako náhrada primárních surovin, u nichž i v České republice začínáme pociťovat blížící se nedostatek. Z důvodu sucha se omezují staré lomy, zatímco nové se neotevírají a v odborných kruzích se diskutuje o potenciální surovinové krizi, která může údajně nastat do pěti let v dostupnosti písku i kameniva. Při využití potenciálu stavebních a demoličních odpadů, které se dnes bez užitku skládkují, můžeme dále vyrábět výrobky s neutrální uhlíkovou stopou. Podobné výrobky jsou již na českém trhu k mání například v podobě stavebního materiálu REBETONG.

Železné i neželezné kovy, zbavené plastových částí nebo potisku, se navíc ze škváry velmi efektivně třídí. Například pražské zařízení na energetické využívání odpadů tak ročně získá tisíce tun cenných surovin, jež lze vrátit zpět do oběhu.

Na konci procesu energetického využívání odpadů lze vytřídit železné i...

Na konci procesu energetického využívání odpadů lze vytřídit železné i neželezné kovy, jež tvoří často až 8 % z původního množství vstupního materiálu. | foto: INCIEN

Z recyklovaného plastu náhradní díly do elektroniky

Vytříděné odpady mají ale ještě mnohem větší potenciál, jsou-li skutečně recyklovány. Vytříděné PET lahve lze recyklovat na 3D filamenty, z nichž 3D tiskárny tisknou náhradní díly. Ty pak díky své cenové dostupnosti a funkčnosti zvyšují opravitelnost výrobků.

Na tuto změnu v přístupu pozitivně reagují i čeští podnikatelé. Například společnost Groupe SEB na český trh uvádí celou paletu značek domácích elektrospotřebičů a zajišťuje i desetiletou opravitelnost u více než 90 % svých výrobků právě díky dostupnosti náhradních dílů. To odpovídá překvapivě vysokým nárokům zákazníků, Češi totiž dle výzkumů společnosti PPM FACTUM u malých domácích spotřebičů očekávají životnost 8 – 9 let. Realita tomu však často neodpovídá a 3D tisk dílů z recyklátu je proto velkým krokem kupředu v udržitelnosti výroby, životnosti výrobků, ale také klíčem ke spokojenosti zákazníků.

Češi si přejí vyšší opravitelnost i ochranu přírody

Průzkumy veřejného mínění navíc uvádějí, že důraz na ekologii, obnovitelnost a udržitelnost spojuje překvapivě velkou část české společnosti. Konkrétně Zelenou dohodu pro Evropu, kterou Evropská komise představila v prosinci 2019, vnímá podle agentury STEM 66 % Čechů jako do budoucna jasný přínos pro ochranu české přírody a krajiny. Mnozí si od ní slibují i účinný boj proti suchu.

Co dále stojí rozhodně za pozornost, je potenciál využívání bioodpadů, jichž je podle analýz INCIEN ve směsném komunálním odpadu stále až 40 %. Bioodpad, který dnes většinou končí na skládkách, může přitom do budoucna nahrazovat svým energetickým potenciálem monokulturní plodiny pěstované pro výrobu biopaliv či pro výrobu energie v bioplynových stanicích.

Biologicky rozložitelné odpady jsou běžnou součástí směsného komunálního...

Biologicky rozložitelné odpady jsou běžnou součástí směsného komunálního odpadu. Přitom by mohly nahradit zhruba pětinu řepky, jež se dnes v bioplynových stanicích používá pro výrobu biopaliv. | foto: INCIEN

Budoucnost patří synergiím

Ať už jde o recyklaci plastů, využívání bioodpadů nebo kovů, jedno zůstává jasné. V budoucnu bude nutné každý projekt na lokální úrovni nastavit tak, aby materiály mohly proudit ve funkčních cyklech a v souladu s hierarchií nakládání s odpadem. Prim tak bude vždy hrát prevence, jež může stát na postupném upouštění od jednorázových plastů nebo opravování výrobků. Takový projekt už dnes můžeme vidět i v Českých Budějovicích, kde re-use centrum Kabinet CB poskytuje služby repasování nábytku a vytváří nová pracovní místa pro zaměstnance znevýhodněné na trhu práce. Ekologickou stránku tak zde doprovází pilíř sociální odpovědnosti. Recyklace například plastů nebo stavebních materiálů stojí stále vysoko v hierarchii nakládání s odpadem, následovaná energetickým využitím odpadu, který recyklovat nejde.

Hierarchie nakládání s odpadem.

Hierarchie nakládání s odpadem.

Druhá jistota spočívá v tom, že i maximální limit pro skládkování v míře 10 % odpadů je stále zbytečně vysoký. Mnoho západních států včetně sousedního Rakouska už dnes skládkuje jen jednotky procent a na ostatní materiály pohlíží jako na cenný zdroj. S ohledem na zkušenosti jiných zemí a regionů se dá říct, že Jihočeský kraj má již dnes díky nově vznikajícím formám spolupráce nakročeno nejen k posílení energetické, ale i materiálové soběstačnosti. Ta může být obrovskou výhodou zejména při sčítání dopadů postkoranavirové krize. Navíc je takový zelený restart zcela v souladu s národními cíli a rozvojem odpadového hospodářství pod taktovkou inovací.

  • Nejčtenější

Češi a vitamín D: Čísla jsou šokující

Komerční sdělení Většina lidí si již uvědomuje důležitost vitamínu D. Lidské tělo si ho vytváří, když je pokožka vystavena slunečním...

U piva založili milionový byznys. Šijou unikátní trička

Komerční sdělení Když vyrazí chlapi na pivo a přijde řeč na založení společné firmy, obvykle se zrodí bezvadný plán na bar, autodílnu,...

Mladé manžele okradli podvodníci, bohatý dlužník se jim směje

Komerční sdělení Mladý manželský pár Petr a Daniela měl docela obyčejný sen. Sestěhovat se spolu do nového rodinného domku. Osud jim ale...

Mladí si pletou Jakeše s Havlem. Jak jste na tom se znalostmi vy?

Komerční sdělení „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ řekl Milouš Jakeš, myslí si dle průzkumu třetina mladých lidí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezpečné placení mobilem rychle a jednoduše, a to i bez připojení k internetu

Komerční sdělení Stalo se vám někdy, že jste šli nakoupit a u pokladny jste zjistili, že jste si zapomněli peněženku? Nebo jste s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Čím letos překvapíte o Vánocích? Máme pro vás skvělý tip

Komerční sdělení Tradiční vánoční nákupy se letos odehrávají podle zcela netradičního scénáře. Místo kamenných obchodů praskají ve švech...

Budoucnost české ekonomiky je v zeleni. Obrazně i doslova

Komerční sdělení Boj proti klimatické změně, tím spíše v zemi s jedním z nejhorších ovzduší v Evropě, může usnadnit život příštím...

Spotřebiče na pevná paliva: jakou náhradu za kotel s výkonem 6-10 kW?

Komerční sdělení Tradiční výroba domácích spotřebičů na pevná paliva probíhá v závodě ve Dvorcích již mnoho let.

Silniční cyklistika: Není nás mnoho

Komerční sdělení Silniční cyklistika zažívá v posledních letech obrovský boom. Právem jde o královnu cyklistiky. Jak dříve lidé chodili...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...