Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Introvertní workoholický extrovert – tak se popisuje majitel české rodinné firmy s dlouholetou historií HETVOOR DISTRIBUTION s.r.o., Richard Raab. Během několika let se mu podařilo z krajského prodejce vystoupat až do role experta na poli plynových krbů. A rozhodně jeho cesta nekončí. Právě naopak.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér | foto: HETVOOR DISTRIBUTION s.r.o.

Plánoval jste, že budete podnikat?

Rozhodně ne, jsem strojní konstruktér a svou budoucnost jsem po škole viděl úplně někde jinde. Shodou okolností jsem se po revoluci ocitl u otevření první prodejny Gorenje v Olomouci, následovala pozice ředitele obchodního domu Delvita a následně Kauflandu. V supermarketech jsem se naučil tvrdý německý řád zaměřený na maximální efektivitu, a to mi zůstalo dodnes. Zlom přišel v roce 1996, kdy jsem se svou sestrou založil realitní kancelář. Mám rád výzvy, a to se ukázalo i tehdy. Sídlili jsme v domě, který měl pískovcové portály a čím dál víc zákazníků se ptalo, kde se dají sehnat. Tak jsem našel kamenictví v Polsku a začal je dovážet. Jeden klient se potom zeptal, jestli bychom uměli vyrobit i římsu ke krbu. V té době jsem ani pořádně nevěděl, co to krb je (vzpomíná se smíchem). To mě však natolik zaujalo, že jsem se začínal pídit po tom, co krb je a jak funguje.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

To jste ze dne na den začal stavět krby?

To určitě ne. Svou laťku jsem postupně zvyšoval. Krbové obložení jsem po několika úspěšných zakázkách doplnil o montáž celých krbů. Přiznávám, že začátky nebyly vůbec jednoduché a nejednou jsem měl chuť vše vzdát. Zakázky na stavbu se však začaly kupit, a to mě celkem zaujalo. Obrat z prodeje krbů tak převýšil obrat realitní kanceláře a v roce 1998 jsem z realitní kanceláře odešel. To byla ale jiná doba, po krbech byl v České republice neuvěřitelný hlad.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Jak jste se dostal od klasických krbů k plynovým?

Nejprve jsem se soustředil na malé obyčejné krby. Nicméně po čase jsem zjistil, že v našem regionu jsem dosáhl stropu a musím se rozrůst na celorepublikovou firmu. Že nechci jen přeprodávat, ale musím být u zdroje, zastupovat výrobce. Přesunul jsem sídlo společnosti do Prahy a začal hledat zase nové výzvy v oboru – byly to právě plynové krby, které dnes tvoří 75 % veškerého obratu jak v maloobchodní, tak ve velkoobchodní síti. Tenkrát nikdo nevěděl, co to plynový krb je a když za mnou přišel jeden klient s tímto požadavkem, byl jsem sám překvapen, že vůbec něco takového existuje. První zakázku jsem přijal, aniž bych pořádně věděl, o co jde. Rok jsem pak nedělal v podstatě nic jiného, než že jsem studoval plynové krby a jezdil po všech veletrzích v Evropě. Tam mě nejvíce překvapila vizualizace hoření plynu, kdy v první moment jsem myslel, že se dívám na klasický krb, ve kterém hoří dřevo. Nicméně se dá říct, že to byla láska na první dobrou. Dalších dvanáct měsíců pak byl v podstatě ‚hon‘ na nejlepší výrobce, jejichž plynové krby bychom chtěli prodávat a instalovat našim klientům. Ano, i malá česká firma si může vybírat.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Co je to tedy plynový krb?

Víte, on plynový krb není v podstatě krb, ale plynový spotřebič typu C, který má za úkol co nejvěrohodněji znázornit hoření dřeva a dávat teplo. Umění výrobců je hlavně v tom, že přestože plyn hoří modrým plamenem, dokáží docílit oranžového plamene, který známe z klasického krbu na dřevo. Nicméně plynový krb se svými technickými parametry shoduje s krbem (dává teplo), ale jeho hlavní devizou jsou zanedbatelné náklady na provoz a okamžitá reakce bez jakékoli přípravy, čištění, vymetání, nošení dřeva atd. Prostě stačí jen stisknout tlačítko na dálkovém ovladači nebo celý krb řídit pomocí mobilního telefonu. A nákladově jste kolem 3 Kč za hodinu provozu. Odcházíte z domu a v krbu hoří? Nevadí, zmáčknete tlačítko a krb se okamžitě vypne, nebo pomocí vestavěného termostatu naprogramujete celý týden. Variací ovládání je několik desítek.

Současně se snažíme co nejvíce informovat a školit ostatní prodejce, protože k montáži plynových krbů /plynových zařízení typu C/ je bohužel zcela nedostačující živnost kamnářství, protože tato živnost obsahově řeší pouze zařízení na tuhá paliva, ne plynná. Ale to by bylo na delší povídání.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Jaké byly začátky v jednání se zahraničními výrobci?

Rozhodně to nebyla jednoduchá cesta. Po vyslovení, že jsme z České republiky, se některé firmy jasně vyjádřili, že český trh je pro ně zanedbatelný a nezajímavý. Dnes je však situace jiná, a i tyto firmy se snaží dostat na český trh. Informovanost českých zákazníků je nyní velmi dobrá a začínají požadovat plynové krby, a to vyšší střední třídy. My zastupujeme tyto firmy i na Slovensku, a to je již zajímavé i pro ně. A tak vznikla společnost HETVOOR DISTRIBUTION zaměřená na dovoz a prodej převážně plynových krbů a na jejich certifikovanou odbornou montáž.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Z jakých zemí dovážíte?

Zastupujeme několik výrobců převážně z Holandska, Německa, Itálie, Izraele, Lucemburska a USA. Jsme největší dovozce a prodejce plynových krbů do ČR a na Slovensko. Naši hlavní dodavatelé a partneři jsou špičky na celosvětovém trhu s plynovými krby – máme výhradní zastoupení pro lídry v segmentu jako DRU, Global Fires, Dik Geurts, Element4, Ortal, HPC, EcoSmart, Passions Gril, Italkero a další. V Nehvizdech máme největší showroom funkčních plynových krbů v ČR a výborné zázemí celé firmy. Pozice sídla je pro nás velmi dobrá. Sídlíme vedle dálnice D11, přitom 5 minut od NC Černý Most a v dojezdové vzdálenosti na letiště pro zásilky z Izraele a USA. Prostě ideální.

Vyrábíte i vlastní plynové stoly – jak vás to napadlo?

Od dovozu přímo od výrobců je opravdu jen malý krůček k vlastní výrobě, kterou jsem spustil v roce 2019 se zaměřením na luxusní plynové stoly a hořáky. Ve firmě jsme vyvinuli a vyrobili vlastní plynový hořák. Za zmínku jistě stojí designová série se společností Gravelli. Dále vyrábíme luxusní krbové mřížky, a hlavně naše ortogonální revizní dvířka pro řídící jednotky Honeywell a Mertik pro plynové krby, které vyvážíme do Holandska. Ostatně téměř celá naše produkce jde na vývoz.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Chcete se i nadále držet svého původního konceptu rodinné firmy?

Ano. Na začátku jsem měl k ruce jednoho člověka na stavbu, dalšího na obchod, účetnictví dělala máma a ostatní ve volném čase manželka. Ta do naší firmy odmítá přejít natrvalo a nejen proto, že máme dvě malé děti. Podle ní je to zdravý odstup a v mnohém má pravdu, naše rozhovory a život se netočí jen kolem naší firmy (upřesňuje se smíchem). Dnes již koncept rodinné firmy není zcela možný. Vzhledem k velikosti společnosti a objemu zakázek. Ale stále se snažíme fungovat co nejvíce jako rodina.

Jak vaše pracovní nasazení nese manželka?

Moje manželka je jedinou osobou, která mě v určitých momentech i docela krotí. Strašně moc důvěřuji všem od prvního momentu, jsem holt stará škola, která podniká na základě podané ruky. Ona jako aplikovaný matematik musí mít ve všem jasno. Dodnes vlastně nechápe, jak s mým přístupem dokážu vůbec všechno dělat. Vlastně nemám ani blok, vše nosím v hlavě. A je pravdou, že můj pracovní den má obvykle 17 hodin, ale zase jen 5 dnů. Víkendy striktně nepracuji.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

S vaším oborem mi nejde dohromady vaše nová divize klimatizací nebo dobíjecí stanice.

Je to vlastně velmi logická volba – oheň a led jsou svoje protiklady a lidé do svých domů čím dál častěji hledají nejen to pomyslné teplo a klid, ale i chlazení či dobíjení. Opět mě k tomu přivedl jeden ze zákazníků, který měl požadavek zakomponovat do tělesa krbu i klimatizaci. A bylo to právě v době, kdy i já jsem hledal vhodného dodavatele klimatizace k nám domů. Tak jsem se rozhodl prodávat a montovat klimatizace sám a viděl jsem v tom obchodní příležitost. Sice to byl skoro rok učení, školení a certifikace, ale povedlo se. Vznikla divize KLIMAHET DISTRIBUTION s.r.o. Manželka si už ze mě dělá srandu, že až nenajdeme firmu na dveře, tak to bude další sortiment v naší společnosti – ostatně, nikdy neříkej nikdy (smích). No a nová divize Hetavolt se zaměřuje na dodávku a montáž dobíjecích stanic pro elektromobily, výhradně však pro rodinné domy a malé firmy. Je to obor „nabitý“ technologiemi, a to mě opravdu baví. Vše, co dodáváme, dodáváme pro koncové zákazníky v jeden termín montáže, s jedním servisem, jednou zárukou, to je velmi výhodné pro další péči o zařízení, a hlavně vstupní investici. Letos jsme již všechny firmy sloučili pod jedny křídla, Hetvoor Group.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Kdo jsou tedy vaši klienti?

Jednoduše řečeno koncoví zákazníci, kteří chtějí krb domů, velkoobchodní partneři, krbaři a samostatnou skupinu tvoří developerské projekty (Oaks Nebřenice, Golf resort Hostivař, Nobis Studio Praha). V současnosti se zaměřujeme na prodej a montáž plynových krbů na klíč po celé České republice. Dovážíme krbové vložky na Slovensko a koncové klienty máme i v Německu, Řecku, Španělsku, Chorvatsku nebo Rakousku.

A máte vlastně vůbec čas na své koníčky, máte nějaké?

Smích…. ano, koníčky mám. U mě je to na prvním místě rodina. Ano, zní to jako klišé, ale rodina je pro mě vším. S manželkou hodně aktivně relaxujeme a cestujeme a máme dvě holčičky 2 a 4 roky, to je kapitola sama pro sebe…smích. Nějaký zbylý čas se věnuji malování. To mě vždy velmi bavilo. Ale je pravda, že toho času již mnoho není. Poslední výstavu jsem měl ve Vídni před 7 lety. Ale snažím se najít vždy trochu času i pro sebe.

Co vás žene stále dopředu?

Neustálá a neutuchající zvídavost a otázka proč.

         Richard Raab, majitel Hetvoor Group

  • Nejčtenější

5 způsobů, jak si finančně přilepšit pasivním příjmem

Komerční sdělení Peníze by neměly být náš životní cíl, ale jistě se shodneme na tom, že jsou příjemným průvodcem životem. Ne každý má...

Tisíce firem mohou podle Solární asociace zkrachovat

Komerční sdělení Do solárních elektráren před deseti lety investovaly tisíce malých a středních podniků. Aktuálně projednávaná novela...

Žena, která to umí s penězi

Komerční sdělení Prosadila se ve světě velkých peněz. Ve světě, kde je pro ženu těžké uspět. Vystoupala až na kariérní vrchol a na něm...

Central Group výrazně roste a rozšiřuje svůj pracovní tým

Komerční sdělení Central Group je největší rezidenční stavitel u nás. V Praze vlastní kolem 1,5 milionu m2 brownfieldů a pozemků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Mám sprchu ve spreji!“, zmateně zakřičel. Poté utekl

Komerční sdělení Hádka s policií a útěk do lesů. Po recidivistovi zůstala v autě jen sprcha ve spreji. Sobotní pátrání se protáhlo.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Proč platit víc, když nemusíte

Komerční sdělení Dodavatele elektřiny či plynu mění stovky tisíc domácností ročně. Mohou na tom vydělat, obzvlášť pokud toho svého dosud...

Proč sonda? Bez moderních systémů měření by průmysl zkolaboval

Komerční sdělení Čas jsou peníze a v průmyslu to platí obzvlášť. Časové ztráty i v řádu sekund výrazně snižují celkovou denní produkci....

Bude v ČR kde bydlet? Očekávat můžeme renesanci družstevního bydlení

Komerční sdělení Dostupnost tuzemského bydlení je nedostatečná, jen v Praze chybí cca 20 tisíc bytů, v ostatních krajských městech je...

Central Group výrazně roste a rozšiřuje svůj pracovní tým

Komerční sdělení Central Group je největší rezidenční stavitel u nás. V Praze vlastní kolem 1,5 milionu m2 brownfieldů a pozemků...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...