Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Introvertní workoholický extrovert – tak se popisuje majitel české rodinné firmy s dlouholetou historií HETVOOR DISTRIBUTION s.r.o., Richard Raab. Během několika let se mu podařilo z krajského prodejce vystoupat až do role experta na poli plynových krbů. A rozhodně jeho cesta nekončí. Právě naopak.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér | foto: HETVOOR DISTRIBUTION s.r.o.

Plánoval jste, že budete podnikat?

Rozhodně ne, jsem strojní konstruktér a svou budoucnost jsem po škole viděl úplně někde jinde. Shodou okolností jsem se po revoluci ocitl u otevření první prodejny Gorenje v Olomouci, následovala pozice ředitele obchodního domu Delvita a následně Kauflandu. V supermarketech jsem se naučil tvrdý německý řád zaměřený na maximální efektivitu, a to mi zůstalo dodnes. Zlom přišel v roce 1996, kdy jsem se svou sestrou založil realitní kancelář. Mám rád výzvy, a to se ukázalo i tehdy. Sídlili jsme v domě, který měl pískovcové portály a čím dál víc zákazníků se ptalo, kde se dají sehnat. Tak jsem našel kamenictví v Polsku a začal je dovážet. Jeden klient se potom zeptal, jestli bychom uměli vyrobit i římsu ke krbu. V té době jsem ani pořádně nevěděl, co to krb je (vzpomíná se smíchem). To mě však natolik zaujalo, že jsem se začínal pídit po tom, co krb je a jak funguje.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

To jste ze dne na den začal stavět krby?

To určitě ne. Svou laťku jsem postupně zvyšoval. Krbové obložení jsem po několika úspěšných zakázkách doplnil o montáž celých krbů. Přiznávám, že začátky nebyly vůbec jednoduché a nejednou jsem měl chuť vše vzdát. Zakázky na stavbu se však začaly kupit, a to mě celkem zaujalo. Obrat z prodeje krbů tak převýšil obrat realitní kanceláře a v roce 1998 jsem z realitní kanceláře odešel. To byla ale jiná doba, po krbech byl v České republice neuvěřitelný hlad.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Jak jste se dostal od klasických krbů k plynovým?

Nejprve jsem se soustředil na malé obyčejné krby. Nicméně po čase jsem zjistil, že v našem regionu jsem dosáhl stropu a musím se rozrůst na celorepublikovou firmu. Že nechci jen přeprodávat, ale musím být u zdroje, zastupovat výrobce. Přesunul jsem sídlo společnosti do Prahy a začal hledat zase nové výzvy v oboru – byly to právě plynové krby, které dnes tvoří 75 % veškerého obratu jak v maloobchodní, tak ve velkoobchodní síti. Tenkrát nikdo nevěděl, co to plynový krb je a když za mnou přišel jeden klient s tímto požadavkem, byl jsem sám překvapen, že vůbec něco takového existuje. První zakázku jsem přijal, aniž bych pořádně věděl, o co jde. Rok jsem pak nedělal v podstatě nic jiného, než že jsem studoval plynové krby a jezdil po všech veletrzích v Evropě. Tam mě nejvíce překvapila vizualizace hoření plynu, kdy v první moment jsem myslel, že se dívám na klasický krb, ve kterém hoří dřevo. Nicméně se dá říct, že to byla láska na první dobrou. Dalších dvanáct měsíců pak byl v podstatě ‚hon‘ na nejlepší výrobce, jejichž plynové krby bychom chtěli prodávat a instalovat našim klientům. Ano, i malá česká firma si může vybírat.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Co je to tedy plynový krb?

Víte, on plynový krb není v podstatě krb, ale plynový spotřebič typu C, který má za úkol co nejvěrohodněji znázornit hoření dřeva a dávat teplo. Umění výrobců je hlavně v tom, že přestože plyn hoří modrým plamenem, dokáží docílit oranžového plamene, který známe z klasického krbu na dřevo. Nicméně plynový krb se svými technickými parametry shoduje s krbem (dává teplo), ale jeho hlavní devizou jsou zanedbatelné náklady na provoz a okamžitá reakce bez jakékoli přípravy, čištění, vymetání, nošení dřeva atd. Prostě stačí jen stisknout tlačítko na dálkovém ovladači nebo celý krb řídit pomocí mobilního telefonu. A nákladově jste kolem 3 Kč za hodinu provozu. Odcházíte z domu a v krbu hoří? Nevadí, zmáčknete tlačítko a krb se okamžitě vypne, nebo pomocí vestavěného termostatu naprogramujete celý týden. Variací ovládání je několik desítek.

Současně se snažíme co nejvíce informovat a školit ostatní prodejce, protože k montáži plynových krbů /plynových zařízení typu C/ je bohužel zcela nedostačující živnost kamnářství, protože tato živnost obsahově řeší pouze zařízení na tuhá paliva, ne plynná. Ale to by bylo na delší povídání.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Jaké byly začátky v jednání se zahraničními výrobci?

Rozhodně to nebyla jednoduchá cesta. Po vyslovení, že jsme z České republiky, se některé firmy jasně vyjádřili, že český trh je pro ně zanedbatelný a nezajímavý. Dnes je však situace jiná, a i tyto firmy se snaží dostat na český trh. Informovanost českých zákazníků je nyní velmi dobrá a začínají požadovat plynové krby, a to vyšší střední třídy. My zastupujeme tyto firmy i na Slovensku, a to je již zajímavé i pro ně. A tak vznikla společnost HETVOOR DISTRIBUTION zaměřená na dovoz a prodej převážně plynových krbů a na jejich certifikovanou odbornou montáž.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Z jakých zemí dovážíte?

Zastupujeme několik výrobců převážně z Holandska, Německa, Itálie, Izraele, Lucemburska a USA. Jsme největší dovozce a prodejce plynových krbů do ČR a na Slovensko. Naši hlavní dodavatelé a partneři jsou špičky na celosvětovém trhu s plynovými krby – máme výhradní zastoupení pro lídry v segmentu jako DRU, Global Fires, Dik Geurts, Element4, Ortal, HPC, EcoSmart, Passions Gril, Italkero a další. V Nehvizdech máme největší showroom funkčních plynových krbů v ČR a výborné zázemí celé firmy. Pozice sídla je pro nás velmi dobrá. Sídlíme vedle dálnice D11, přitom 5 minut od NC Černý Most a v dojezdové vzdálenosti na letiště pro zásilky z Izraele a USA. Prostě ideální.

Vyrábíte i vlastní plynové stoly – jak vás to napadlo?

Od dovozu přímo od výrobců je opravdu jen malý krůček k vlastní výrobě, kterou jsem spustil v roce 2019 se zaměřením na luxusní plynové stoly a hořáky. Ve firmě jsme vyvinuli a vyrobili vlastní plynový hořák. Za zmínku jistě stojí designová série se společností Gravelli. Dále vyrábíme luxusní krbové mřížky, a hlavně naše ortogonální revizní dvířka pro řídící jednotky Honeywell a Mertik pro plynové krby, které vyvážíme do Holandska. Ostatně téměř celá naše produkce jde na vývoz.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Chcete se i nadále držet svého původního konceptu rodinné firmy?

Ano. Na začátku jsem měl k ruce jednoho člověka na stavbu, dalšího na obchod, účetnictví dělala máma a ostatní ve volném čase manželka. Ta do naší firmy odmítá přejít natrvalo a nejen proto, že máme dvě malé děti. Podle ní je to zdravý odstup a v mnohém má pravdu, naše rozhovory a život se netočí jen kolem naší firmy (upřesňuje se smíchem). Dnes již koncept rodinné firmy není zcela možný. Vzhledem k velikosti společnosti a objemu zakázek. Ale stále se snažíme fungovat co nejvíce jako rodina.

Jak vaše pracovní nasazení nese manželka?

Moje manželka je jedinou osobou, která mě v určitých momentech i docela krotí. Strašně moc důvěřuji všem od prvního momentu, jsem holt stará škola, která podniká na základě podané ruky. Ona jako aplikovaný matematik musí mít ve všem jasno. Dodnes vlastně nechápe, jak s mým přístupem dokážu vůbec všechno dělat. Vlastně nemám ani blok, vše nosím v hlavě. A je pravdou, že můj pracovní den má obvykle 17 hodin, ale zase jen 5 dnů. Víkendy striktně nepracuji.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

S vaším oborem mi nejde dohromady vaše nová divize klimatizací nebo dobíjecí stanice.

Je to vlastně velmi logická volba – oheň a led jsou svoje protiklady a lidé do svých domů čím dál častěji hledají nejen to pomyslné teplo a klid, ale i chlazení či dobíjení. Opět mě k tomu přivedl jeden ze zákazníků, který měl požadavek zakomponovat do tělesa krbu i klimatizaci. A bylo to právě v době, kdy i já jsem hledal vhodného dodavatele klimatizace k nám domů. Tak jsem se rozhodl prodávat a montovat klimatizace sám a viděl jsem v tom obchodní příležitost. Sice to byl skoro rok učení, školení a certifikace, ale povedlo se. Vznikla divize KLIMAHET DISTRIBUTION s.r.o. Manželka si už ze mě dělá srandu, že až nenajdeme firmu na dveře, tak to bude další sortiment v naší společnosti – ostatně, nikdy neříkej nikdy (smích). No a nová divize Hetavolt se zaměřuje na dodávku a montáž dobíjecích stanic pro elektromobily, výhradně však pro rodinné domy a malé firmy. Je to obor „nabitý“ technologiemi, a to mě opravdu baví. Vše, co dodáváme, dodáváme pro koncové zákazníky v jeden termín montáže, s jedním servisem, jednou zárukou, to je velmi výhodné pro další péči o zařízení, a hlavně vstupní investici. Letos jsme již všechny firmy sloučili pod jedny křídla, Hetvoor Group.

Z nuly expertem na poli plynových krbů – jsem inovatér a provokatér

Kdo jsou tedy vaši klienti?

Jednoduše řečeno koncoví zákazníci, kteří chtějí krb domů, velkoobchodní partneři, krbaři a samostatnou skupinu tvoří developerské projekty (Oaks Nebřenice, Golf resort Hostivař, Nobis Studio Praha). V současnosti se zaměřujeme na prodej a montáž plynových krbů na klíč po celé České republice. Dovážíme krbové vložky na Slovensko a koncové klienty máme i v Německu, Řecku, Španělsku, Chorvatsku nebo Rakousku.

A máte vlastně vůbec čas na své koníčky, máte nějaké?

Smích…. ano, koníčky mám. U mě je to na prvním místě rodina. Ano, zní to jako klišé, ale rodina je pro mě vším. S manželkou hodně aktivně relaxujeme a cestujeme a máme dvě holčičky 2 a 4 roky, to je kapitola sama pro sebe…smích. Nějaký zbylý čas se věnuji malování. To mě vždy velmi bavilo. Ale je pravda, že toho času již mnoho není. Poslední výstavu jsem měl ve Vídni před 7 lety. Ale snažím se najít vždy trochu času i pro sebe.

Co vás žene stále dopředu?

Neustálá a neutuchající zvídavost a otázka proč.

         Richard Raab, majitel Hetvoor Group

  • Nejčtenější

Vdechněte své terase nový život

Komerční sdělení V letních měsících se život z domu přesouvá na terasu. Na dřevěných terasách trávíme v létě většinu volných chvil,...

Plánujete letní výlety? DinoPark je plný zábavy!

Komerční sdělení Zábavní parky plné dinosaurů najdete v Plzni, Praze, Liberci, Vyškově a nedaleko Ostravy. Každý je jiný, ale který je...

Sází celá rodina. Výherce auta z Tutovky o vyhraný vůz málem přišel

Komerční sdělení Tutovku spolu stírají party kamarádů i rodiny a kratochvíle vsadit si a společně se těšit na výhru se dědí i z generace...

Zbavte se skrytých žroutů energie a nevyhazujte peníze

Komerční sdělení Máte doma starou chladničku? Pak nejspíš vyhazujete peníze oknem. Není čas ji vyměnit za novou, moderní a úspornější?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině vyroste Lidl Les

Komerční sdělení Projekt Lidl Les skloubí výsadbu nového lesa s podporou domácích výrobců. Lidl totiž přispěje 1 Kč z nákupu vybraných...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Klasická hudba na netradičních místech, open air se sklenkou v ruce

Komerční sdělení Jste milovníci klasické hudby, jazzu nebo cimbálu? Tak právě pro vás je připraven Hudební festival Znojmo, který začíná...

Absolventi Ekonomiky a managementu jsou připraveni na praxi

Komerční sdělení Studijní program Ekonomika a management existuje na celé řadě soukromých i veřejných vysokých škol. V čem je...

Sází celá rodina. Výherce auta z Tutovky o vyhraný vůz málem přišel

Komerční sdělení Tutovku spolu stírají party kamarádů i rodiny a kratochvíle vsadit si a společně se těšit na výhru se dědí i z generace...

Simple Minds vydají na podzim novou desku, zkraťte si čekání koncertem

Komerční sdělení Skotská skupina Simple Minds ohlásila, že na podzim vydá svou osmnáctou studiovou desku Direction Of The Heart.

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...