Východní partnerství přibližuje šest zemí k Evropské unii

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Státy Východního partnerství představují tradiční obchodně ekonomické partnery České republiky. V roce 1984 směřovalo do států bývalého Sovětského svazu 64 procent exportu tehdejšího Československa.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Představitelé Evropské unie a šesti postsovětských republik pózují na ustavujícím summitu Východního partnerství, který se konal 7. května 2009 v pražském Kongresovém centru. ČTK/Doležal Michal | foto: ČTK

Od té doby význam těchto trhů poklesl, avšak i nyní představují tyto země významného partnera ve vládní strategii diverzifikace exportu mimo země Evropské unie. V těchto zemích mohou čeští podnikatelé stále stavět na dobrém povědomí o českém zboží stejně jako na geografické a kulturní blízkosti.

Speciální přílohu si můžete stáhnout zde.

Mezi hlavní sjednocující trendy v zahraničním obchodě ve členských státech Východního partnerství je možné řadit především skutečnost, že je zde vyšší přítomnost vývozů zboží s vysokou přidanou hodnotou. České firmy často vystupují jako generální dodavatel nebo dodávají různé průmyslové nebo zemědělské komplexy na klíč.

České subjekty jsou v regionu rovněž významnými přímými i nepřímými investory.

Krok za krokem

Důležitým trendem, který státy partnerství spojuje, je nižší kvalita podnikatelského prostředí ve srovnání se západní Evropou. To neznamená, že by v oblasti nebyly podnikatelské příležitosti, ale podmiňuje to větší angažovanost státních institucí při „otevírání dveří“ podnikatelům. Z tohoto trendu vybočuje Gruzie, která se umisťuje na předních příčkách rankingu Doing Business.

Dalším významným trendem je proces ekonomické konvergence účastnických států k tržnímu prostředí EU. Jde o celkové přiblížení legislativních rámců, podnikatelského prostředí či spotřebitelských návyků. Jednotlivé země se tak krok za krokem zapojují do vnitřního trhu unie.

Export táhnou stroje

Nejčastějšími položkami českého vývozu do těchto zemí jsou stroje a dopravní prostředky, dále průmyslové a spotřební zboží, tržní výrobky podle materiálu, chemikálie, potraviny a živá zvířata. V českém vývozu převládají osobní a nákladní automobily, významnou roli hraje letecký sektor nebo odvětví dopravní infrastruktury. Své místo mají také tradiční potravinářské výrobky v čele s pivem a jinými nápoji na sladové bázi.

Co je Východní partnerství

Východní partnerství je projekt iniciovaný Evropskou unií v roce 2009 v rámci evropské politiky sousedství. Jeho cílem je těsnější spolupráce Unie se šesti státy východní Evropy a Kavkazu (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina).

Cílem východního rozměru v rámci Evropské politiky sousedství je dosáhnout významného prohloubení vztahů těchto zemí s Unií. Východní partnerství je odpovědí na zájem výše uvedených šesti států vybudovat užší vztahy s EU.

Základním kamenem Východního partnerství je vytvoření podmínek pro politické sblížení a další hospodářskou integraci mezi EU a jejími šesti partnerskými zeměmi.

Východní partnerství má dvě dimenze – bilaterální a multilaterální. V rámci bilaterálního rozměru Evropská unie jedná s některými zeměmi Východního partnerství o Asociačních dohodách (dohodách o přidružení), o prohloubených a komplexních zónách volného obchodu (DCFTA) či o dohodách o posíleném partnerství a spolupráci. Asociační dohody mají za úkol přinést kromě prohloubení politického a sektorového dialogu s EU právní závazek dané země pracovat na reformách a přiblížení národní a evropské legislativy.

Posílena by měla být též spolupráce v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. DCFTA by měly odstranit většinu omezení vzájemného obchodu.

V některých zemích došlo rovněž k pokroku ve vízové oblasti, konkrétně prostřednictvím jednání o vízové facilitaci (zjednodušení vízového režimu s Unií), případně k dialogu o vízové liberalizaci, tedy v krocích směrem k bezvízovému styku s Unií. Největšího posunu v této oblasti dosáhlo prozatím Moldavsko, Gruzie a následně i Ukrajina.

Multilaterální spolupráce probíhá v rámci čtyř tematických platforem, které zahrnují tematické panely a pod kterými je realizováno několik vlajkových iniciativ:

  • Platforma 1 (Demokracie, dobré vládnutí a stabilita)
  • Platforma 2 (Hospodářská integrace a sbližování s politikami EU)
  • Platforma 3 (Energetická bezpečnost)
  • Platforma 4 (Kontakty mezi lidmi) 

Součástí multilaterální dimenze je mimo jiné obchodní panel, který byl po několika letech obnoven v roce 2017. Tento panel funguje na expertním základě. Jeho cílem je dosáhnout pokroku ve vytváření ekonomické zóny a sblížení s trhem EU, sdílet zkušenosti a osvědčené postupy mezi zeměmi, pomáhat zlepšit podmínky pro obchod a investice v regionu a zlepšit hospodářskou spolupráci mezi EU a účastnickými zeměmi.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Prodávejte špičkové interiérové dveře s franchisou SOLODOOR

Prodávejte špičkové interiérové dveře s franchisou SOLODOOR

Interiérové dveře jsou klíčovou součástí domu či bytu. Hrají funkční i designovou roli. Rekonstrukce i stavby...

Středoevropská konference o potravinovém odpadu

Středoevropská konference o potravinovém odpadu

Jsme na dobré cestě v boji proti plýtvání potravinami. Společnost Tesco uspořádala se svými partnery již 4. ročník...

Huawei P30 Lite se 48Mpx fotoaparátem překračuje vnímání reality

Huawei P30 Lite se 48Mpx fotoaparátem překračuje vnímání reality

Ještě nedávno si málokdo dokázal představit, že mobilem pořídíme tak dokonalé fotky, jako je tomu dnes. Co ale netušil...

Najdete na iDNES.cz