Vlčí máky jsou po celém světě často využívaným symbolem ve vojenské historii. Ve spojení s válečnými veterány se však poprvé začaly používat až po první světové válce, kdy se tyto rostliny začaly objevovat na polích belgických Flander. Toto místo bylo jedním z nejkrvavějších bojišť konfliktu, a vlčí mák se tak stal symbolem obětí padlých vojáků, ale i odvahy a odhodlání všech, kteří bojují za svobodu.
V České republice tento symbol není neznámý, avšak dlouho chyběla jeho oficiální podoba. Tento nedostatek se rozhodlo napravit Ministerstvo obrany ČR pod vedením ministryně Jany Černochové (ODS). Ve spolupráci s populárním kreslířem Štěpánem Marešem tak vznikla oficiální podoba Vlčího máku České republiky, který se v nadcházejících letech stane rozpoznatelnou a trvalou připomínkou odvahy a obětí všech válečných veteránů.
Jana Černochová spojila své působení na Ministerstvu obrany s výraznou reformou péče o válečné veterány, přičemž Vlčí mák České republiky je symbolickým ztělesněním těchto snah. Ministryně zdůrazňuje, že je důležité projevovat veteránům úctu a podporu. „Vlčí mák České republiky není jen symbolem vzpomínek, ale i konkrétní pomocí. Pořízením tohoto symbolu všichni vyjadřujeme úctu a podporu našim hrdinům a pomáháme těm, kteří to potřebují. Připojte se k nám, připněte si vlčí mák a přispějte tak na pomoc vojákům, válečným veteránům a jejich nejbližším díky projektu Vojenského fondu solidarity,“ vyzývá ministryně veřejnost k aktivnímu zapojení.
Spolu s představením Vlčího máku České republiky Ministerstvo obrany ČR zahájilo kampaň a charitativní sbírku s názvem „Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány“ ve prospěch Vojenského fondu solidarity, který realizuje resort obrany ve spolupráci s Charitou Česká republika. Ta vyvrcholí 11. listopadu při příležitosti oslav Dne válečných veteránů. Každý, kdo si pořídí některou z variant vlčího máku, přispěje na pomoc válečným veteránům, vojákům a jejich rodinám prostřednictvím Vojenského fondu solidarity. Sto procent z výtěžku poputuje na konkrétní formy pomoci, například na financování léčby zraněných veteránů, pořízení kompenzačních pomůcek nebo přestavbu bydlení pro tělesně postižené.
Vojenský fond solidarity funguje již od roku 2015 a v úzké spolupráci Ministerstva obrany ČR s Charitou Česká republika pomohl již 91 lidem a rozdělil téměř 25 milionů korun. Tento transparentní projekt podporuje nejen zraněné vojáky, ale i válečné veterány bojující s vážnými nemocemi či ty, kteří se ocitli ve složitých životních situacích.
Vlčí mák České republiky je k dispozici ve třech variantách:
- Klasická verze: Vyrobena z odolného papíru o gramáži 250 g s vyraženým vročením. Tento formát byl zvolen kvůli své ekologičnosti a odolnosti, což jsou výhody oproti dřívější látkové verzi.
- Limitovaná edice: Vyrobena státním podnikem LOM PRAHA ve spolupráci s dalšími státními podniky – VTÚ, VLS, VVÚ a VOP pomocí moderní technologie 3D tisku. Jedná se o vlčí mák s příběhem, neboť je koncipován jako stavebnice a pomáhali jej skládat samotní váleční veteráni. Každý z nich vtiskl do „svých“ vlčích máků svůj jedinečný, osobní příběh.
- Digitální verze (DiGiMÁK): Virtuální verze vlčího máku, ztvárněná jako zlatá mince s vyraženým motivem. Zájemci si ji mohou od 29. října pořídit na webu digimak.cz, přidat k ní osobní věnování a sdílet ji na svých sociálních sítích.
Pokud se chcete přidat, vyjádřit svou úctu a podporu našim válečným veteránům, neměli byste od 29. října do 11. listopadu zapomenout pořídit si některou z verzí Vlčího máku České republiky a s hrdostí ji prezentovat. Fyzické verze, jak standardní, tak limitovaná, budou k dostání u vojáků v ulicích českých měst a obcí, kde je na některých místech podpoří i Česká obec Sokolská, Československá obec legionářská a váleční veteráni již mimo aktivní službu, popř. budou k dostání na stálých místech. Zatímco virtuální verzi, tzv. DiGiMÁK je možné si pořídit od prvního dne zahájení sbírky na webu digimak.cz.