Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i květin

  0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Práce na zahradě na jaře je po zimě velmi náročná. Sluneční paprsky už probouzejí přírodu i milovníky zahradničení a je nejvyšší čas připravit se na další sezónu. Kromě pěstování zeleniny, bylinek či květin je v oblibě také výsadba ovocných stromů. Co nabízí zahradnictví Chovanec Lipník nad Bečvou?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i květin | foto: zahradnictví Chovanec

Výsadba ovocných stromů: Lipnická švestka

Novější odrůda lipnické švestky je charakteristická neuvěřitelně vysokou cukernatostí a vynikající chutí. Plody střední velikosti jsou šťavnaté, velmi sladké a aromatické. Dužina je dobře odlučitelná od pecky. Cukernatost naměřená refraktometrem dosahuje u běžně zralých plodů přes 30° BRIX, plné zralé plody měly až 37,5° BRIX (odhadem 2,5 dílku nad stupnici refraktometru). Část plodů zůstává na stromě a dochází k jejich sesychání a ke zvyšování cukernatosti.

Plody lipnické švestky jsou vhodné pro kuchyňské zpracování, především k sušení. Skvěle je ale uplatníte i na marmelády, povidla, mražení či zavařování. Nejlépe však zralé švestky poslouží na výrobu tradiční slivovičky. Výtěžnost plodů lipnické švestky je podstatně vyšší (téměř dvojnásobná) než u jiných odrůd. Od r. 2011 do roku 2019 se pohyboval průměr od 14,40 až do 19 litrů slivovice na 100 kg sklizených a zpracovaných plodů.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Lipnická švestka patří mezi středně rané až rané odrůdy, v Lipníku nad Bečvou dozrává první týden v srpnu. Plody dozrávají postupně a sklizeň může trvat až tři týdny. I plně nezralé plody jsou chutné a sladké, zralé plody s vysokou cukernatostí lehce změknou a jdou velmi dobře utrhnout. Švestky jsou střední velikosti oválného tvaru s klasickou rýhou. Hmotnost plodů dosahuje 25 – 40 g. Dužina plodu je zelená až žlutozelená, po plném vyzrání až do oranžova. Stromy rostou volně, mají široké koruny, jsou řídké a vzdušné, ideální k plnému vyzrávání plodů. Větve jsou pružné a nerostou v ostrém úhlu k terminálu stromu. Nedochází tak vůbec (nebo jen výjimečně) k lámání větví pod váhou plodů.

Stromy lipnické švestky vyžadují minimální řez, naopak nesnášejí hluboký řez, který se praktikuje zpravidla ve velkovýrobě. Dvanáctileté stromky mají průměr koruny 4-5 m. Odolnost odrůdy k šarce švestek je velmi vysoká. Za víc než 15 let pěstování nemá ani jeden strom žádný klon viru šarky švestek. Stromy jsou pravidelně na tuto chorobu testovány. Plodnost lipnické švestky je hojná a stromy plodí pravidelně. Nedochází k rozlámání stromů vlivem vysoké plodnosti ani k odpočívání stromů, při kterém neplodí. Lipnická švestka je samosprašná a je dobrým opylovačem k jiným odrůdám. Nutný je však, jako u většiny odrůd švestek, postřik proti pilatce švestkové přípravkem Mospilan. Zpravidla při dokvétání stromů, kdy už není nebezpečí ohrožení včel. Nejlepší je postřik aplikovat navečer nebo brzy ráno, kdy včely nelétají. Více o lipnické švestce se dozvíte na stránkách zahradnictví Chovanec.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Fólie na fóliovníky Ginegar

Již 25 let používáme a nabízíme fólii na fóliovníky nejvyšší kvality s dlouhou životností k pěstování zeleniny. Jedná se o dva druhy fólie, obě jsou třívrstvé a velmi pevné s vysokou propustností světla až 88%. První vrstva chrání folii před UV zářením. Prostřední vrstva zabraňuje tepelnému vyzařování, a to především na jaře. Třetí vnitřní vrstva eliminuje tvorbu kapek, takže vysrážená voda teče jako po skle a nekape na mladé rostlinky. Po skončení životnosti většinou praskne na dva nebo více kusů – nerozpadne se na několik malých kousků jako levné folie, které tak zaneřádí plastem celou zahradu.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Čirá folie mírně rozptyluje světlo, nedochází tak k popálení rostlin v letních měsících, jako je tomu například u skla, a není třeba ani zastiňovat. Přestože je před UV zářením stabilizovaná, toto záření propouští, pletiva zeleniny jsou proto pevnější a rostliny vitálnější. Vrstva proti tepelnému vyzařování vylepšuje tepelný režim v noci a nad ránem, kdy hrozí přízemní mrazíky. Pod touto fólií můžou rostliny odolat až do -3°C. Vnitřní vrstva zase zabrání, aby na mladé rostliny nepadala mrznoucí vysrážená voda a nepoškodila je.

Modrá folie byla původně vyvinuta pro subtropické oblasti. Jako jediní ji dovážíme do Evropy. Po 20 letech pěstování máme my i naši zákazníci s touto fólií ty nejlepší zkušenosti. Především u rajčat a paprik eliminuje problémy s opylováním při těch nejteplejších dnech v roce. Rostliny přijímají a zužitkují při fotosyntéze nejvíce modré a červené světlo a změnou barvy světla zůstane méně na přeměnu v tepelné infračervené záření. Fóliovníky se tak méně přehřívají a nemusí se ani stínit. Modrá barva odpuzuje hmyz, takže i množství nezvaných hostů na vypěstované úrodě je menší.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Oba druhy fólie jsou pevné a pružné, síla fólie je 150 mikronů, při poškození se dále netrhá. Fólii velmi snadno spojíme svářením žehličkou přes pečicí papír.

  • Prokázaná životnost je 10 - 12 let. Jsou však šikovní pěstitelé, kteří ji měli 17 - 20 let.
  • Bezkonkurenční cena čiré folie 30Kč/m2 a modré folie 33 Kč/m².
  • Písemná záruka 5 let!

Originální kamčatské borůvky®

Dali jsme zimolezům jméno. Když jsme začali šlechtit před více než třiceti lety novou ovocnou dřevinu s nejranějšími plody na zahrádce, mnoho zákazníků se bálo jedovatosti plodů, protože zimolezy mají plody jedovaté. A protože plody od nás chutnaly jako borůvky a druhové označení je kamtchatika, začali jsme tento název používat jako obchodní název pro naše výpěstky. Bohužel dnes je někdy možné pod názvem Kamčatské borůvky koupit i sazenice s výrazně hořkými plody. Dokonce i jiného druhu Lonicera edulis - jedlý, jedlé plody sice jsou, ale vysvětlit dětem, že jsou hořké, jde těžce. Většina prodejců ovšem tyto vlastnosti úspěšně zakrývá.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Na pěstování nejsou Kamčatské borůvky® náročné, rostou v jakékoliv půdě, vyžadují dostatek světla, živin a hlavně vody. Plody dozrávají již počátkem května jako bezkonkurenčně nejranější ovoce na zahrádce. V době růstu plodů a dozrávání zaléváme 2x až 3x týdně, bohatě se nám za to odvděčí. Po sklizni, přibližně koncem května, již zalévat nemusíme. Keře končí vegetaci a mnohdy jim už od července hnědnou a opadávají listy. Není to žádná nemoc, ale přirozený vývoj, protože vegetace na Kamčatce je podstatně kratší než u nás. Máme v nabídce 4 odrůdy, v loňském roce jsme uvedli do prodeje novou odrůdu Blue king s plody délky až 5 cm! To už je pro sběr a mlsání pořádný kousek. Více o Kamčatských borůvkách se dočtete na stránkách zahradnictví Chovanec.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Okrasné venkovní Ibišky

Venkovní ibišky jsou někdy označované jako ibišky bahenní nebo moscheutos. U mnoha nových odrůd jsou šlechtěním přimíchány i jiné druhy za účelem získání lepších vlastností a barev květů.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Venkovní ibišky jsou pravé klenoty každé zahrady. Obrovské květy, které dosahují u některých odrůd v průměru i 30 cm, přitahují pozornost každé návštěvy či kolemjdoucích. Již víc než 20 let se snažíme vyšlechtit odrůdy v našich podmínkách tak, aby bylo pěstování těchto nádherných rostlin možné na každé zahrádce. V naší nabídce je více než 10 odrůd v různých barevných variantách. Ibišky vyžadují to nejteplejší a nejsvětlejší místo na zahradě. Odvděčí se vám svou krásou a majestátností.

Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...
Venkovní ibišek, švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i...

Venkovní ibišky jsou vytrvalé byliny, které každoročně v květnu vyrážejí ze země nové lodyhy. Na těch od počátku srpna (popřípadě později) kvetou velké květy. Květenství trvá asi měsíc a velmi jej ovlivní nadmořská výška a venkovní teploty. Jsou to snad nejkrásnější květy vrcholícího léta. Při vyšších letních teplotách je vhodná zálivka. Na zimu prosypeme 20 cm silnou vrstvou listí, v březnu pak listí odstraníme, pohnojíme a těšíme se na nádherné květy.

Zahradnictví Chovanec, www.chovanec.cz

  • Nejčtenější

Krize nesmí zabrzdit nový stavební zákon. Ten přinese státu miliardy

Řešení současné zdravotní krize si vyžádá stovky miliard korun a česká ekonomika může propadnout o více než 10 procent....

Ochrana pokožky za všech okolností? Ptáme se Lenky Průšové

Lenka Průšová je hodnotitelkou bezpečnosti kosmetiky. Kosmetické produkty, které hodnotí a tedy i vpouští na trh EU,...

Práce? Sport? Bez roušky těžko. České řešení na Rouškyonline.cz

Špatně se vám dýchá s rouškou, ale nechcete se vzdát svých sportovních aktivit? Nebo s rouškou musíte být celý den v...

Vozy ŠKODA jsou nyní k dispozici online

Na nabídku nových i ojetých vozů prostřednictvím internetu a sociálních sítí jsme všichni zvyklí, ale že budeme řešit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chraňte sebe i ostatní stylově

V době, ve které žijeme, začínáme přemýšlet o věcech, které jsou skutečně důležité. Na přechod do normálu, na který...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Chraňte sebe i ostatní stylově

V době, ve které žijeme, začínáme přemýšlet o věcech, které jsou skutečně důležité. Na přechod do normálu, na který...

Kempy Beskydy: rodinný kemp Camping Rožnov se proměnil k nepoznání

Málokde byste v Beskydech hledali modernější a útulnější kemp, než je Camping Rožnov. Tento kemp si prošel během pěti...

Jak na to - vlasec

Vlasec, který propojí rybáře s jeho trofejí, je jedním z nejdůležitějších prvků rybářského vybavení. Návnada nebo háček...

Po celém světě můžete najít dopravníkové systémy české firmy T M T

Firma T M T spol. s r.o. Chrudim již řadu let úspěšně projektuje/konstruuje, vyrábí a dodává vysoce sofistikované...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...