Doporučujeme

Klimatolog Hans Joachim Schellnhuber

Klimatolog Hans Joachim Schellnhuber | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Praze vystoupí klimatolog, který radil papeži i Merkelové

Česko navštíví přední světový klimatolog Hans Joachim Schellnhuber, dlouholetý člen oceněný Nobelovou cenou míru Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC a zakladatel Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu. Na prestižním mezinárodním kulatém stolu vystoupí již 5. dubna.

Profesor Schellnhuber bude klíčovým přednášejícím u prestižního mezinárodního kulatého stolu s názvem Nová energie Česka, který pořádá Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Institutem pro investice a inovace.

Hans Joachim (“John”) Schellnhuber je považován za jednoho z předních světových klimatologů a fyziků atmosféry. Je také člen Německého poradního sboru pro globální změnu a držitelem Ceny za životní prostředí v Německu (2007), Ceny Volvo pro životní prostředí (2011) a Ceny Blue Planet (2017). Jeho práci ocenila také britská královna Alžběta II.

Klíčová část práce profesora Schellnhubera je zjištění, že bezpečná míra oteplení planety může dosáhnout zvýšení maximálně o 2 °C od počátku průmyslové revoluce. Světové veřejnosti tento závěr představil v roce 1995 a od té doby se stal nedílnou součástí odborných i politických diskusí o změně klimatu. Neméně významným Schellnhuberovým příspěvkem do klimatologie je takzvaný uhlíkový rozpočet. Jde o celkové množství gigatun (miliard tun) oxidu uhličitého, jež lidstvo může do atmosféry vypustit, aby se vyvarovalo právě oteplení o 2 °C.

Profesor Schellnhuber působí také jako dlouholetý člen Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC pod záštitou OSN, v roce 2007 oceněného Nobelovou cenou míru. Panel, který vznikl v roce 1990 se sídlem v Ženevě, sdružuje tisíce odborníků z celého světa. Ti od roku 1990 každých pět až šest let bez nároku na honorář zveřejňují souhrnnou vědeckou zprávu o aktuálních vědeckých poznatcích o změně klimatu a jejích dopadech. Shrnutí poslední souhrnné zprávy je dostupné také v českém překladu na stránkách Ministerstva životního prostředí.

Hlas, kterému naslouchají političtí lídři

V otázkách změny klimatu radil profesor Schellnhuber německé kancléřce Angele Merkelové, předsedovi Evropské komise Josému Manueli Barrosovi, prezidentovi Světové banky Jim Yong Kima či papeži Františkovi. Právě s papežem spolupracoval jako odborný garant na vzniku encykliky Laudato Si věnované ochraně životního prostředí.

Německý profesor očekává, že politici převezmou otěže od vědců a stanou se skutečnými tahouny řešení boje proti změnám klimatu. „Role vědy o klimatu je dodávat na stůl fakta, pojmenovávat problémy a určovat možnosti vhodných řešení. Naopak úkolem politiků je mobilizovat vůli občanů tak, aby se mohla přijímat rozhodnutí opřená o vědecké poznatky. Potřebujeme klimatického Gándhího,“ nechal se před časem slyšet.

Profesor Schellnhuber je známý rovněž svým veřejným angažováním. Zdůrazňuje, že je placen z peněz daňových poplatníků a jeho povinností je proto varovat na základě jeho nejlepšího vědeckého vědomí a svědomí veřejnost a občany před hrozbami, které změna klimatu přináší.

S těmi, kdo nepřijímají vědecké teorie a závěry, příliš trpělivosti nemá: „Je to podobné jako s lidmi, kteří odmítají Darwinovu evoluční teorii slovy. Pro takové lidi to jen teorie, a ta podle nich nemůže a nesmí být pravdivá! Těžko je přesvědčíte znalostmi a poznatky z biologie.“

Klimatolog Hans Joachim Schellnhuber

Klimatolog Hans Joachim Schellnhuber

Akademik tělem i duší

Během své akademické dráhy Schellnhuber založil a poté déle než čtvrt století vedl renomované vědecké pracoviště Postupimský institut pro výzkum změny klimatu (PIK – Potsdam Institute for Climate Impact Research). Loni na podzim odešel do důchodu a ve „svém“ institutu nadále působí jako emeritní ředitel. Zůstává také profesorem teoretické fyziky na univerzitě v německé Postupimi a v americkém Santa Fe Institute. Zároveň je vědeckým členem prestižního stockholmského centra pro studium resilience (odolnosti) Stockholm Resilience Centre. Jeho zakladatel Johann Rockström, přední světový odborník na udržitelnost, je jedním ze dvou nástupců Schellnhubera v ředitelské pozici PIK.

Nová energie Česka

Mezinárodního kulatý stůl se zaměří na debatu o impulsech, které mohou posunout vpřed naši ekonomiku a současně nás zbavit závislosti na fosilních palivech, zvýšit energetickou nezávislost domácností, podniků, měst a obcí. Česko se svou tradicí strojírenského průmyslu, skvělými inženýry a kvalifikovanými dělníky má velmi dobrou pozici vytěžit z proměny energetiky maximum.

Vedle profesora Schellnhubera na akci vystoupí další zahraniční hosté: Thomas Jorberg, výkonný ředitel GLS Bank, který představí myšlenku etického bankovnictví a Andreas Piontek, energetický expert z Evropské investiční banky, který se bude věnovat tématu podpory pro přechod na klimaticky neutrální ekonomiku. Pozice domácích mluvčích budou vedle Martina Sedláka a Tomáše Buzrly ze Svazu moderní energetiky reprezentovat Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie Skupiny ČEZ, člen představenstva ČEZ, a. s., Petr Hutla, člen představenstva ČSOB, a. s., který od února 2018 zastává pozici vrchního ředitele zodpovědného za oblast Řízení úvěrů, ČMSS, Právní oblast i CSR Skupiny ČSOB, Fady Al-Kheir, ředitel pro strategii společnosti Energon Holding a. s., a Tomáš Hadžega, ředitel Úseku exportního financování České exportní banky (ČEB).

Registrace

Debata se koná 5. dubna v Kotelně Karlín. Pokud máte o akci zájem, kontaktujte nás na emailu kancelar@modernienergetika.cz. Do předmětu uveďte název akce Nová energie Česka a do těla emailu společnost a kontakt na sebe včetně souhlasu se zpracováním vašich osobních údajů. Bez předchozí registrace nebude umožněn vstup.

Více informací na: https://www.modernienergetika.cz/akce/mezinarodni-kulaty-stul-nova-energie-ceska/

Zdroj:www.obnovitelne.cz