Součástí výstavy jsou i jím inspirované tvůrčí výstupy studentek a studentů všech ročníků ateliéru Design obuvi Fakulty multimediálních komunikací zlínské Univerzity Tomáše Bati. Etnografický ústav MZM dlouhodobě rozvíjí koncept nazvaný Tradice a design, v jehož pojetí muzeum uchovává doklady lokální a národní paměti, zároveň je však také institucí, jejíž fondy slouží coby inspirační zdroj a východisko pro rozvoj současné kultury, designérskou tvorbu nevyjímaje. Tato kritéria naplňuje právě výstavní projekt „Boty. Odraz tradice,“ během kterého studenti a studentky FMK UTB čerpali inspiraci při práci s konkrétními sbírkovými předměty EÚ MZM.
„Zda se budou inspirovat materiálem, formou, způsobem řemeslného zpracování, výzdobnými prvky, příběhem nositele či celkovým dojmem z muzejního objektu bylo zcela ponecháno na mladých designérech. Jediné pevné zadání znělo: vytvořit celý nositelný pár obuvi ve vlastním velikostním čísle autora, aby mohl boty sám otestovat,“ vysvětluje kurátorka výstavy, etnografka Mgr. Gabriela Rožková z MZM.
„Na začátku bylo z fondu obuvi EÚ MZM vytipováno na čtyřicet párů. Výběr byl realizován tak, aby nabízel mužské, ženské i dětské boty ze souboru tradiční i dobové módní obuvi. Kritériem při výběru inspiračního portfolia byla také regionální, materiálová, střihová a technologická rozmanitost,“ pokračuje Rožková. Na kolekci pracovali mladí designéři a designérky mezi třemi až šesti měsíci, výsledkem jsou různorodá pojetí bot od minimalistických nazouváků až po vysokou efektně šněrovanou obuv.
„Různorodost zvolených muzejních předloh i následných designérských realizací nám neumožnila řadit exponáty chronologicky či typologicky, proto jsme se rozhodli, že prostor výstavy bude v jedné části ztvárněn jako situace, které se fiktivní nositelé vystavované obuvi, tradiční i designové, mohli či mohou účastnit. Touto dějovou linkou se stala hodová zábava,“ popisuje spoluautorka výstavy Lucie Trejtnarová z UTB ve Zlíně. Organizačním kritériem druhé části výstavy je vztah mezi inspiračním zdrojem, tj. předmětem z fondu EÚ MZM, a konkrétní realizací studenta ateliéru Design obuvi. Vystavené předměty jsou doplněny o informace přibližující proces vzniku nové obuvi, její cestu od inspirace a návrhu až ke konkrétní realizaci, nechybí ani údaje k obuvi historické.
„Projekt je přínosným počinem pro obě participující strany. Muzeu přináší možnost nových přístupů k výstavním realizacím, které jsou pak atraktivnější pro širší spektrum návštěvníků, studentům a designérům zase umožňuje prezentovat nabyté znalosti a dovednosti,“ vyzdvihuje význam spolupráce generální ředitel MZM Mgr. Jiří Mitáček, Ph.D.
Přáním autorů je, aby výstava poskytla návštěvníkům pohled na obuv jako na dílo, které může být nástrojem kulturního vyjádření a současně odrážet dlouhou historii jeho řemeslné výroby. Zdůrazňuje důležitost zachování obuvnických tradic u nás, a zároveň oslavuje inovace v designu, které obohacují a posouvají kupředu tento tradiční průmysl. Výstavní projekt je platformou pro dialog mezi minulostí a současností, který zdůrazňuje spojitost mezi tradicí a aktuálním designem.