V tomto článku si popíšeme možnosti využívání dešťové vody a uvedeme výhody a nevýhody jednotlivých řešení. Variant využití dešťové vody je hned několik. V první řadě jsou to určitě již zmíněné podzemní akumulační nádrže na dešťovou vodu, dále pak nadzemní nádrže anebo vsakovací objekty.
Podzemní nádrže
Podzemní nádrže na dešťovou vodu mají celou řadu výhod. Jedná se o komplexní řešení a dešťovou vodu je možné využít nejen na zálivku zahrady, ale také třeba na splachování záchodu v domě. Tím, že je voda uskladněna pod zemí, kde je stálá teplota a tma, voda se v nádrži téměř nekazí. Při správné instalaci je životnost nádrže prakticky neomezená. Přesto je dobré nádrž alespoň jednou za dva roky vyčistit, abyste zajistili dlouhodobou kvalitu vody. Častější údržbu vyžaduje nátokový filtr. Je třeba jej vyndat z filtrační šachty nebo z nádrže a vystříkat z něj hadicí zbytky listí, větviček, mechu a podobných nečistot. Jak často filtr čistit záleží především na ročním období a hlavně na čistotě střešní krytiny a přítomnosti okolních stromů.
Nevýhodou podzemní nádrže může být vysoká počáteční investice nebo poměrně velký stavební zásah do zahradní plochy. Pokud se však pro toto řešení rozhodnete, budete mít hospodaření s dešťovou vodou jednou pro vždy vyřešené. Na trhu se objevuje celá řada výhodných kompletních sestav pro využití dešťové vody jak v domě, tak na zahradě.
Průběh instalace akumulační podzemní nádrže Li-Lo 7500 l s filtrační šachtou DN 400
Nadzemní nádrže
Pokud nechcete z jakéhokoli důvodu využít podzemní nádrž, ale přesto byste rádi dešťovou vodu využívali, nabízí se řešení v podobě různých nadzemních nádrží a sudů na dešťovou vodu. Jednoduchá instalace, kterou zvládnete bez problému svépomocí či nízké počáteční náklady mohou být základními výhodami tohoto řešení.
Vodu z nadzemních nádrží už však nevyužijete v domě. Voda se může vlivem slunečního záření v nádrži kazit a na zimu je lepší nádrž uskladnit, aby ji neponičil mráz.
Vsakovací objekty
Pokud není prioritou dešťovou vodu dále využívat, ale nechcete mít vodu z okapů svedenou přímo na trávník nebo do kanalizace, řešením jsou vsakovací objekty. Vsakovací objekt může být vytvořen ze štěrku nebo ze vsakovacích bloků či tunelů. Vsakovací objekt zachytí přívalový déšť a vodu postupně vsákne do půdy, takže voda zůstane v krajině. Vsakovací objekty se též využívají jako přepad k podzemním nádržím na dešťovou vodu.
Dotační program Dešťovka
Na podzemní nádrže od 2000 l lze žádat u Státního fondu životního prostředí o dotaci. Pro získání dotace u novostaveb je třeba využít dešťovou vodu na splachování WC. U stávajících objektů je možné žádat o dotaci i pouze na zálivku zahrady.
Pokud Vám není naše krajina lhostejná a chcete dešťovou vodu efektivně využít, věříme, že si z možných řešení vyberete. Pokud byste chtěli vámi zvolené řešení konzultovat, neváhejte se na nás obrátit na kontaktech níže. Rádi vám s využitím dešťové vody poradíme.
Aquanix s.r.o.Na Folimance 2155/15 |