Historické skvosty, které obdivuje celý svět
Areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovský hřbitov – to jsou třebíčské památky UNESCO. Propojuje je naučná stezka Po stopách opatů a rabínů, která odhaluje příběhy ze života obou náboženských komunit. Za návštěvu rozhodně stojí Zadní synagoga z roku 1669. Její interiér zdobí výmalba z počátku 18. století, která se řadí k nejkrásnějším barokním výmalbám na Moravě. Vedle můžete zavítat do Domu Seligmanna Bauera, který je expozicí židovského bydlení mezi válkami, a pokračovat můžete do některé z příjemných kaváren v židovské čtvrti. Tady ochutnáte kvalitní kávu, domácí zákusky nebo židovské cukroví.
Bazilika sv. Prokopa patří ke skvostům středověkého stavitelství. Nejen odborníci ocení nástěnné malby v opatské kapli, románskou rozetu s původní desetidílnou kamennou kružbou nebo výjimečnou kryptu, jejíž klenbu podpírá padesát sloupů.
Kromě baziliky v areálu můžete navštívit Valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, zámeckou ledovnu, bylinkovou zahrádku, zámecký příkop a interaktivní expozici Cesty časem, kde si užijí zábavu děti i dospělí.
Tajemnou atmosféru zažijete na třebíčském židovském hřbitově. Ten je jedním z největších a nejlépe zachovalých židovských hřbitovů v České republice. Informační centrum Zadní synagoga svým návštěvníkům nabízí prohlídky židovské čtvrti s průvodcem.
Zavítejte do unikátních expozic
Ráj pro děti, které si mohou vše vyzkoušet, i pro rodiče.
Interaktivní expozice Cesty časem, kterou najdete v Předzámčí v areálu zámku, vás přenese do středověku. Malí neposedové se promění v tovaryše a zaučí se v tradičních řemeslech. Zkusí si nasázet chleba do pece nebo mlít obilí na žernovu.
Jak vypadalo město v době raného a vrcholného středověku se dozvíte ve stálé expozici archeologických nálezů z Karlova náměstí pojmenované Zmizelá Třebíč. Čtyři sály plné exponátů zvou celoročně k návštěvě v Předzámčí.
V Třebíč najdete také jediný větrný mlýn u nás, který využíval energii větru na drcení kůry. Zchátralou stavbu město zrekonstruovalo v roce 2020. Uvnitř se seznámíte s řemesly koželužnictvím i obuvnictvím, dozvíte se zajímavosti o mletí třísla a poznáte příběh posledních nájemníků. Třebíčský větrný mlýn - Větrník | VětrnýMlýnTřebíč.cz
Poznejte zachránce dětí i světoznámého malíře
Dlouho se o něm nevědělo. Teď už o něm ví celý svět. Třebíčský rodák Antonín Kalina zachránil stovky židovských dětí vězněných za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald. V židovské čtvrti ho připomíná expozice Děti Antonína Kaliny, která se vám zapíše hluboko do mysli i do srdce. Ústředním exponátem je kovaný strom života s listy a jmény 860 zachráněných dětí.
Více informací naleznete Oficiální web věnovaný třebíčské expozici | AntonínKalina.cz.
S Třebíčí je spjat i významný malíř František Mertl, uměleckým jménem Franta. Rodnému městu daroval díla, která tvoří průřez jeho celoživotní tvorbou. Galerii FRANTA můžete navštívit v Národním domě na Karlově náměstí.
Malou ochutnávku najdete na oficiálních stránkách expozice-franta.cz.
Využijte Třebíč na maximum
Jedinečný pohled na město na vás čeká z ochozu městské věže při kostele sv. Martina, která původně vznikla jako součást městského opevňovacího systému. Čas tu odpočítávají jedny z největších historických hodin v Česku. Z věže uvidíte zrevitalizované Karlovo náměstí – jedno z největších náměstí u nás, které zdobí například Malovaný dům se sgrafitovou fasádou a kde sídlí galerie. Minout byste neměli ani Černý dům, budovu radnice nebo Národní dům, kde se nachází zázemí pro turisty a cyklisty TouristPoint a Expozice Franta, kterou jistě ocení milovníci moderního umění.
TIP na výlet
Na Třebíč shlédnete z nedaleké rozhledny na Pekelném kopci. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti uvidíte vrcholky Alp.
Pro více zajímavostí a tipů na výlety doporučujeme navštívit www.visittrebic.eu.