Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

SYNER: Z rodinné firmy mezi tuzemskou stavební špičku

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Stavebně-inženýrská společnost SYNER v letošním roce slaví 30 let na trhu. Patří mezi nejvýznamnější subjekty ve stavebnictví, je expertem v oblasti výstavby sportovních staveb a průmyslových areálů. Ředitele SYNER Roberta Špotta jsme přiměli ohlédnout se za historií a nechali nastínit další plány.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jedním z posledních dokončených projektů je moderní STAGES HOTEL Prague v sousedství O2 areny

V letošním roce oslavíte 30 let na stavebním trhu. Není moc jiných společností, které mají takto dlouhou historii, jaká je ta vaše?

Za zdůraznění stojí, že společnost SYNER vznikla skutečně na „zelené louce“, bez účasti na jakékoliv formě privatizace. Založili ji a od začátku za firmou stojí pánové Petr Syrovátko a Ing. Jiří Urban, dnes v pozicích akcionářů mateřského SYNER Group. V roce 1991 to pro ně navíc byla první podnikatelská zkušenost a díky kombinaci faktorů, že oba pocházeli ze stavařských rodin a že firmy a lidé toužili po „novém a vlastním“, se jim postupem času podařilo vybudovat společnost s profesionálním vedením, špičkovým know-how, která velice rychle překročila stín rodinné firmy a zkusila si i zahraniční angažmá. SYNER však vždy věděl, kde je doma, a přestože prošel různými vývojovými etapami, standardizací procesů a implementováním korporátních prvků, ponechal si rodinnou atmosféru.

Jednatel SYNER JUDr. Robert Špott, MBA

Jednatel SYNER JUDr. Robert Špott, MBA

Co si pod tímto označením představujete?

Věřím, že naši zaměstnanci cítí, jak jsou pro firemní rodinu důležití a potřební, ale také to, že se o ně dokážeme postarat a pomoci jim, a to i s nepracovními starostmi. Vedle pracovních aktivit se umíme potkat i ve volném čase a ke zdravému klimatu patří teambuildingy a různé firemní večírky, golfové turnaje a další eventy, byť od loňského roku za covidových omezení jsme i my museli některé události odložit.

Zpátky k začátkům firmy. Kde vidíte klíč k úspěchu?

Majitelé SYNER své podnikatelské začátky definují takto: našim kapitálem byla chuť měnit svět, energie čišící z mládí, odvaha uchopit příležitost, vůle překonávat počáteční překážky a neskutečná touha zkusit nádhernou stavařinu dělat sami pro sebe a lépe. K tomu velkou roli sehrál „čich na lidi“, ve firmě stále máme kolegy, kteří to s námi táhnou i přes čtvrt století. Myslím, že schopnost najít si správné lidi a vhodně poskládat týmy jsme si zachovali.

Vy sám společnosti šéfujete už 13 let. Je tato odpovědnost vždy povznášející, nebo i svazující?

Vnímám zodpovědnost jako osobní závazek vůči akcionářům, kolegům a subdodavatelům, společnosti a okolí a především vůči dospělé firmě, která vykračuje třicátým rokem vstříc novým výzvám a projektům. Cítím odpovědnost za získání dobrých projektů, za jejich bezvadnou realizaci, za vytváření podmínek a nekonfliktního prostředí pro naši práci, za naše zaměstnance i subdodavatele a především za dobré jméno společnosti. Prošli jsme si různým obdobím od stavebního boomu, přes krizi a dobu covidovou a díky „nakažlivému pocitu“ zodpovědnosti do všech úrovní řízení staveb jsme vše vždy zvládli. Vedle těchto svazujících pocitů převládají i pozitivní emoce. Sleduji úspěšné kolegy, jejich růst napříč firmou. Každým rokem se zkušenostmi z projektů rodí individuality a lídři týmů. K tomu se přidávají zvládnuté kolaudace a předávání úžasných dokončených staveb. Pochvala a spokojenost investorů, kteří se k nám cyklicky vrací, je pak tím razítkem pozitivity a motorem pro další realizace a seberealizace.

Telehouse Office Center v pražských Dejvicích SYNER nejen postavil, ale v...

Telehouse Office Center v pražských Dejvicích SYNER nejen postavil, ale v příštím roce sem plánuje přesunout své pražské zastoupení

Jste mnoho let věrný jedné firmě, to není zcela běžné. Kolikrát jste si za tu dobu řekl: Že jsem do toho vůbec šel?

Letos jsem překročil hranici 15 let u SYNERu. Nabídky, kterou jsem dostal od majitelů, jsem nikdy ani na vteřinu nelitoval. Samozřejmě ve svém vývoji a hlavně se založenou rodinou a dětmi získáváte jiný náhled na životní hodnoty a priority, ale tak jako většina manažerů bych bez každodenní dávky workoholismu nemohl fungovat. Pro stavařinu a její vlastnosti musíte být zapáleni, ta práce nesmí být oběť, ale radost a náplň, prostě „droga“. V naší firmě nejsem s patnáctiletým působením výjimkou, spíše průměrem.

Kde spatřujete tajemství úspěchu společnosti?

Především v nastavené firemní kultuře, v kvalitě realizačních týmů, bohatých zkušenostech, zodpovědných dodavatelích a hlavně ve vracejících se privátních investorech. Kdybych měl vyzdvihnout jednu vlastnost, které si nejvíce ve firmě ceníme, tak bych zdůraznil význam daného slova a podané ruky. Obchodní smlouvou definujete jasné právní prostředí a rozhraní, ale není nic cennějšího než zavázání se vlastním slovem. To platí jak dovnitř firmy, tak i směrem navenek.

Firmu nelze oddělit od celospolečenského ani finančního prostředí. V pozici ředitele jste zažil stavební boom, celosvětovou finanční recesi, následný propad, zlom a růst a dnes určitě sledujete aktuální dění a zvyšující se ceny materiálů a práce. Jaký očekáváte vývoj?

Stávající situace jen dokládá, že se skutečně pohybujeme na globálním poli. V případě produkce stavebních materiálů, ale i lidí není naše republika stoprocentně soběstačná, takže zvýšená poptávka a zájem lidí a investorů o výstavbu a rekonstrukce s sebou přinesl přetlak, nedostatek materiálu a výrobních kapacit. Stačí se rozhlédnout po okolí, v každé obci se něco staví nebo opravuje. Výrobci to zaznamenali a když se snaží zákazníky uspokojit, je to něco za něco. Trendy ve stavebnictví se obecně projevují se zpožděním a mají delší setrvačnost. Stavební firmy se nemůžou zastavit, to by byl jejich konec. Stávající situaci i s výhledem do budoucna musí vnímat obě strany, tj. jak investoři, tak i dodavatelé a oběma by mělo záležet na výsledku spolupráce, kterým má být úspěšně realizovaný projekt. Je tedy na obou stranách, aby společně hledaly cestu, jak stávající krizi překonat. Časem možnosti lidí a jejich zájem opadne, kapacity budou dostatečné, cenové hladiny se ustálí, ale to už budeme v čase, kdy budeme mluvit o celkovém poklesu stavební výroby a zakázek.

SYNER se jako jediná firma může pochlubit výstavbou tří multifunkčních hal. Na...

SYNER se jako jediná firma může pochlubit výstavbou tří multifunkčních hal. Na snímku WERK ARENA v Třinci

Postoj firmy k okolí – nadace, sponzoring? Jaká je strategie firmy v této oblasti?

V prvopočátcích firma razila strategii, aby se o ní vědělo, tak musí být všude vidět. S odstupem času to vidím jako nekoncepční přístup. Navíc velká pozornost s sebou přinesla i řadu závistivců. Vedle části neefektivně vynaložených prostředků už i v začátcích SYNER podporoval také oblasti, které sponzoruje dodnes, zpravidla v lokalitách, kde stavěl nebo má sídlo. Díky oběma majitelům má firma blízko ke sportu, a proto se logo SYNER objevuje na dresech hokejových Bílých Tygrů a kimonech libereckých judistů. Nutno podotknout, že systém profesionálního řízení firma přenesla i do těchto sportovních oddílů, které se ze spodních soutěží vyšvihly do extraligy a v multifunkční Home Credit Areně mají jedno z nejmodernějších zázemí v ČR. Samostatnou kapitolou, které trvá již přes 20 let, je činnost vlastní Nadace SYNER. Tu spravují bez nároku na odměnu manželky majitelů a svůj čas věnují stovkám lidí, kteří se ročně na nadaci obracejí. Zřízením nadace došlo k zaštítění již dříve podporovaných charitativních projektů. Vedle sportu, nadace a kultury SYNER cílí na mladou generaci, proto jsme například stáli u založení profesionálního esportového týmu SINNERS. Ten si za dva roky existence už připsal druhý mistrovský titul. Věnujeme se také spolupráci se středními a vysokými školami, studentům nabízíme odborné stáže a praxe. Myslíme i na životní prostřední, snižujeme na stavbách i v režii spotřebu plastů a také jsme se k letošnímu výročí zavázali, že v následujících letech zasadíme třicet tisíc stromů.

Zpátky k firemnímu milníku. Na jakých projektech v současné chvíli pracujete a na jaké se připravujete?

SYNER v letošním roce slaví výročí 30 let na tuzemském trhu. Vedlo toho si vyzkoušel stavařinu v Rumunsku, na Slovensku, v Rusku a v Dubaji. Většinu zakázek realizuje pro privátní sektor, pro české a zahraniční významné investory. Takovým je i společnost BMW, pro kterou aktuálně stavíme testovací centrum u Sokolova pro vývoj autonomních vozidel a nových technologií. Mezi další nyní realizované stavby patří výstavba administrativních budov v pražské Libni, nadčasového hotelu Stages, modernizace smíchovské stanice metra Anděl-Knížecí, domovy pro seniory v Boskovicích a Minkovicích, obchodní centrum v Novém Jičíně, logistický park v Ostředku, hala Kästle v Novém Městě na Moravě, areál ledových sportů na pražském Chodově, zábavní areál v Tuchoměřicích, rekonstrukce historických objektů v ulici Pařížská a taktéž Pinkasova paláce. Vedle nich v rámci skupiny SYNER připravujeme vlastní developerské projekty, dva největší představují výstavbu stovek bytů v centru a na okraji Liberce. Podílí se na nich náš stejný tým, který úspěšně stavebně i obchodně zvládl výstavbu Rezidence Park Masarykova a pomyslné zlaté medaile sbíral v soutěžích Best of Realty, Stavba roku a letos i v soutěži ČKAIT. Tyto soutěže jsou pro nás, odbornou i laickou veřejnost symbolem prestiže a nás nadmíru těší, že námi přihlášené stavby pravidelně získávají ocenění. To podtrhuje kvalitní a poctivou práci, na které si firma zakládá a je snad také důvodem, proč se k nám investoři i opakovaně vracejí. Toho si skutečně vážíme.

Firma pravidelně boduje se svými realizacemi v odborných soutěžích. Na snímku...

Firma pravidelně boduje se svými realizacemi v odborných soutěžích. Na snímku je zachycena rekonstrukce budovy Hybernská 1, která v soutěži Stavba roku 2021 získala Nominaci na titul

Třicet let na trhu. Jaká je další strategie společnosti?

Naším cílem, který platí po celou dobu existence firmy, je i do dalších desítek let být profesionálním partnerem pro investory, stabilním a odpovědným zaměstnavatelem pro stovky vlastních a tisíce dalších lidí v přidružených firmách, uznávanou společností, jejíž jméno se vždy pojí s kvalitou, seriózností a zárukou.

  • Nejčtenější

Porazte inflaci a investujte do zajištěných úvěrů

Komerční sdělení V poslední době se všude dozvídáme, že inflace prudce roste a požírá naše úspory. Jak inflaci porazit a jak si...

Štědrý večer „dětí ulice“

Komerční sdělení 26 let se Projekt Šance snaží pomáhat „dětem ulice“ – jsou to mladí lidé, kteří po ukončení pobytu v dětském domově...

Rychlé nabíjení, výdrž, výkon a skvělá cena. To je Xiaomi 11 Lite 5G NE

Komerční sdělení Zatím nejlehčí a nejtenčí 5G telefon od Xiaomi na svou třídu vyniká velmi výkonným chipsetem Qualcomm Snapdragon 778 a...

Liga mistrů: Stopka pro Atlético? Další show Hallera? Sázejte!

Komerční sdělení Nejprestižnější klubová soutěž starého kontinentu má na programu závěrečné zápasy ve skupině. V řadě případů už je o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postřehy cestovatelky – byznys letenky versus „hladolety“

Komerční sdělení Cestování v byznys třídě je dostupnější než kdykoliv dříve. Důraz na bezpečí, rozestupy, ale i izolaci a komfort dostal...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Jak si vybrat půjčku na ruku? Jaká specifika má půjčka v hotovosti?

Komerční sdělení Půjčka na ruku je dobrou volbou pro toho, kdo potřebuje hotovost. Jaké má výhody a jaká jsou její specifika? Podívejte...

Tradiční česká firma SATEC je zde pro vás už 30 let

Komerční sdělení Už je to 30 let, kdy v Chrudimi vznikla ryze česká společnost SATEC, s.r.o. Dodnes se specializuje na dodávku...

Do Czech Spring přišlo i v listopadu 100 000 návštěvníků

Komerční sdělení Skončil druhý ze šesti měsíců EXPO 2020. Do českého pavilonu zavítala například Kadri Simsonová, eurokomisařka pro...

Inflace útočí na hranici 5,8 %, vše je dražší a zdražování nekončí

Komerční sdělení Zdražování v Česku graduje. Spotřebitelské ceny se neúprosně zvedají. Ještě v září se jejich růst pohyboval okolo 4,9...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...