iDNES.cz

Správné tuky pomáhají zhubnout. Víte, které to jsou?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Věděli jste, že tuky vám můžou pomoci spálit váš vlastní tuk? Musíte si ovšem vybrat ty správné, které zasytí, dodají energii a zamezí chuti na sladké. Právě takové je i ghíčko – přepuštěné máslo našich moudrých (pra)babiček.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bez tuků žít nemůžeme. Jsou nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů, pro tvorbu hormonů i dobrý zrak. Snižují rizika civilizačních nemocí, podporují imunitní systém, regeneraci a sílu svalů i lepší náladu. A ty správné pomáhají i s hubnutím.

Vsaďte na omega-3

„Nedoporučuji konzumovat transnasycené mastné kyseliny, které najdeme ve většině průmyslově zpracovaných potravin, a tuky s vysokým poměrem omega-6 mastných kyselin, jako je slunečnicový, sójový, kukuřičný olej, ani průmyslově vyrobené náhražky jako margaríny,“ říká nutriční terapeutka Lucie Paulusová.

Pokud přijímáme vysoké množství omega-6, tělo se dostává do nerovnováhy s velmi důležitými omega-3, kterých v naší stravě moc není a které nám naopak prospívají.

Odborníci doporučuji konzumovat maso, vejce, tučné ryby, mléčné výrobky – máslo, jogurty, tvarohy, zakysanou smetanu, ghíčko – ideálně v BIO kvalitě nebo farmářské. V těchto výrobcích je poměr omega-3 vyšší díky tomu, co zvířata konzumují.

Jak přimět tělo, aby si bralo energii z vlastních tuků?

Vyzkoušejte si malý experiment. Na 14 dní omezte konzumaci cukru, sladkostí a průmyslově zpracovaných potravin, a naopak zařaďte tuky do každého jídla. Ideální je ghíčko, přepuštěné máslo s vysokým kouřovým bodem (250 °C), které se nepřepaluje, ani při jeho zahřívání nevznikají nestravitelné toxické látky. Ocení ho i lidé, kteří nesnášejí laktózu, protože neobsahuje žádné mléčné bílkoviny.

„Ghíčko používejte při vaření, pečení, přidejte ho do polévek, do kaší... Do salátu si dejte aspoň 2 lžíce olivového nebo konopného oleje, zařaďte tučné ryby, farmářské kuře. Tuky střídejte – používejte kvalitní rostlinné i živočišné, používejte ořechy, semínka. Chuť na sladké pomine a sami pak zhodnoťte, jak se cítíte, jak dlouho vydržíte nasyceni,“ uzavírá nutriční terapeutka.

Ghíčko pro zdraví a pohodu

Přepuštěné máslo používaly už naše (pra)babičky. Dnes je ghíčko nepostradatelné pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě. Skvěle chutná a voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Nemusí se chladit a vydrží celý rok. Můžete na něm smažit, vařit a můžete si ho namazat jen tak na chleba.

A pozor: ghíčko rozhodně není nějaký nudný tuk. Vybírat si můžete z několika variant od klasického přes bio až po ochucená ghíčka. Co byste třeba řekli na palačinky připravované na skořicovém ghíčku nebo na zeleninu na ghíčku s chilli? Děti pak milují zdravé varianty pomazánek – ghítely, které si mohou dopřát v podobě lískooříškové, arašídové, kešu a kokos, a zejména maminky ocení ghítelu s mandlemi a kávou.

zpět na článek