Smart Campus: V Rakousku vyrostla největší pasivní budova na světě

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nová firemní centrála Smart Campus společnosti Wiener Netze GmbH poskytne v budoucnu místo 1 400 zaměstnankyním a zaměstnancům. Ve Vídni ji za 200 milionů eur postavily firmy PORR a Elin.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Smart Campus v noci | foto: © www.wienernetze.at

Co vše Smart Campus skrývá?

Smart Campus v noci

Celkový pohled na areál Smart Campus (© www.wienernetze.at)

Se svou hrubou podlažní plochou (HPP) těsně nad 100 000 m² je Smart Campus největším současným projektem pozemního stavitelství v Rakousku a největším objektem postaveným v pasivním standardu na světě.

Projekt se skládá ze dvou komplexů budov. Hlavní budova (cca 95 000 m² HPP) je členěna na sedm stavebních částí a umístěna do obdélníku o rozměrech cca 350 m x 130 m. Nad dvoupodlažním soklem, ukrývajícím provozní funkce, byly vybudovány různé administrativní prostory.

Smart Campus v noci

Severní průčelí hlavní budovy (© PORR AG)

Celým objektem prochází lineární komunikační osa od východu k západu, která představuje „páteř“ objektu. Funguje jako magistrála, na kterou jsou napojeny všechny funkce komplexu. Díky velkorysým prostorům a uspořádání kanceláří ve tvaru „prstů“, orientovaných na jih a sever, je budova ve všech svých částech velice dobře prosvětlena denním světlem.

Smart Campus v noci

Prostor pro vstup denního světla (© PORR AG)

Ve spodní části objektu (suterén, přízemí, 1. poschodí) se nacházejí prostory pro vedení firmy. K tomu patří mimojiné parkovací místa pro služební vozidla, rampový průjezd od nově vybudované ulice Nußbaumallee do areálu Wiener Netze, šatny pro zaměstnance a plochy pro technologie budovy. Hlavní vchod je situován uprostřed přízemí.

Smart Campus v noci

Hlavní vchod (© PORR AG)

Dále se v přízemí nacházejí dílny, skladové prostory na severní straně, zóny pro dodavatele, příruční sklady a nakládací koridor, který zajišťuje logistický přístup ke všem skladovým prostorám a umožňuje „nejdelší volný průhled“ v objektu, s délkou téměř 300 m.

V 1. nadzemním poschodí se nacházejí zasedací místnosti a prostor k pořádání akcí pro až 300 osob. Zde jsou umístěny také laboratoře a školicí místnosti pro vzdělávání učňů, pool pro montážníky a velká část technologií budovy.

V druhém až čtvrtém nadzemním poschodí se nacházejí hlavně správní a kancelářské prostory. V 2. poschodí jsou kanceláře uspořádány jižně od magistrály, protože na sever je situován prostor, kudy dopadá denní světlo do skladu. Kanceláře ve 3. patře svým uspořádáním připomínají tvar hřebenu. Jejich orientace na východ a západ umožňuje téměř ničím neomezený výhled ven ze všech částí místností.

Smart Campus v noci

Kancelář (© PORR AG)

To byl také jeden z důvodů, proč projekt Smart Campus vyšel jako vítěz z otevřené, anonymní dvoufázové soutěže generálních projektantů, která byla vyhlášena v celé EU. „Co se týká kvality pracovišť (světlo, výhled, vybavení integrovanými technickými systémy, flexibilita vytváření oddělení) lze tento projekt jen stěží překonat, protože zanechává běžné standardy administrativních budov daleko za sebou,“ znělo jen jedno ze zdůvodnění odborné poroty.

Smart Campus v noci

Velín - kontrolní centrála provozu budovy (© PORR AG)

Ve vedlejší budově (cca 5.000 m² HPP), jejíž maximální rozměr je přibližně 120 m x 60 m, je umístěn autoservis, garáž pro nákladní auta, firemní čerpací stanice, různé kancelářské prostory a technologie budovy.

Smart Campus v noci

Vedlejší budova (© PORR AG)

Rekordně rychlé stavění

S pomocí osmi věžových otočných jeřábů, několika autojeřábů, četných betonových čerpadel a úsilím 220 zaměstnanců dělnických profesí se hrubou stavbu podařilo zrealizovat v rekordní době pouhých devíti měsíců, tedy o jeden měsíc dřív oproti plánu.

Ve vysokém skladovém regálu byly například prefabrikované sloupy ve výšce 12 m osazeny poloprefabrikovanými nosníky, čímž byla snížena náročnost na bednění a výztuž v této výšce. Tyto poloprefabrikované nosníky o rozměrech cca 16,15 m x 1,00 m x 0,80 m a hmotnosti 26 t byly pak na místě doplněny 1,5 m vysokými formami a přídavnou výztuží, čímž byly připraveny pro zabudování do betonové konstrukce.

Smart Campus v noci

Poloprefabrikovaný nosník o hmotnosti 26 t (© PORR AG)

Na vedlejší budově byly namontovány prefabrikované dílce s délkou až 22 m a celkovou hmotností 40 t. Při montáži těchto těžkých prefabrikátů musely být používány autojeřáby, neboť tak vysoké hmotnosti dalece převyšují možnosti jeřábů používaných pro pozemní stavby. Největší autojeřáb, který byl na stavbu dodán a tam smontován, měl celkovou hmotnost 100 t. Jeho montáž trvala tři dny. Závěs jeřábu musel být kvůli své velké hmotnosti přivezen samostatnou kamionovou soupravou. Na přepravu veškerého příslušenství jeřábu bylo potřeba dalších 24 kamionových souprav.

Na hrubé stavbě bylo na místě zpracováno cca 11.500 t oceli a 95.000 m³ betonu. Pro názornost: Toto množství betonu odpovídá zhruba kapacitě zvonové nádrže plynojemu. Impozantní je nejen toto celkové množství, běžné není ani maximální denní množství zpracovaného betonu okolo 2.800 m³.

Ještě během plynulého dokončování hrubé stavby startovaly již i první práce na vnitřku budovy, práce na fasádě a na venkovních zařízeních. Díky snažení až 670 zaměstnanců na stavbě a přibližně 45 kolegů v jejím vedení porostl Smart Campus každým dnem o pěkný kousek.

Smart Campus v noci

Hlavní budova ve východní části (© PORR AG)

Smart znamená chytrý

Jméno Smart Campus předurčilo i využití chytrých a úsporných technologií. Tajemství úspěchu tkví v souhře tří faktorů: chytrého způsobu stavění, použití chytrých technologií a chytrého chování uživatelů.

Cílem důmyslných regulačních mechanismů v rámci technologií budovy je pozitivně ovlivnit chování uživatelů, a tím i spotřebu energie. Největší budova světa postavená v pasivním standardu může vykázat roční primární spotřebu energie nižší než 120 KWh/m², což je o 70 – 80 % menší hodnota než u jiných srovnatelných objektů. Těchto hodnot lze dosáhnout díky ekologickému získávání energie ze stávajících zdrojů pocházejících přímo z dané lokality. K dispozici je také fotovoltaické zařízení s ročním výkonem okolo 1.100 kWh.

Energie na vytápění a chlazení je převážně získávána pomocí dvou velice velkoryse dimenzovaných geotermálních zařízení. V systému change-over zásobují aktivaci stavebních prvků v kancelářích a chladicí plachty, umístěné na straně fasády. Dále je tam solární zařízení, sloužící k úpravě teplé vody a ke zpětnému získávání tepla ze všech centrálních větracích zařízení. Stejné trubky se používají v létě k chlazení a v zimě k vytápění.

Úspor je dosahováno i díky vědomé spotřebě energie. Ve Smart Campu funguje systém zpětné vazby. Uživatelé na displeji sledují například to, jestli úkony jako „otevření oken“, „spuštění žaluzií“ nebo „rozsvícení“ byly „smart“, nebo spíše plýtváním energií.

Chytrý stavební dozor

Pomocí smartphonů bylo zjištěno, kolik kilometrů za den na stavbě ušli stavební inspektoři. Denní rekord byl okolo 17 km. Ti opravdu chytří proto nechodili pěšky, ale raději využili jízdní kolo.

Smart Campus v noci

Schodiště (© PORR AG)

Základní údaje o stavbě Smart Campus
ZadavatelWiener Netze GmbH
DodavatelPORR Bau GmbH a ELIN GmbH & Co KG
Generální projektantHolzbauer & Partner Ziviltechniker GesmbH
Celkové náklady projektu200 mil. eur
Zadání zakázky23. 6. 2014
Doba výstavby14. 7. 2014 až 13. 6. 2016
Trvání hrubé stavby9 měsíců
Hrubá podlažní plochaCelkem cca 100.000 m²; nadzemní část cca 69.000 m²; podzemní část cca 31.000 m²
Vnější prostory cca 30.100 m²
Plocha fasád celkem cca. 34.000 m²,
sklo 8.000 m²,
vláknocement 23.000 m², tepelně izolační kompozitní systém 3.000 m²
Výtahová zařízení 17
Parkovací místa pro osobní automobily686 uvnitř budovy, 40 na venkovních plochách
Parkovací místa pro jízdní kola 108
Beton cca 95.000 m³
Ocel cca 11.500 t
Prefabrikované stropy celkem cca 14.600 m²; spirol 14.300 m², TT-panely 300 m²; filigranové panely 100 m²
Stěny z prefabrikovaných dílců postavené za suchacca 22.000 m²
Zavěšené podhledycelkem cca 22.000 m²; kovové podhledy 18.000 m², sádrokarton 4.000 m²
Atikacca 5.500 m
Bodové osvětlení cca 10.000
Bezpečnostní světla cca 2.500
Požární hlásiče cca 4.500
Položené kabely cca 2.000 km
Zvláštnosti největší budova světa postavená v pasivním standardu, certifikace ÖGNI - Gold

Zpracováno dle podkladu Ing. Jürgena Maikische

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat....

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Na mateřské a rodičovské dovolené se hodí každá koruna. A tak není divu, že spousta rodičů hledá přivýdělek, který by...

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

Další z rubriky

Jak prorazit na internetu? Čtyři zaručené tipy k úspěchu

Jak využít čas strávený na internetu na maximum

Češi podle některých průzkumů tráví ve svém volném čase až 5 hodin denně na internetu. Z toho nejvíce spolknou právě...

Nejlepší kyselku najdete v Teplicích nad Bečvou

Nejlepší kyselku najdete v Teplicích nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou jsou zaměřeny na léčení kardiovaskulárních onemocnění, což je léčba srdce a cév. Základem jsou...

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou.

Společnost Mountfield s příchodem nového roku naservírovala zákazníkům zelenou novinku od světového gigantu v AKU...

Najdete na iDNES.cz