Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Sledujte aukční událost roku umění v Mánesu

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V pražské výstavní síni Mánes se dne 20. října 2019 od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá renomovaná aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.

Oskar Kokoschka, Praha - Pohled z křížovnického kláštera, 1934 | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery s.r.o.

Novým rekordmanem se může stát mistrovský obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha – Pohled z křížovnického kláštera. Toto impozantní plátno malíř namaloval po svém příchodu do Prahy v létě 1934 a představuje absolutní vrchol jeho pražských vedut. V říjnu 1934 byl obraz poprvé vystaven v Mánesu. Obraz se tak přesně po 75 letech vrací zpět do této slavné výstavní síně, tentokrát však na první aukční prodej.

Kokoschkovy obrazy malované z různých míst v Praze, např. ze Strahovského kláštera, z obou břehů Vltavy a dalších míst jsou dnes součástí významných zahraničních státních sbírek a NG Praha. Kokoschkův olej patří spolu s obrazy Praha – Karlův most a Praha – Hradčany a Petřín k jeho třem nejdůležitějším pražským vedutám. Díla jednoho z nejvýznamnějších malířů 20. století se na aukcích objevují jen vzácně, jedná se tak o neopakovatelnou aukční příležitost. Dílo jde do aukce s vyvolávací cenou 68 000 000 Kč.

Bedřich Havránek, Chalupa v lese u potoka (u tůně), 1875

Říjnová aukce také nabídne unikátní olej na plátně Bedřicha Havránka s názvem Chalupa v lese u potoka (U tůně) z roku 1875. Obraz je nejen ukázkou tehdejšího krajinářství, ale námět souvisí také s hledáním identity českého národa v polovině 19. století. Vyvolávací cena je 3 300 000 Kč.

Dalšími „chef d´oeuvre“ aukce budou dva špičkové oleje Josefa Šímy s názvem Brie z roku 1952 a Krajina (Champs/Pole) z roku 1965. Vyvolávací cena obrazu Brie je 2 800 000 Kč a obrazu Krajina (Champs/Pole) je 3 100 000 Kč.

Antonín Procházka je reprezentován obrazem s názvem Dívka v klobouku (1908). Vyvolávací cena je 1 900 000 Kč. Jindřich Prucha a jeho charismatický olej s názvem Podobizna ženy v klobouku (portrét přítelkyně Marie Dočekalové) z roku 1912 se vyvolává za 1 200 000 Kč.

Aukční síni se do aukce podařilo získat také větší soubor děl Olbrama Zoubka. Z roku 1974 pochází například tři metry dlouhá socha Zlatého Hada, která byla realizována pro kavárnu U Zlatého hada v Karlově ulici v Praze. Socha se vyvolává za 750 000 Kč.

Z dalších „highlightů“ aukce je nutné zmínit dnes již ikonické dílo jednoho z nejvýraznějších českých umělců Krištofa Kintery s názvem Mluvič z roku 1999.

Josef Šíma, Krajina (Champs / pole), 1965

Pozornost sběratelů a investorů nepochybně přitáhnou i další skvělá díla od Georgese Karse, Joži Uprky, Karla Teige, Aloise Kalvody, Františka Tichého, Jiřího Hilmara, Milana Kunce, Jana Kubíčka, Jiřího Koláře, Vladislava Mirvalda, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, Joana Miró, Adrieny Šimotové a dalších.

Všechna umělecká díla byla prověřena nejvýznamnějšími českými experty a zahraničními odborníky. Aukční síň poskytuje jako jediná v České republice doživotní záruku pravosti nabízených uměleckých děl.

Návštěvníci mohou shlédnout předaukční výstavu ve velké výstavní síni v Mánesu od 5. října do 19. října, vždy od 10 do 18 hodin. V neděli 20. října bude výstava přístupná až do konání aukce, tedy od 10 do 13.30 hodin.

Termín aukce:

  • 20. října 2019 od 14:00

Místo konání aukce:

  • Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1

Aukční katalog najdete na: http://aloos.cz/cs

Logo
  • Nejčtenější

Liga mistrů: Další show Reds? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Následná péče o dlouhodobě nemocné v Humpolci a Ledči nad Sázavou

Moderní fasáda domu: tradiční materiály v současném pojetí

Kompaktní pracovní desky nejen do moderních kuchyní

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Jak připravit skleník na jaro? Začít můžete už teď

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  • Další z rubriky

Opel odstartuje další „čtyřiadvacítku“

Každý rok na jaře startuje automobilka Opel svoji legendární kampaň Opel 24 hodin a ani v Opavě tomu nebude jinak.

Šifrované disky - dokonalá ochrana vašich dat

Děláme poctivá a funkční krmiva pro psy a kočky