Sedm tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ty tam jsou doby, kdy dovolená do zahraničí byla pro mnoho lidí pouhým snem. Stále častěji cestujeme za naše hranice a k přepravě využíváme letadlo. Naše cesty vedou co nejdál a výjimkou nejsou ani transkontinentální několikahodinové lety.

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyrážíme vstříc novým zážitkům, na které se nesmírně těšíme, nejprve ale musíme ustát tu dlouhou cestu, abychom si výlet opravdu užili.

Ačkoli se na dovolenou zpravidla těšíme, s cestou to bývá jiné. Je jedno, zda cestujeme autem, vlakem nebo letadlem. Každé má své pro a proti. Když už se ale vydáváme na cestu napříč kontinenty, nejlepší volbou přepravy je letadlo.

I to má svá úskalí. Už pouhá představa, že strávíte tolik hodin uvěznění v několikatunovém kolosu x tisíc metrů nad zemským povrchem, není zrovna příjemná. Na náladě Vám nepřidají ani spolucestující – děti se nudí, pán přes uličku chrápe a paní zepředu neustále prochází sem a tam. I pouhá maličkost Vás dokáže rozčílit.

Jak takový let zvládnout a dovolenou si užít?

Vyberte si místo

Pokud je to možné, vyberte si takové místo, kde se Vám bude pohodlně sedět, budete mít dostatek prostoru pro nohy a budete se moci protáhnout a vyrazit na krátkou procházku během letu. Při výběru sedadel také zohledněte, zda cestujete sami, s partnerem nebo dokonce s celou rodinou. Nebojte se požádat o pomoc s výběrem sedadla, pokud si nejste jistí. Personál Vám jistě rád poradí. Ideální je, pokud si místa vybíráte už při rezervaci letenek.

Plánujte

Už doma si připravte plán, co během letu budete dělat. Vymezte si čas na spánek, procházku po palubě, čtení, práci i zábavu. Vyberte si filmy, na které se během letu chcete podívat, dočtěte si knihu, zorganizujte si složky v počítači nebo telefonu. Nespoléhejte na to, že většinu času prospíte.

Připravte se na dlouhý let

Před dlouhým letem je opravdu důležité si pořádně odpočinout a zavodnit organismus. Den před letem se pokuste vyhnout kávě či alkoholu, pijte dostatek tekutin a pořádně si odpočiňte.

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Jedním z největších problémů dlouhého letu je dehydratace organismu. Myslete na to dopředu a připravte si s sebou vlastní láhev s vodou. Budete se tak moci napít kdykoli budete potřebovat a nebudete závislí na palubním personálu.

Pohodlně se oblečte

Na výběr oblečení na cestu dejte opravdu pozor. Zapomeňte na poslední módní hity, oblečte se prakticky a pohodlně. Komu by bylo příjemné sedět několik hodin v kalhotách, které ho škrtí nebo krátkém tričku, ve kterém mu bude zima? Vezměte si s sebou i teplé ponožky. Klimatizace pořádně ochladí vzduch.

Výbava na palubu

  • Vlastní voda

Vezměte si vlastní lahev s vodou. Nebudete muset prosit letušku pokaždé, když budete mít prázdný kelímek. A hydratace je v letadle opravdu důležitá.

  • Myslete i na pleť

Suchý vzduch v letadle nepříznivě působí i na Vaši pleť a rty. Přibalte s sebou vhodný krém a balzám na rty.

Náš tip: Přibalte s sebou také malé balení zvlhčujících očních kapek – i oči v letadle často trpí.

  • Pohodlí

Abyste se cítili pohodlně a během spánku Vám nebyla zima, je vhodné si s sebou na palubu vzít osvědčení polštářek a vlastní deku. Většinou aerolinek Vám polštářek či deku nabídnou, někdy ale nevyjde na všechny. A krom toho Vám to také nemusí vyhovovat. Polštářek může být příliš tvrdý, deka krátká,….

  • Zábava

Vezměte si s sebou knížku, čtečku, tablet, herní konzoli, vlastní sluchátka, počítač, křížovky,… Prostě cokoli, co pomůže ukrátit dlouhou chvíli. A pokud s Vámi cestují děti, platí to dvojnásob. Za hodinku klidu půl království. Vy si můžete odpočinout a nespokojení spolucestující už nehrozí.

  • Hygiena

Přibalte si vlhčené ubrousky a zubní kartáček. Díky ubrouskům nebudete muset běhat k umyvadlu po každém jídle, utřete si zašpiněný stoleček. Díky zubnímu kartáčku se budete cítit svěží.

Vydejte se na procházku

Dlouhé lety s sebou bohužel nesou i jisté zdravotní komplikace. Je zde zvýšené riziko vzniku žilní trombózy. Proto byste se během letu měli několikrát protáhnout a projít po palubě. Pokud víte, že patříte do rizikové skupiny, nezapomeňte na léky předepsané lékařem a kompresní punčochy. V sedě si také můžete nohama pohybovat a kroužit v kotnících.

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Jet lag

Během letu překonáte několik časových pásem a běžný režim se Vám obrátí vzhůru nohama. Počítejte tedy s pásmovou nemocí neboli Jet lag.

Projevuje se po překonání více než 3 pásem. Jeho síla závidí na počtu překonaných pásem. V rozmezí 3-6 pásem se s ním vypořádáte celkem dobře, nad 6 pásem už je to o dost náročnější.

  • Jak Jet lag poznám?

Jet lag se projevuje únavou, vyčerpáním, dezorientací, dehydratací nebo třeba nespavostí. Může se objevit také stres, podráždění, úzkost atd.

  • Jak s pásmovou nemocí bojovat?

Neexistuje univerzální návod. Někomu pomůže ihned po příletu do cílové destinace spánek, jinému naopak nezbývá než vydržet a jít spát ve večerních hodinách místního času. Na první den si neplánujte nic náročného, nechte svůj organismus, ať se může změně přizpůsobit.

Ideální je, pokud se na Jet lag připravíte už doma. Upravte svůj denní režim, omezte pití kávy a alkoholu, večeřte lehká jídla. Během letu hodně pijte, vyhněte se alkoholu, kávě a případné cigaretě při mezipřistání. Hodně odpočívejte a zaměstnejte svou mysl.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Kurzy v zahraničí nejsou jen pro mladé

Kurzy v zahraničí nejsou jen pro mladé

Zahraniční investoři hledají v České republice zaměstnance, kteří ovládají nejméně jeden cizí jazyk. Jak jsou na tom...

Obří lednové výprodeje válcují předvánoční šílenství

Obří lednové výprodeje válcují předvánoční šílenství.

Předvánoční nákupy byly i tentokrát jen zahřívací kolečko. Ten pravý nákupní šrumec začíná pro většinu slevy chtivých...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Najdete na iDNES.cz