Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 26. září 2020 Andrea

Rudolf Mazánek: Odpad je budoucnost, Česko na sobě musí popracovat

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rudolf Mazánek vede skupinu RMF Invest, která zastřešuje společnosti se zaměřením na odpadové hospodářství. V rámci skupiny zpracují a vytřídí měsíčně 7500 tun odpadů, bez skládkování.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rudolf Mazánek: ,,Odpad je budoucnost, Česko na sobě musí popracovat” | foto: RMF invest

Skupina RMF Invest odkazuje na rodinné podnikání a zastřešení portfolia. Celý název je Rudolf Mazánek family invest. „Ve skupině dnes pracuje okolo 120 zaměstnanců a obrat přesahuje 550 milionů Kč. 

Co na problematiku odpadového hospodářství říká Rudolf Mazánek?

1.Aktuálně jsou odpady velkým tématem. Jak to vnímáte z toho každodenního zainteresování?

Česko jako takové třídí výborně, ale na konci třídicího procesu narážíme na využití. Člověk nemusí mít vzdělání v odpadech, aby nebylo racionálně zřejmé, že se na nás řítí obrovský problém, který pomyslně vyskakuje na každém bodu v recyklačním řetězci.

Začnu novým zákonem o odpadech, který má za úkol eliminovat dosavadní úložiště odpadů, ale nehledá možnosti a legislativně nestanovuje, jaké vybudovat a nastavit alternativní technologie. To znamená, že se dostáváme do pomyslných kleští, kdy produkujeme více odpadu, hlavně tedy plastového, a i když jej vytřídíme, nemáme pro něj další využití. Jsou zde medializované projekty, které jsou svým poptávaným množstvím po vytříděném plastovém odpadu naprosto zanedbatelné oproti objemu, který bychom potřebovali recyklovat, pomineme-li PET láhve, které májí stálé využití. Jedná se o nejvhodnější a nejhodnotnější plast z komunálních plastových sběrů.

Mnoho firem rozšířilo svoje výrobní závody. Vznikly nové továrny a kapacity na zpracování odpadů zůstávají dlouhé roky stejné? To nějak nevychází… Mnoho odpadových firem zastavilo budoucí investice a čekají, co se bude dít jak po stránce legislativní, tak po stránce ekonomické a jaká bude poptávka po surovinách.

Mezi lidmi chybí osvěta alternativních technologií pro využití odpadů. Například spalování odpadů nepatří dnes mezi ty ,,nejhorší“, díky vyspělým filtračním technologiím a s přidanou hodnotou je výroby energie. Lidé mají pocit, že když jde něco z komína, tak je to hned špatně. Model spaloven funguje například v Německu běžně. 

Rudolf Mazánek: ,,Odpad je budoucnost, Česko na sobě musí popracovat”

2.Co si myslíte o zálohování pet láhví?

Za mě směr či tlak, který postrádá jakýkoliv smysl a jen snaha producentů ,,vytáhnout“ z koncového zákazníka peněžní zálohu za potenciální vratný obal.

V českých podmínkách by zálohování naprosto rozbilo současný systém EKOKOMU a ze směsných plastů, nebo-li žlutých kontejnerů by zmizela nejhodnotnější a nejlépe recyklovatelná položka, což bude mít sekundární dopad na obce a města, kdy se jim rapidně prodraží likvidace směsných plastů, jelikož by chyběl PET materiál. Stávající systém je fungující s dlouholetou historií, lidé jsou na něj zvyklý, za mě není třeba nic měnit.

3.Co byste navrhoval vy proto, aby systém třídění a recyklace mohl fungovat dlouhodobě?

Je potřeba uzavřít koloběh recyklace. V dnešní době se vyrábí a člověk spotřebovává obrovské množství věcí. Je konkurenční tlak, který vede k snižování nákladů ve výrobě, což se následně odráží na výrobcích samotných, jenž jsou vyráběny z vícesložkových alis kompozitních materiálů, které jsou při recyklačním zpracování těžko oddělitelné a následně zpracovatelné pro opětovné využití. A pakliže jsou zpracovatelné, tak za velmi nákladných procesů.

Osobně bych z vlastní zkušenosti navrhoval následující:

 1. Tlak na materiálovou podobu jednotlivých výrobků, které jsou uváděny na trh. Užití co nejmenšího množství kompozitních materiálů, aby byla po využití co nejjednodušší možná recyklace jednotlivých materiálů.
 2. Další výrobky s řízeným podílem recyklátu – již z recyklovaného materiálu, který bude využit v nových výrobcích. Tak jak je tomu aktuálně u PET lahví, je potřebovat aplikovat na další výrobky.
 3. Daňové zvýhodnění výrobků, při jejíž výrobě byl použit recyklovaný materiál.
 4. Ochrana kapacit zařízení pro zpracování, využití a třídění odpadů na území České republiky, aby v těchto zařízeních byl primárně zpracováván odpad původem z České republiky.
 5. Tržní prostředí kolektivních systémů a větší kontrola nad jejich fungováním
 6. Nové technologie a zanesení jejich parametrů do legislativy
 7. Dotační podpora ze strany státu na vybudování překladišť pro města a obce
 8. Výběr vyšších poplatků do kolektivních systémů od uvaděčů na trh/producentů – následně vyšší příspěvky pro jednotlivé zpracovatele v recyklačním řetězci
 9. Motivace fyzických osob, které třídí. Poskytnutí slevy na poplatnících za komunální odpad
Rudolf Mazánek: ,,Odpad je budoucnost, Česko na sobě musí popracovat”

4.Motivace lidí a slevy za větší třídění. Jak toto lze aplikovat?

Dnes jsme schopni evidovat občany, kteří na vlastní náklady a ve svém volném čase využívají služeb sběrného dvora. Ti by mohli být odměňování slevou na poplatku za odpady, že svůj odpad neodkládají k popelnicím, kde následně vznikají náklady městům a obcím s odvozem velkoobjemového odpadu. 

5.Které technologie provozujete v rámci skupiny?

V Uherském Hradišti provozujeme dvě třídicí linky, které jsou zároveň největšími zařízeními pro separaci plastů a papíru ve Zlínském kraji. Na uvedené zařízení navazuje lisovací jednotka a drticí – skartovací linka, kde jsme schopni drtit různorodé materiály.

Na skartační lince máme licenci od Národního bezpečnostního úřadu pro skartování dokumentů, archivů a datových nosičů v režimu utajení I a II. Skartují zde úřady, zdravotní zařízení či například letecké společnosti své utajené výkresy. Z důvodu zavedení nového režimu GDPR jsme zaznamenali o tuto službu zvýšený zájem.

Již tradiční záležitostí jsou zařízení na úpravu železného šrotu s veškerou obslužnou technikou. Následný upravený a vytříděný železný šrot expedujeme ke koncovým zpracovatelům, tedy slévárnám nebo hutím.

V Jihomoravském kraji spalovna nebezpečného odpadu, kde pálíme převážně zdravotní odpad. Svážíme a likvidujeme nebezpečný odpad z obcí, firem a většiny nemocnic na jižní Moravě.

Všechny společnosti ze skupiny disponují vlastní manipulační a svozovou technikou. Popelářskými vozy, kontejnerovými nosiči, kamiony a dalšími nákladními automobily. Zároveň disponují vlastními kontejnery všech velikostí, které jsou umísťovány k zákazníkům, dle jejich přání a možností. 

6.Kde se můžete potkat s působností portfolia vašich aktivit?

Dnes působíme převážně napříč Českou a Slovenskou republikou. Co se týká obchodních vztahů, tak spolupracujeme s celým světem. Odbyty barevných kovů jsou dnes celosvětovou záležitostí, tak jak je to s plasty. Papír, dřevo, pneumatiky, železo, sklo jsou pak záležitostí domácího trhu a využití zpracovatelů v okolních státech. Obslužnost našich středisek je regionální záležitostí. Ve větších zakázkách, jako jsou demolice – likvidace, nás můžete vidět například na D1 při demontáži a likvidaci svodidel nebo v pražském metru v rámci demontáže technologií. Z pohledu spalovny jsou to pak dodavatelé hlavně zdravotního odpadu, kde obsluhujeme nemocnice, lékárny, výrobní firmy napříč celou Moravou.

 • Nejčtenější

Ordinace bez virů a bakterií. Český výrobce nabízí speciální svítidla

Komerční sdělení Slovo dezinfekce se v posledních měsících skloňuje víc než kdy dřív. Lidem už začíná vadit všudypřítomný ethanolový...

4 tipy, jak ušetřit na dovolené v Tatrách

Komerční sdělení Vysoké Tatry znamenají často i vysoké ceny. I tak jsou ale slovenské velehory oblíbeným místem naší dovolené. Tento rok...

Start Tipsport extraligy i s hvězdami z NHL!

Komerční sdělení Hokejová Tipsport extraliga netrpělivě vyhlíží svůj začátek. Po loňském nedohraném ročníku je chuť do hokeje obrovská....

Je vám každá televize malá? Sestavte si televizi přes celou stěnu

Komerční sdělení Líbí se vám obří obrazovka v pozadí zpravodajského studia CNN Prima News? Právě takovou můžete mít ve vaší rezidenci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mechové stěny a obrazy dodají vašemu interiéru harmonický kus přírody

Komerční sdělení Pohled na svěží, sametově zelené mechové plochy navozuje blahodárný pocit pohody, relaxace a klidu. Mechové stěny a...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

 • Další z rubriky

Štěstí přeje připraveným. Průzkum odhalil stav IT v českých firmách

Komerční sdělení Průzkum technologické společnosti Soitron odhalil, že české firmy jsou v digitalizaci až 14 let pozadu a nejsou...

Digitalizace se rozhodně nevyhýbá ani bankovnictví

Komerční sdělení Bez bankovních služeb se neobejdeme. Jen si vzpomeňte, kdy jste některou z nich využili naposledy, určitě nebudete...

Vlastní „ajťák“ se firmám už nevyplácí. IT outsourcing je na vzestupu

Komerční sdělení Koronavirová pandemie donutila miliony lidí pracovat z domova. Firmy přecházely do onlinu a začaly hledat nové...

Otevřeli první bezobalový obchod pro psy. Vsadili na české značky

Komerční sdělení V Holešovicích sídlí první chovatelské potřeby, ve kterých vám granule a pamlsky dají do vlastních nádob. A nejen to. V...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...