ASEKOL je tzv. kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Zajišťuje sběr, dopravu a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů. Jeho služeb na základě smlouvy využívají výrobci nebo dovozci elektrozařízení. ASEKOL při zpětném odběru úzce spolupracuje s městy a obcemi, posledními prodejci a servisy, svozovými společnostmi a zpracovateli elektrozařízení. Působí v České republice, na Slovensku, v Polsku a nově od roku 2023 i v Německu. Provozuje největší sběrnou síť pro sběr elektroodpadu v ČR, která čítá již více než 17 500 sběrných míst. Kolektivní systém ASEKOL je také známý díky unikátním červeným kontejnerům na sběr drobných elektrospotřebičů. V České republice je více než 4 000 těchto pouličních kontejnerů a každý rok přibývají nové. Seznam všech červených kontejnerů je dostupný na www.cervenekontejnery.cz
Jak vnímáte uplynulý rok z pohledu kolektivního systému pro zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení ?
Zvyšuje se zájem veřejnosti o třídění odpadu?
Znalost i zájem občanů v oblasti třídění a recyklace dlouhodobě roste, o čemž svědčí i celkové výsledky sběru elektrozařízení. Kolektivním systémům ASEKOL v České republice, na Slovensku i v Polsku se dlouhodobě daří plnit přísné legislativní cíle, zejména míru zpětného odběru stanovenou na 65% ze spotřebičů uvedených na trh. V uplynulém roce jsme dosáhli nejvyššího množství sesbíraných elektrozařízení a opět jsme překonali výsledky za předcházející období. Pouze v České republice jsme v roce 2023 sesbírali více než 61,8 tisíc tun vysloužilých elektrospotřebičů, které jsou následně ekologicky recyklovány. Uplynulý rok byl pro nás rovněž významný spuštěním nového kolektivního systému v Německu a zavedením ESG reportingu včetně dlouhodobé udržitelné strategie.
O ESG se poslední roky velmi diskutuje, mohl byste čtenářům vysvětlit co ESG znamená a jaký má vliv na chod společností?
ESG je zkratka anglických slov environmental, social a governance. V překladu tyto pojmy můžeme vyjádřit jako zodpovědný a udržitelný přístup k investování a podnikání obecně. Jde tedy o koncepci, která nehledí jen na finanční ukazatele, ale důležitými aspekty jsou pro něj také udržitelnost a sociální dopad. ESG report však není jen o zhodnocení stavu organizace, ale o stanovení dlouhodobé strategie a její dodržování. Inovace a společenská odpovědnost jsou pro nás prioritou. Proto jsme se dobrovolně rozhodli zavést ESG reporting s jednoznačným cílem, být vůči všem našim klientům, partnerům, spolupracujícím organizacím a samozřejmě zaměstnancům maximálně transparentní. ESG report nahradil roční zprávu společnosti a je k dispozici všem občanům či organizacím na našich webových stránkách.
Zaujal nás váš projekt mobilního svozu elektroodpadu z domácností zdarma pomocí aplikace v mobilním telefonu. Budete v těchto aktivitách i nadále pokračovat?
Projekt mobilního svozu je velmi populární hned od svého startu. Uvítali jej občané bez možnosti odvozu vysloužilých spotřebičů, starší spoluobčané, ženy a v neposlední řadě osoby se zdravotním postižením. Chceme tímto projektem získat staré odložené elektrozařízení z domácností do procesu recyklace a cirkulární ekonomiky. Lokality jsme rozšířili kromě Prahy i na Střední Čechy. Na základě pozitivní reakce občanů a jejich zájmu tuto službu využívat již nyní usilujeme o rozšíření projektu i do dalších krajů ČR. Jak jsem již zmínil, pro velké množství občanů je tato služba jedinou možností, jak odevzdat těžké a objemné spotřebiče které patří na sběrné dvory. Mobilní aplikace byla vyvinuta tak , aby objednávání mobilního svozu bylo jednoduché a rychlé. Více informací o projektu včetně odkazů ke stažení aplikace najdete na Odkaz.
ASEKOL se dlouhodobě věnuje i podpoře společensky odpovědných projektů. Můžete některé zmínit?
„Velmi si vážíme spolupráce s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR a společnými silami tak podporujeme získávání pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním postižením. Součástí vzájemné kooperace je i zpracování části sesbíraného elektroodpadu ve specializovaných chráněných dílnách. Dalším významným projektem je spolupráce s organizací Sportability, která pomáhá lidem se zdravotním postižením zapojit se po úrazu do běžného života včetně sportovních aktivit. Dlouhodobě spolupracujeme také s organizací Cesta za snem, která vymýšlí pestré aktivity a sportovně-společenské akce pro všechny, bez rozdílu zdravotního stavu. Za zmínku určitě stojí jejich vlajková loď handy-cyklo maraton, kterého se účastnili i zaměstnanci společnosti ASEKOL.