Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Projekt STEP pomůže domácnostem z energetické chudoby

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Více než třem milionům Čechů hrozí energetická chudoba. Na skokové zdražení elektřiny a plynu totiž nejsou domácnosti s napjatým rozpočtem připravené. Pro ty, kteří si už nebudou moct dovolit zaplatit energie nezbytné pro topení a svícení, nabízí spotřebitelská organizace dTest svou poradnu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hlavním cílem dTestu je poskytnout konkrétní pomoc lidem, jejichž náklady za energie v předchozích měsících vyletěly vzhůru raketovým tempem a bohužel nejspíš i nadále porostou. Domácnosti se dostaly do finančních potíží nejen kvůli vynucenému přistoupení na vyšší ceny nových dodavatelů po krachu alternativních dodavatelů energií, ale také třeba uzavřením nevýhodných smluv s tzv. energošmejdy.

S příběhem, se kterým se na dTest s žádostí o pomoc obrátil osmašedesátiletý pan Zdeněk, se bohužel ve spotřebitelské poradně setkávají velmi často. Zdeňkovi jednoho dne u dveří zazvonil zástupce energetické společnosti s tím, že jde pouze zkontrolovat elektroměry a faktury. Když fiktivní prohlídka skončila, Zdeněk dostal nabídku na levnější dodávky elektřiny. Po ujištění, že vše zůstane při starém, jen bude platit méně, podepsal několik dokumentů a s návštěvou se rozloučil. Až když se posadil a v klidu si prohlédl dokumenty podrobněji, s údivem zjistil, že podepsal přihlášku do pochybné energetické aukce.

Naletěl na jeden z nejčastějších triků energošmejdů

Další šok přišel zanedlouho s dopisem o výsledku energetické aukce, v níž dostal přiděleného nového dodavatele s téměř dvojnásobnou cenou za dodávky elektřiny. Novou smlouvu nechtěl podepsat, ale na zákaznické lince zprostředkovatele mu sdělili, že za zmaření energetické soutěže a odmítnutí spolupráce s novým dodavatelem musí zaplatit pokuty v řádu deseti tisíců korun. Z hrozby vysokých sankcí i obavy o to, aby nezůstal bez elektřiny, smlouvu nakonecpodepsal. Ze vzniklé situace měl však těžkou hlavu. Naštěstí poslechl sousedskou radu, aby se obrátil na poradnu dTestu. Právní experti dTestu Zdeňkovi vysvětlili, jaké má možnosti řešení. Pomohli mu vyvázat se ze smlouvy se zprostředkovatelem a poradili, že může odstoupit od smlouvy s novým dodavatelem do 15 dnů od uzavření bez jakýchkoliv sankcí.

Energetická chudoba zasáhne třetinu domácností

Stejně tak dTest pomáhá v rámci projektu STEP i lidem, které zastihl turbulentní vývoj cen na trhu s energiemi nepřipravené. Může se jednat až o jednu třetinu domácností. Zvláště jsou energetickou chudobou ohroženi senioři, samoživitelky a rodiny s více dětmi. „Oslovili jsme s žádostí o spolupráci i města, obce a neziskové organizace, které mohou zprostředkovat kontakt s ohroženými domácnostmi a předat jim důležité informace,“ řekla Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. „Vytvořili jsme telefonní linku, kde poskytujeme poradenství ke snížení plateb za energie. Pomáháme spotřebitelům například i v situacích, kdy uzavřeli nevýhodné smlouvy o dodávkách energií,“ vyjmenovala Hekšová nejčastější příčiny pádu domácností do energetické chudoby.

Energetická chudoba je nový pojem, označuje tak domácnosti, kterým po odečtení nákladů na bydlení zbyde méně než 1,5násobku životního minima a zároveň vynakládají více než 10 % disponibilního příjmu na energetické služby, jako je vytápění, osvětlení atd. Na vině skokového zdražení je mnoho faktorů, ale největším tahounem cen energií jsou momentálně ceny emisních povolenek a z dlouhodobého hlediska odklon od tradičních k obnovitelným zdrojům energie.

Jak ušetřit za energie?

V ideálním případě by domácnosti měly začít alespoň část elektřiny pro svou spotřebu vyrábět samy z obnovitelných zdrojů. V našich podmínkách se jedná typicky o domácnosti, které mají na svých domech či zahradách instalovány solární panely. Nabízí se i využití dotačních programů, z nichž lze čerpat prostředky na koupi ekologičtějších a efektivnějších zdrojů vytápění, ale i na zateplení fasády či výstavbu pasivních domů. Ovšem podmínkou, a často i kamenem úrazu, bývá vyšší finanční spoluúčast.

Zaměřte se na žrouty!

Některá jednoduchá úsporná opatření lze ale zavést prakticky okamžitě a především bez větších nákladů. Určitě se vyplatí dobře rozmýšlet, jaký spotřebič do domácnosti pořídit. Odborníci doporučují sledovat vedle cenovky i energetický štítek s údaji o energetické třídě. „Na rozdíly ve spotřebě výrobků upozorňujeme čtenáře prakticky v každém testu domácích spotřebičů. Z výsledků měření je patrné, že rozdíl může být klidně i 30 procent,“ uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. Výhodný nákup levnějšího spotřebiče s vyšší energetickou spotřebou se tak při aktuálních cenách elektřiny může v konečném součtu značně prodražit. Největším žroutem energie v domácnosti je tradičně chladnička, která tvoří až 20 procent celkové spotřeby elektřiny. „Odborníci doporučují před koupí chladničky zvážit vhodnou velikost. Poloprázdná chladnička spotřebovává mnohem více energie, protože při jejím otevření dochází k větší výměně vzduchu,“ vysvětluje Hoffmannová a přináší další tipy k úspoře. V chladicí části není zapotřebí teploty nižší než 5 stupňů Celsia, v mrazicí stačí nastavit hodnotu mínus 18 stupňů. Spotřebu chladničky zvyšuje také námraza nebo umístění v blízkosti zdrojů tepla.

Vyplatí se také projít všechny spotřebiče zapojené do elektrické sítě a zkontrolovat, které jsou v takzvaném stand–by režimu. Pro tyto případy dobře poslouží prodlužovačky s vypínačem.

Úspory pod pokličkou

Samostatnou kapitolou je potom vaření. Ruku na srdce, kdo vždy na vaření a ohřívání v hrnci hledá pokličku, zvláště když zrovna po ruce není ta správná velikost? Jenže vaření s pokličkou zkracuje dobu vaření a ušetří až 50 procent energie. Velkým ztrátám lze zamezit používáním správné plotýnky, tedy když není větší než hrnec nebo pánvička. Proč neupéct najednou více jídla, když horkovzdušná trouba rozvádí teplo rovnoměrně po celé troubě? Spousta energie se ušetří také tím, že krátce před dokončením jídlo necháte tzv. dojít ve vypnuté chladnoucí troubě či na plotýnce.

Pro příznivější výši plateb za energie je důležité změnit i návyky v osvětlení a vytápění bytu. „Vhodné je mít více světel v místnosti a ty podle potřeby rozsvěcet,“ dodala Hoffmannová. S vyšší cenou za energie je třeba reagovat i na teplotu v bytě. Za dostatečnou teplotu se považuje 20 stupňů Celsia v obývacím pokoji a 17 stupňů v ložnici.

Všechny tipy otestované dTestem

Tyto a spoustu dalších ověřených tipů, jak ušetřit nejen v energetice, nenaletět stále mazanějším trikům podvodníků nebo nesáhnout vedle při koupi spotřebičů, můžete nalézt v měsíčníku dTest.

Spolu s časopisem získáte úplný přístup ke kompletnímu archívu všech vydání časopisu a také ke všem testům spotřebičů a služeb. V neposlední řadě ale zůstanete v obraze. Stanete se odběratelem nejnovějších zpráv z oblasti spotřebitelského práva. Koupí předplatného navíc podpoříte další aktivity dTestu, jako je bezplatné právní poradenství a spotřebitelský servis, který online i telefonicky pomáhá stovkám klientů při potížích například s reklamačním řízením. dTest lze také věnovat jako netradiční vánoční dárek, vše jednoduše vyřídíte na webu www.dtest.cz nebo na telefonním čísle 241 404 922. Můžete si vybrat, zda chcete časopis  dostávat tištěný, elektronický či zda využijete oba formáty.

  • Nejčtenější

Porazte inflaci a investujte do zajištěných úvěrů

Komerční sdělení V poslední době se všude dozvídáme, že inflace prudce roste a požírá naše úspory. Jak inflaci porazit a jak si...

Triko, na kterém není vidět pot, letos na Vánoce potěší tisíce lidí

Komerční sdělení Světový unikát mezi oděvy má na svědomí trojice kamarádů z Chrudimi. Začali vyrábět trička, na kterých není vidět pot,...

Štědrý večer „dětí ulice“

Komerční sdělení 26 let se Projekt Šance snaží pomáhat „dětem ulice“ – jsou to mladí lidé, kteří po ukončení pobytu v dětském domově...

Rychlé nabíjení, výdrž, výkon a skvělá cena. To je Xiaomi 11 Lite 5G NE

Komerční sdělení Zatím nejlehčí a nejtenčí 5G telefon od Xiaomi na svou třídu vyniká velmi výkonným chipsetem Qualcomm Snapdragon 778 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liga mistrů: Stopka pro Atlético? Další show Hallera? Sázejte!

Komerční sdělení Nejprestižnější klubová soutěž starého kontinentu má na programu závěrečné zápasy ve skupině. V řadě případů už je o...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Tradiční česká firma SATEC je zde pro vás už 30 let

Komerční sdělení Už je to 30 let, kdy v Chrudimi vznikla ryze česká společnost SATEC, s.r.o. Dodnes se specializuje na dodávku...

Dřevěná okna s originální dřevěnou okapnicí

Komerční sdělení U většiny nových dřevěných oken se zákazníci setkají s hliníkovou okapnicí na křídlech a na rámu. Ta nemusí být pro...

Do Czech Spring přišlo i v listopadu 100 000 návštěvníků

Komerční sdělení Skončil druhý ze šesti měsíců EXPO 2020. Do českého pavilonu zavítala například Kadri Simsonová, eurokomisařka pro...

Triko, na kterém není vidět pot, letos na Vánoce potěší tisíce lidí

Komerční sdělení Světový unikát mezi oděvy má na svědomí trojice kamarádů z Chrudimi. Začali vyrábět trička, na kterých není vidět pot,...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...