Prodejce brýlí a čoček Alensa bude na brýle přispívat místo pojišťoven

  7:00aktualizováno  7:00
Zrušení příspěvku na brýlové obruby a skla, které bude platit od 1. srpna, způsobilo rozruch mezi pacienty, kteří tento benefit využívají. Prodejce brýlí a čoček, firma Alensa, se tento příspěvek rozhodl zákazníkům částečně kompenzovat a podpořit pravidelné návštěvy u očních lékařů.

Prodejce brýlí a čoček Alensa bude na brýle přispívat místo pojišťoven | foto: Alensa

Příspěvek na brýle využije polovina zákazníků

Podle vyjádření pojišťoven bylo jen v loňském roce z veřejného zdravotního pojištění vyčerpáno na příspěvky na brýlové obruby přes sto milionů korun a další desítky milionů na brýlové čočky.

„Podle optometristů v našich i partnerských očních optikách přijde asi polovina pacientů od lékaře s receptem nárokující příspěvek na brýle. I když příspěvek v řádech stokorun může někomu připadat zanedbatelný, jde o hojně využívaný benefit,“ uvádí Petr Langer ze společnosti Alensa, která je jedním z největších on-line prodejců brýlí a kontaktních čoček v Evropě a jen v České republice má téměř půl milionu zákazníků.

Příspěvek 150 korun dostanou pacienti přímo od prodejce brýlí

Právě rostoucí výdaje státu na zdravotnictví, které je financováno z veřejného zdravotního pojištění, vedlo ke zrušení příspěvku. Některou z očních vad trpí v České republice okolo 6 milionu osob.

„U většiny našich zákazníků vzbudila tato změna negativní ohlasy. Proto jsme se v Alense rozhodli vyjít vstříc klientům a zároveň podpořit oftalmology. Obáváme se, že by mohlo dojít k tomu, že pacienti budou méně navštěvovat oční lékaře, protože na brýlové obruby už nedostanou žádný příspěvek,“ vysvětluje Langer.

Od července tak bude Alensa.cz na brýle zakoupené on-line v jejích e-shopech přispívat 150 korun, což je základní příspěvek na brýlové obruby.

„Tak jako v minulosti bude stačit požádat očního lékaře, aby po vyšetření pacientovi vystavil poukaz na brýle a optické pomůcky, ovšem bez nutnosti vyplňovat osobní údaje. Tento poukaz nám zákazník pošle elektronicky a následně dostane unikátní kód pro nákup brýlí v e-shopu. Po odečtení slevy ho nejdostupnější brýlové obruby například značky Crullé včetně tvrzených skel, s antireflexem, antistickou a antifor povrchovou úpravou s korekcí do +/- 2.00 dioptrií přijdou na 880 korun při stejné kvalitě jako v kamenné optice,“ přibližuje, jak bude příspěvek na brýle fungovat, Petr Langer z Alensy.

Další příspěvek obdrží pojištěnci OZP

Na další zvýhodnění dosáhnou pojištěnci Oborové zdravotní pojišťovny (207). Přestože úhrada z veřejného zdravotního pojištění končí u všech pojišťoven, bezmála 750 tisíc pojištěnců Oborové zdravotní pojišťovny bude moci získat příspěvek i po 31. červenci letošního roku v rámci svého věrnostního programu Vitakarta. V něm klienti OZP získávají kredity například za preventivní návštěvy zubaře, za darování krve nebo za pravidelnou aktualizaci svého online zdravotního profilu.

„Vloni jsme na dioptrické brýle nebo na samotné obroučky přispěli 3 858 klientům, každému v průměru částkou 647 Kč,“ vysvětluje Miloslava Lukešová, obchodní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny. „Horní hranice příspěvku ale u nás není díky systému Vitakarta nijak omezená, takže řada klientů od nás na brýle získala i několik tisíc korun. Je to jeden z našich nejoblíbenějších benefitů, proto s ním budeme pokračovat i po 31. červenci, od kdy bude OZP jediná zdravotní pojišťovna, od které bude možné peníze na brýle získat,“ dodává Lukešová.

Pro některé zákazníky jsou i stokoruny důležité

„150 korun od Alensy a několik set korun od Oborové zdravotní pojišťovny jsou zdánlivě nízké stokorunové položky. Situaci je však potřeba vnímat i z pohledu lidí, jejichž situace není jednoduchá. Argumentem jedné z našich zákaznic bylo, že jako matce samoživitelce, která za obědy pro jedno dítě ve školním zařízení zaplatí okolo 550 korun měsíčně, je jakákoli úspora důležitá,“ vysvětluje Petr Langer z Alensy, proč i příspěvek na brýle může být pro někoho významný.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

Eva Jiřičná zvítězila ve velké mezinárodní architektonické soutěži na komplex budov po dosluhující telekomunikační věži...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

O čtvrt milionu náklaďáků méně – díky betonárnám v centru Prahy

Lodní doprava

Denně do Prahy po silnicích proudí plno stavebního materiálu. Těžké náklaďáky zhoršují již tak přeplněnou pražskou...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Kvalifikační seriál na 129. Velkou pardubickou steeplechase pokračuje druhým dílem. „Červená“ kvalifikace je na pořadu...

Další z rubriky

Potřebujete mít jistotu?

Miroslav Ingeduld

Lidé odjakživa chtěli mít jistotu. Ta stoprocentní se v životě velmi těžko hledá, ale najít se v určitém ohledu dá,...

První intuitivní Click&Touch klávesnice na světě bude uvedena v srpnu

První intuitivní Click&Touch klávesnice na světě bude uvedena v srpnu

Startup Clevetura LLC dokončil vývoj systému intuitivní klávesnice, která kombinuje klávesnici, touchpad a myš. Senzory...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Najdete na iDNES.cz