Prodejce brýlí a čoček Alensa bude na brýle přispívat místo pojišťoven

  7:00aktualizováno  7:00
Zrušení příspěvku na brýlové obruby a skla, které bude platit od 1. srpna, způsobilo rozruch mezi pacienty, kteří tento benefit využívají. Prodejce brýlí a čoček, firma Alensa, se tento příspěvek rozhodl zákazníkům částečně kompenzovat a podpořit pravidelné návštěvy u očních lékařů.

Prodejce brýlí a čoček Alensa bude na brýle přispívat místo pojišťoven | foto: Alensa

Příspěvek na brýle využije polovina zákazníků

Podle vyjádření pojišťoven bylo jen v loňském roce z veřejného zdravotního pojištění vyčerpáno na příspěvky na brýlové obruby přes sto milionů korun a další desítky milionů na brýlové čočky.

„Podle optometristů v našich i partnerských očních optikách přijde asi polovina pacientů od lékaře s receptem nárokující příspěvek na brýle. I když příspěvek v řádech stokorun může někomu připadat zanedbatelný, jde o hojně využívaný benefit,“ uvádí Petr Langer ze společnosti Alensa, která je jedním z největších on-line prodejců brýlí a kontaktních čoček v Evropě a jen v České republice má téměř půl milionu zákazníků.

Příspěvek 150 korun dostanou pacienti přímo od prodejce brýlí

Právě rostoucí výdaje státu na zdravotnictví, které je financováno z veřejného zdravotního pojištění, vedlo ke zrušení příspěvku. Některou z očních vad trpí v České republice okolo 6 milionu osob.

„U většiny našich zákazníků vzbudila tato změna negativní ohlasy. Proto jsme se v Alense rozhodli vyjít vstříc klientům a zároveň podpořit oftalmology. Obáváme se, že by mohlo dojít k tomu, že pacienti budou méně navštěvovat oční lékaře, protože na brýlové obruby už nedostanou žádný příspěvek,“ vysvětluje Langer.

Od července tak bude Alensa.cz na brýle zakoupené on-line v jejích e-shopech přispívat 150 korun, což je základní příspěvek na brýlové obruby.

„Tak jako v minulosti bude stačit požádat očního lékaře, aby po vyšetření pacientovi vystavil poukaz na brýle a optické pomůcky, ovšem bez nutnosti vyplňovat osobní údaje. Tento poukaz nám zákazník pošle elektronicky a následně dostane unikátní kód pro nákup brýlí v e-shopu. Po odečtení slevy ho nejdostupnější brýlové obruby například značky Crullé včetně tvrzených skel, s antireflexem, antistickou a antifor povrchovou úpravou s korekcí do +/- 2.00 dioptrií přijdou na 880 korun při stejné kvalitě jako v kamenné optice,“ přibližuje, jak bude příspěvek na brýle fungovat, Petr Langer z Alensy.

Další příspěvek obdrží pojištěnci OZP

Na další zvýhodnění dosáhnou pojištěnci Oborové zdravotní pojišťovny (207). Přestože úhrada z veřejného zdravotního pojištění končí u všech pojišťoven, bezmála 750 tisíc pojištěnců Oborové zdravotní pojišťovny bude moci získat příspěvek i po 31. červenci letošního roku v rámci svého věrnostního programu Vitakarta. V něm klienti OZP získávají kredity například za preventivní návštěvy zubaře, za darování krve nebo za pravidelnou aktualizaci svého online zdravotního profilu.

„Vloni jsme na dioptrické brýle nebo na samotné obroučky přispěli 3 858 klientům, každému v průměru částkou 647 Kč,“ vysvětluje Miloslava Lukešová, obchodní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny. „Horní hranice příspěvku ale u nás není díky systému Vitakarta nijak omezená, takže řada klientů od nás na brýle získala i několik tisíc korun. Je to jeden z našich nejoblíbenějších benefitů, proto s ním budeme pokračovat i po 31. červenci, od kdy bude OZP jediná zdravotní pojišťovna, od které bude možné peníze na brýle získat,“ dodává Lukešová.

Pro některé zákazníky jsou i stokoruny důležité

„150 korun od Alensy a několik set korun od Oborové zdravotní pojišťovny jsou zdánlivě nízké stokorunové položky. Situaci je však potřeba vnímat i z pohledu lidí, jejichž situace není jednoduchá. Argumentem jedné z našich zákaznic bylo, že jako matce samoživitelce, která za obědy pro jedno dítě ve školním zařízení zaplatí okolo 550 korun měsíčně, je jakákoli úspora důležitá,“ vysvětluje Petr Langer z Alensy, proč i příspěvek na brýle může být pro někoho významný.

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

Moderní a čistá fasáda je standard

Moderní a čistá fasáda je standard

Jedním ze základních vjemů, které na člověka při pohledu na stavbu působí, je vzhled fasády. Historickým budovám...

Kde získat bezpečné zhodnocení financí ve výši 2,65 % p.a.

Kde získat bezpečné zhodnocení financí ve výši 2,65 % p.a.

Jak bezpečně porazit inflaci? Nejvýhodnější je termínovaný vklad. Řada lidí naspoří nemalý objem financí a přemýšlí,...

Víme, jak Češi uspoří více než 40 000 kilometrů mikroténové fólie

Víme, jak Češi uspoří více než 40000 kilometrů mikroténové fólie

Vaše DEDRA uvedla na podzim 2018 Ekopytlík GoEco na potraviny za příznivou cenou. Tisíce domácností tak získaly možnost...

Pergola ARTOSI z dílny společnosti ISOTRA

Pergola ARTOSI z dílny společnosti ISOTRA

Pergoly představují v zahradě či na terase malou oázu klidu, kterou občas potřebuje každý z nás. Vytváří elegantní...

Najdete na iDNES.cz